Rurki z kremem
Delikatne, z chrupkim ciastem przypominającym ciasto francuskie, które ładnie pachnie podczas pieczenia śmietaną i masłem. Krem waniliowy, prawie jak crème pâtissière, dlatego zamiast cukru waniliowego można użyć dwóch lasek wanilii. Natalia Kudela, autorka bloga "Mała Cukierenka, podpowiada, aby gotować go w rondelku z grubym dnem, żeby się nie przypalił, a ciasto najlepiej nawijać do 2/3 wysokości foremki. To deser lekki, smaczny i trudno mu się oprzeć.
Delikatne, z chrupkim ciastem przypominającym ciasto francuskie, które ładnie pachnie podczas pieczenia śmietaną i masłem. Krem waniliowy, prawie jak crème pâtissière, dlatego zamiast cukru waniliowego można użyć dwóch lasek wanilii. Natalia Kudela, autorka bloga "Mała Cukierenka", podpowiada, aby gotować go w rondelku z grubym dnem, żeby się nie przypalił, a ciasto najlepiej nawijać do 2/3 wysokości foremki. To deser lekki, smaczny i trudno mu się oprzeć.
Składniki na około 50 sztuk:
2,5 szklanki mąki pszennej (użyłam tortowej)
1 opakowanie cukru wanilinowego (16 g)
250 g masła lub margaryny
szczypta soli
1 szklanka kwaśnej śmietany (12 proc. lub 18 proc.)
Krem:
900 ml mleka
1 opakowanie cukru wanilinowego 16g (można też użyć 2 lasek wanilii)
50 g masła
4 żółtka
2 jajka
200 g cukru pudru (proszę dosłodzić do smaku)
80 g mąki pszennej
80 g mąki ziemniaczanej
Dodatkowo: cukier puder do posypania
- Mąkę przesiać. Dodać cukier wanilinowy, sól, poszatkowane masło (zimne masło można zetrzeć na tarce z grubymi oczkami, podsypując kostkę masła mąką) i przez chwilę masło z mąką rozcierać palcami. Dodać śmietanę i zagnieść ciasto. Wstawić je do lodówki na 60 minut.
- Do rondelka z grubym dnem wlać mleko, dodać 50 g masła i wsypać cukier wanilinowy, zagotować.
- Jajka i żółtka ubić z cukrem pudrem na puszystą, jasną masę (mikserem ustawionym na najwyższe obroty przez około 5 minut). Następnie dodać obie mąki i dobrze wymieszać mikserem do połączenia składników.
- Do jajecznej masy wlewać powoli gorące mleko, najlepiej cały czas mieszając mikserem. Dobrze wymieszaną masę przelać znów do rondelka i podgrzewać na małym ogniu, cały czas mieszając, aż się zagotuje (masa zrobi się gęsta jak budyń, na początku mogą się robić grudki, ale proszę się nie przejmować, rozbiją się). Budyniową masę zdjąć z ognia i przykryć folią spożywczą, aby nie zrobił się kożuch. Odstawić do całkowitego ostygnięcia.
- Schłodzone ciasto krótko zagnieść i rozwałkować, podsypując mąką na grubość około 2-3 mm. Z ciasta wycinać paski o długości około 30 cm i szerokości około 2 cm (długość paska będzie zależała od tego, jak duże mamy foremki do robinia rurek, moje paski były dłuższe, ponieważ mam duże metalowe foremki, użyłam też foremek do cannoli). Metalowe formy na rurki posmarować masłem i ciasto nawinąć na foremki, ale tak, by ciasto nachodziło na siebie (do połowy już nawiniętego paska).
- Nawinięte rurki układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec w temperaturze 200 stopni C na funkcji góra-dół przez około 15-20 minut, aż ciasto się przyrumieni. Piekłam na środkowej półce piekarnika. Po wyjęciu z piekarnika rurki odstawić na około 10-15 minut do przestygnięcia, następnie delikatnie zsunąć ciasto i odstawić je do całkowitego ostygnięcia.
- Przestudzony krem krótko zmiksować i przełożyć do szprycy lub woreczka z metalową końcówką i obficie kremem napełnić rurki.
- Rurki z kremem przed podaniem posypać cukrem pudrem.
[
]( http://www.malacukierenka.pl/ )
Słodki, kolorowy świat deserów i wypieków to jej pasja. A ten, który sama tworzy pozytywnie nastraja do życia ją i jej gości - gości Małej Cukierenki.
Sprawdź również: tort truskawkowo-bananowy z kremem jogurtowym.