Rodzaje śmietany - praktyczny poradnik w kuchni
Śmietanka, śmietana kwaśna, słodka, kremówka, czyli jaka? W przepisach kulinarnych często pojawiają się takie określenia, a ich autorzy za pewnik przyjmują, że każdy wie, o jak tłustą śmietanę chodzi. Dlatego postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości i przygotowaliśmy dla was krótki przewodnik po śmietanach.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Czym różni się śmietanka od śmietany? Upraszczając, śmietana jest kwaśna, a śmietanka słodka. Jednak dla niektórych taka odpowiedź może być niewystarczająca. Zatem różnią się one nie tylko smakiem i zawartością tłuszczu, ale także sposobem powstania. Śmietanka otrzymywana jest z odwirowanego mleka, następnie pasteryzuje się ją. Najczęściej charakteryzuje się płynną konsystencją. Natomiast śmietana jest specjalnie ukwaszana poprzez kultury bakterii kwasu mlekowego lub w naturalny sposób.
Zawartość tłuszczu a zastosowanie
- Śmietanka 9 proc. - jest przeznaczona do kawy, ale z jej dodatkiem z powodzeniem możemy przygotowywać mleczne koktajle.
- Śmietana 9 proc. - to odtłuszczona, kwaśna śmietana dla dbających o linię.
- Śmietana 12 proc. - jest nazywana także śmietaną kwaśną i świetnie komponuje się z różnego rodzaju sałatkami.
- Śmietana 18 proc. - także jest śmietaną kwaśną. Najlepiej dodawać ją do zup i sosów, ponieważ zagęszcza i wzbogaca ich smak.
- Śmietana 22 proc. - najczęściej nazywana jest tłustą śmietaną do sosów.
- Śmietanka 30 proc. - inaczej kremówka. Idealna do deserów.
- Śmietanka 36 proc. - także nazywana kremówką. Szczególnie przeznaczona jest do deserów, ponieważ bardzo łatwo ją ubić.
Jak przechowywać śmietanę?
Najtrwalsze śmietany, które posiadają najdłuższy termin przydatności do spożycia, to UHT. Można przechowywać je w temperaturze pokojowej nawet do trzech miesięcy. Inne śmietanki i śmietany, które na opakowaniu nie mają oznaczenia UHT, najlepiej trzymać w lodówce i tylko 2 dni od chwili po otwarciu.
Warto wiedzieć
- Dodając bitą śmietanę do gęstej masy, najpierw dodaj kilka łyżek śmietany, zamieszaj całość, a następnie dodaj pozostałą jej część.
- Przed przystąpieniem do ubijania śmietanki 30 lub 36 proc., najpierw schłodź ją min. 12 godzin w lodówce.
- Jak zapobiec zwarzeniu śmietany w zupie? Najpierw dodaj do niej kilka łyżek gorącej zupy, a dopiero potem wlej całość do garnka.
- Śmietanę do zupy czy sosu dodawaj przed samym końcem gotowania. Jeśli dodasz ją wcześniej, będzie bardziej ciężkostrawna. Zobacz także wideo: Czekoladowe omleciki z bitą śmietaną. Mniam!
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.