Polędwiczki z dzika
Z dziczyzny przygotujemy wykwintny posiłek, ma ona bowiem głęboki smak i można ją podawać na wiele sposobów. Z korzyścią dla zdrowia.
Dziczyzna to rodzaj mięsa, który ze względu na ceny, a także sposób pozyskiwania nie pojawia się na polskich stołach tak często, jak drób czy wieprzowina. Z dziczyzny przygotujemy wykwintny posiłek, ma ona bowiem głęboki smak i można ją podawać na wiele sposobów. Z korzyścią dla zdrowia. W porównaniu z mięsem hodowlanym zawiera mało tłuszczu i cholesterolu, a w zamian za to pełnowartościowe białko, witaminy i składniki mineralne. Jego ogromną zaletą jest fakt, że zwierzęta odżywiają się w sposób naturalny.
Składniki:
2 polędwiczki z dzika
sól himalajska - do smaku
Marynata:
litr wody
2 łyżki naturalnego octu (np. winny biały)
1 łyżka ciemnego cukru trzcinowego
1 duża szczypta nasion kolendry
ziele angielskie
liść laurowy
2 jagody jałowca
2-3 ziarna pieprzu
goździk
2 ząbki czosnku
po sporej szczypcie majeranku, rozmarynu i tymianku
masło klarowane lub olej do smażenia
2-3 łyżki śmietanki kremówki 30 proc.
Kolendrę, ziele angielskie, pieprz, liść laurowy i jałowiec lekko rozetrzeć w moździerzu. Zagotować wodę z utartymi przyprawami i całym goździkiem. Gdy woda będzie letnia, dodać cukier oraz ocet i zalać marynatą umyte mięso. Nie dodawać soli! Mięso przykryć i trzymać w lodówce przez minimum 24 godziny (ja marynowałam 2 doby). Wyjąć mięso z marynaty na godzinę przed przyrządzaniem i zostawić, by nieco obeschło. Posypać je majerankiem, rozmarynem i tymiankiem. Nadal nie solić. Rozgrzać tłuszcz, szybko obsmażyć mięso ze wszystkich stron, przełożyć do rondla, posolić do smaku, podlać odrobiną wody, przykryć i dusić do miękkości (ok. godzinę). Na koniec zabielić. Doskonale smakuje z kopytkami i surówką z ogórków i cebuli.
Zobacz również: prosty deser z bezami i owocami* * Patrycja Wnorowska, źródło: www.smakolykialergika.pl.