Puste w środku? Podpowiadamy, jak unikać błędów podczas kiszenia ogórków
Chrupiące, jędrne, aromatyczne – oto idealne ogórki kiszone. A że sezon na ten przysmak nadciąga, podpowiadamy co zrobić, by uniknąć rozczarowania w postaci ogórków pustych w środku. Zapamiętaj, a już zawsze będziesz cieszyć się smacznymi kiszonymi ogórkami.
Co zrobić, by ogórki kiszone nie były puste w środku?
Na idealne ogórki kiszone składa się kilka czynników – tak samo ważny, jak rodzaj soli użytej do kiszenia, jest gatunek ogórków, a także to, jak układamy ogórki w słoju. Co zrobić, by puste w środku, niesmaczne ogórki odeszły w niepamięć?
- Wybór ogórków. Ogórków przeznaczonych do kiszenia nie kupuj w markecie, a na targu – od zaufanego rolnika. Wybieraj małe, twarde okazy o jasnej skórce – ta intensywnie zielona może być oznaką przenawożenia. Sprawdź również, jak wygląda gniazdo nasienne – pestki powinny być drobne. Znawcy mówią, że najlepszym gatunkiem do kiszenia są ogórki śremskie.
- Mycie. Przed kiszeniem ogórki trzeba umyć, by pozbawić je piasku i zanieczyszczeń. Ale mało kto pamięta, że ogórki należy również namoczyć w lodowato zimnej wodzie i pozostawić w niej na kilka godzin. Dzięki temu ogórki będą jędrne.
- Sól. Do kiszenia najlepiej nadaje się sól warzona kamienna – zdecydowanie lepiej unikać soli jodowanej, bo jod może opóźniać proces fermentacji.
- Sposób układania. To czynnik decydujący – ogórki należy ciasno upychać w słoiku, pilnując zarazem, by poza poziom wody nie wystawały ani ogórki, ani dodatki do nich, takie jak czosnek czy chrzan.
- Czas. Ogórki małosolne zalewamy ciepłą wodą, by przyspieszyć proces fermentacji, ale kiszone należy zalać wodą ostudzoną – zbyt szybko przebiegający proces fermentacji może zwiększać ryzyko zepsucia się ogórków. Ta sama zasady dotyczy temperatury powietrza – przygotowane ogórki należy odstawić w ciemne i chłodne miejsce. Najlepiej by była to temperatura ok. 10-12 stopni Celsjusza.
Nietypowy dodatek do ogórków małosolnych
Zobacz także: