Kimchi – co to jest i jak samodzielnie przygotować?
Kimchi to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów kuchni koreańskiej. W Azji jada się ją z różnego rodzaju potrawami – nawet kilka razy dziennie, ale można też jeść ją bez żadnych dodatków. Czym jest kimchi i w jaki sposób można je samodzielnie przygotować?
Historia kimchi
Uważa się, że kimchi jest jedną z najstarszych potraw kuchni koreańskiej. Pierwsze kimchi powstało najprawdopodobniej już w VII wieku, jednak wtedy była to mieszanka sfermentowanych warzyw. Potem, bo w XII wieku, do Korei trafiła ostra papryczka. Wtedy też kimchi nabrało ostrzejszego i bardziej wyrazistego smaku. Do przyrządzania tej potrawy wprowadzono w tym czasie również sos sojowy.
Warto wiedzieć, że aktualnie podstawą kimchi jest kapusta pekińska, która do Korei dotarła dopiero w XIII wieku. W tym też okresie potrawa nabrała charakteru i formy bardziej przypominające dzisiejsze kimchi.
Aktualnie kimchi jest jedną z najpopularniejszych koreańskich przystawek, a każdy Koreańczyk zjada ok. 18-25 kg tej potrawy w ciągu roku. W 1986 roku w Seulu otworzone zostało pierwsze muzeum kimchi. Z kolei w 2008 roku danie to znalazło się w kosmosie jako przystawka na pokładzie rosyjsko-koreańskiej misji Soyuz TMA-12. W 2013 roku kimchi zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kiszona rzodkiewka. Zaskakujący dodatek w twojej kuchni
Kimchi – co to jest?
Kimchi jest rodzajem kiszonki, której sztuka przyrządzania pochodzi z Korei. Można ją spotkać praktycznie w każdej restauracji oferującej azjatyckie potrawy. Istnieją setki wariacji na temat kimchi, bo każdy może ją przyrządzić według własnego uznania, dodając jedne, a usuwając inne składniki.
Podstawą każdego rodzaju kimchi jest kapusta pekińska, którą kisi się wraz z innymi warzywami i przyprawami. Klasyczne kimchi powstaje z połączenia kapusty pekińskiej z czosnkiem, cebulą, sosem rybnym albo sojowym i imbirem.
W związku z tym, że kimchi powstaje w wyniku kiszenia, smakuje nieco podobnie do naszej polskiej kapusty kiszonej. Zazwyczaj jest jednak ostrzejsze, więc jego smak można określić jako kwaśno-ostry.
Jako kiszonka kimchi posiada mnóstwo wartości odżywczych. Znajdziemy w tej potrawie ogromne pokłady błonnika, probiotyków, witamin (A, C, K, E, witamin z grupy B) i składników mineralnych (fosforu, potasu, żelaza, wapnia, manganu). Kimchi ma niewiele kalorii.
Jeśli chodzi o właściwości, kimchi przede wszystkim ma pozytywny wpływ na układ odpornościowy i pokarmowy. Dodatkowo wspiera również detoksykację organizmu.
Kimchi – jak przygotować?
Kimchi można z powodzeniem przygotować w warunkach domowych. Poniżej przedstawimy przepis na klasyczną wersję tej przystawki.
Składniki:
- 4 kg kapusty pekińskiej,
- 3 marchewki,
- 1 duży por,
- 2 cebule,
- 3 główki czosnku,
- imbir,
- 2 łyżki mąki ryżowej,
- 2-3 szkl. płatków papryczki ostrej – najlepiej gochugaru,
- 2 szkl. sosu rybnego lub sojowego,
- cukier,
- sól.
Przygotowanie:
- Kapustę pekińską kroimy na pół, a potem na ćwiartki i kroimy w poprzek. Płuczemy ją w zimnej wodzie, osączamy i umieszczamy w misce. Wsypujemy do niej szklankę soli. Dokładnie mieszamy i odstawiamy na ok. 1,5 godziny, co jakiś czas również mieszając.
- Następnie kapustę płuczemy w zimnej wodzie, by pozbyć się z niej nadmiaru soli.
- Kroimy pozostałe warzywa. Marchewkę i pora – w słupki. Pozostałe warzywa drobno kroimy i miksujemy na gładką masę.
- Przystępujemy do przygotowania kleiku. W 1 szklance wody rozprowadzamy 2 łyżki mąki ryżowej. Mieszankę podgrzewamy, aż zgęstnieje. Dodajemy ¼ szklanki cukru i mieszamy, aż się rozpuści. Zdejmujemy z ognia, gdy konsystencja kleiku będzie klarowna. Studzimy.
- Do chłodnego kleiku dosypujemy płatki papryki i dokładnie mieszamy. Do kapusty pekińskiej wrzucamy wszystkie warzywa – miksowane i w kawałkach. Zalewamy kleikiem. Całość dokładnie mieszamy. Najłatwiej zrobić to rękami w rękawiczkach ochronnych.
- Mieszankę wkładamy do szklanych słoików, zostawiając od góry nieco miejsca na gazy, które będą wydzielały się w czasie fermentacji.
- Słoiki zakręcamy i odstawiamy na 24 godziny. Po tym czasie kimchi można już jeść, choć najsmaczniejsze jest po upływie 2 tygodni.
Kimchi w Korei podawane jest praktycznie do każdego posiłku. Świetnie sprawdza się zarówno jako dodatek do dania głównego, jak i jako jeden z głównych składników posiłku. Z kimchi można zrobić gulasz, naleśniki, zupę, można spożywać je z daniami z grilla, z ryżem, makaronem, kanapkami, a nawet jajecznicą. Samodzielne zrobienie kimchi nie jest zbyt skomplikowane, a możemy dodać do niego również inne warzywa, takie jak szpinak, brokuł, kalarepa. Wszystko zależy od naszych preferencji.