Bogracz. Węgierska zupa na bogato
Jeśli zapytalibyście Węgra, co to jest bogracz, bez wahania odpowiedziałby, że kociołek, który służy do przyrządzania potraw nad ogniskiem. Jednak dla nas ta nazwa jednoznacznie kojarzy się z zupą gulaszową, której głównymi składnikami w tradycyjnej wersji jest mięso, smalec, papryka, cebula i ziemniaki.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Dawniej bogracz przygotowywany był jedynie przez pasterzy bydła w kociołku nad ogniskiem. Dziś jednak możemy ugotować tę zupę gulaszową w dużym, zwykłym garnku w warunkach domowych i taki też przepis mamy dla was.
Składniki:
- 600 g mięsa wołowo-cielęcego,
- 150 g boczku,
- duża cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- 3 papryki czerwone,
- 4 pomidory,
- 1/2 kg ziemniaków,
- 2 łyżki masła,
- łyżka oleju rzepakowego,
- 2 łyżeczki wędzonej papryki,
- 2 łyżeczki mielonej, ostrej papryki,
- łyżka koncentratu pomidorowego,
- 3/4 litra bulionu,
- sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie:
Zacznij od przygotowania składników. Mięso pokrój w kostkę, a boczek w drobne paseczki. Wszystkie warzywa także pokrój w większą kostkę. Do dużego garnka wrzuć boczek i podsmaż go. Następnie dodaj masło i olej, cebulę oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Kiedy cebulka się zeszkli, dodaj mięso, a po chwili wędzoną i ostrą paprykę, koncentrat pomidorowy oraz szklankę bulionu. Dopraw do smaku solą, pieprzem, zmniejsz ogień pod garnkiem do minimum i gotuj jego zawartość, aż mięso będzie miękkie (przez godzinę, do półtorej). Jeśli w garnku ubyło płynu, uzupełnij go bulionem, ponieważ cały czas mięso musi znajdować się pod powierzchnią wywaru. Kiedy mięso jest już gotowe, dodaj pokrojone w kostkę ziemniaki, a gdy zmiękną, dorzuć do garnka paprykę i pomidory. Gotuj całość jeszcze przez kilka minut i gotowe. Smacznego!
Zobacz także wideo: Wyglądają obrzydliwie, a są pyszne. Dziwne polskie smaki
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.