Pączki - przepis idealny na tłusty czwartek
4 lutego obchodzić będziemy tłusty czwartek. W tym dniu panuje ogólne przyzwolenie na zajadanie się słodkimi rarytasami. W Polsce tradycyjnie na stołach zakrólują różnego rodzaju pączki. W jaki sposób przygotować można ten wyjątkowy specjał? Zobacz przepis na idealne pączki, którymi uraczysz swoich bliskich w tłusty czwartek!
Z marmoladą, budyniem, czekoladą, adwokatem, lukrem – pączki smakują niesamowicie dosłownie w każdej postaci. Najlepsze są oczywiście te samodzielnie przygotowane we własnej kuchni! Wbrew pozorom, receptura usmażenia idealnych pączków nie jest skomplikowana! Zobacz, w jaki sposób przyrządzić tradycyjny ostatkowy smakołyk, który przypadnie do gustu Tobie i Twoim bliskim!
Pączki na tłusty czwartek – przepis
Aby przygotować samodzielnie pączki na tłusty czwartek, potrzebne będą następujące składniki:
• 1 kg mąki,
• pół litra mleka,
• ok. 10 żółtek jaj,
• olej,
• 10 dag świeżych drożdży,
• 2 łyżki masła,
• 10 dag cukru,
• 50 ml spirytusu,
• dowolnie wybrane nadzienie (marmolada, krem, czekolada itd.).
Pierwszą rzeczą, jaką należy wykonać, jest rozrobienie drożdży z podgrzanym mlekiem (250 ml), szczyptą cukru i trzema łyżkami mąki. Całość zostawić pod przykryciem na około 10-15 minut. Żółtka i cukier utrzeć na jednolitą masę. Następnie dodajemy do niej mąkę, resztę mleka oraz rozrobione już drożdże. Tak sporządzone ciasto wyrabiamy do momentu, aż przestanie kleić się do rąk., po czym wlewamy do niego rozpuszczone (ostygłe) masło oraz spirytus. Ten drugi sprawi, że zawarte w cieście białko szybciej zetnie się podczas smażenia. Przykryte ciasto odstawiamy w ciepłym miejscu na około godzinę. W tym czasie powinno ono podwoić swoją objętość. Jeśli ciasto jest już gotowe, delikatnie je rozwałkowujemy i wycinamy krążki lub formujemy kulki, z których powstaną pączki. Aby podczas wałkowania ciasto nie kleiło się do blatu i wałka, posypujemy je mąką. Uformowane bułeczki pozostawić jeszcze pod przykryciem do wyrośnięcia na około 30 minut. Wrzucać je następnie do rozgrzanego oleju (ten powinien sięgać dokładnie do
połowy ciastka). Po około dwóch minutach smażenia, przewrócić pączka na drugą stronę. Następnie wyciągamy gotowy przysmak na papierowy ręcznik i czekamy aż ocieknie z tłuszczu.
Pączki – jakie nadzienie najlepsze?
Gdy pączki ociekną z tłuszczu, są już w zasadzie gotowe do zjedzenia. Wiadomo jednak, że zdecydowanie smaczniejsze będą one, gdy do środka dodane zostanie smakowite nadzienie. Co dobrze spisze się w roli słodkiego wypełnienia pączka? Najczęściej spotykanym nadzieniem jest oczywiście owocowa marmolada. Spokojnie jednak można urozmaicić swój ostatkowy deser budyniem, słodkim kremem lub czekoladą. Nadzienie dodajemy po usmażeniu pączka, za pomocą rękawa cukierniczego ze specjalną końcówką.
Co na wierzch pączka?
Oczywiście najłatwiej posypać pączki cukrem pudrem, który nie tylko doda daniu dodatkowej słodyczy, ale również sprawi, że przysmak będzie doskonale prezentował się na talerzu. Równie dobrze pączki możemy oblać lukrem lub czekoladą. Zanim tego typu polewa zastygnie można ją jeszcze urozmaicić słodką posypką, a nawet wiórkami kokosowymi!
Kila przydatnych porad
• Smażąc pączki, zwróć uwagę na to, by dość swobodnie pływały one w tłuszczu. Nie zanurzaj całej bułki w oleju! Powinien on sięgać do połowy naszego cukierniczego wyrobu!
• Aby uzyskać jasną obwódkę wokół pączka, należy wyrobić ciasto ze świeżych drożdży, a także usmażyć bułkę w świeżym oleju.
• Nie smaż zbyt dużo pączków w jednym garnku – temperatura oleju może w przeciwnym przypadku znacząco spaść.
• Spirytus można zastąpić odrobiną octu.
• Zadbaj o to, aby składniki na ciasto zdołały się nieco ocieplić przed przystąpieniem do pracy.
W. Chentkiewicz