Sosy
Sosy, chociaż stanowią uzupełnienie dania, mogą odmienić smak niejednej mniej udanej potrawy. Jest to gęsty płyn na bazie różnych składników, nadających mu odmienne smaki: ostry, łagodny, kwaśny, słodki. Stosowany jest jako dodatek do: mięs, ryb, makaronów, wędlin, sałatek, deserów.
Sosy można podzielić na gorące, zimne, majonezowe. Podział sosów stosowany w kuchni francuskiej dzieli je ze względu na pochodne od 5 podstawowych smaków. Sosy gorące sporządzane są, podobnie jak zupy, na bazie wywaru. Do zagęszczania tych sosów stosuje się: zawiesinę z mąki pszennej lub mąki ziemniaczanej i wody, mąki pszennej lub ziemniaczanej i śmietany, zasmażkę lub żółtka jaj.
Sosy stosuje się nie tylko do dań wytrawnych, ale także do słodkich deserów. W porównaniu do kremu ma lżejszą konsystencję. Jednym z najbardziej popularnych słodkich sosów jest waniliowy.
Dip to charakterystyczna odmiana sosu. Jest gęsty, pikantny, a jego podstawą jest śmietana, twaróg, jogurt lub majonez. Wyrazisty smak zawdzięcza dodatkom: aromatycznym ziołom, marynatom, owocom, przyprawom.
Majonez, keczup, musztarda cieszą się ogromną popularnością do kiełbasek oraz parówek.
Beszamel to tradycyjny sos wywodzący się z kuchni francuskiej. Właściwie jest to zasmażka z mąki na maśle, rozprowadzana mlekiem.
Włosi mają pesto, które z powodzeniem można wykonać w domu z ulubionych ziół lub suszonych pomidorów z dodatkiem orzechów. Tradycyjnie powstawał z bazylii, jednak obecnie istnieje wiele jego odmian smakowych.
Sos sojowy to japoński sos fermentowany, wytwarzany z mieszaniny soi, pszenicy, wody i soli. Jest to jedna z najważniejszych przypraw kuchni azjatyckiej, obecnie używana także w kuchniach tradycji zachodniej. W zależności od kraju pochodzenia, szczegółów receptury i dodanych przypraw sos nabiera różnej konsystencji i smaku. W kuchni chińskiej jest gęsty i słony, indonezyjskiej – rzadki i słodki, japońskiej – bardzo rzadki i słony.
W Polsce popularnością cieszy się także sos czosnkowy przyrządzany zwykle na bazie jogurtu naturalnego z dodatkiem czosnku oraz ziół. Podawany jest na zimno do dań orientalnych lub jako dip.