ycipk-2bo2l9
ycipk-2bo2l9

Jak zrobić domowe masło? Wystarczy słoik i trochę cierpliwości - Przepis

Trwa ładowanie...
Zdjęcie kuchenny kredens
Podziel się

Przygotowanie domowe masła wcale nie jest trudne. Nie potrzebujemy drewnianej maselnicy, wystarczy słoik i trochę cierpliwości. Jak zrobić domowe masło? Sprawdźcie przepis z bloga "Kuchenny kredens".

Składniki
  • 250-280 ml tłustej gęstej śmietanki (słodkiej lub kwaśnej w zależności od upodobań) min 30 proc. tłuszczu
  • opcjonalnie: szczypta soli (z takiej ilości prawdziwej, wiejskiej śmietanki wychodzi mi zazwyczaj ok. 120-130 g masła)
Przepis

Schłodzoną śmietankę przelać do dużego słoika (śmietanka powinna sięgać nie wyżej niż połowy objętości słoika), jeśli chcemy - dodać szczyptę soli i dobrze zakręcić. Energicznie potrząsać słoikiem przez kilka/kilkanaście minut w zależności od tłustości śmietanki. Początkowo wytworzoną bitą śmietanę musimy "przebić", aż zaczną wytrącać się kuleczki masła oraz maślanka.

Gdy wytworzy się już kulka masła, słoik odkręcić, odlać maślankę a gotowe masło wyłożyć na gęste sitko lub gazę. Dobrze opłukać jak najzimniejszą wodą, ugniatając jednocześnie drewnianą łyżką by pozbyć się resztek maślanki. Uformować preferowany kształt i schować do lodówki. Proces możemy również wykonać za pomocą miksera.

ycipk-2bo2l9

Zobacz też przepis na tartę z jabłkami

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-2bo2l9
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
ycipk-2bo2l9
ycipk-2bo2l9