Pomysły na szaszłyki do grillowania. 5 kroków do idealnych szaszłyków
Kiełbaski i karkówka to produkty, bez których nie wyobrażamy sobie grillowania. Coraz śmielej na grilla zaglądają również warzywa: cukinia, szparagi, ziemniaki, papryka, a nawet owoce: figi, jabłka, ananas. Najciekawszym, a zarazem efektownym i smacznym połączeniem mięsa z warzywami są szaszłyki na grilla. Jak je przygotować, by zaspokoiły oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości?
Krok 1. Zgromadź potrzebne składniki
Przed przystąpieniem do nabijania szaszłyków należy zastanowić się, jakie składniki będą nam potrzebne. Postawmy na kolorowy i różnorodny asortyment, a z pewnością nasi goście będą zachwyceni.
Na szaszłyki sprawdzą się różnego rodzaju mięsa, zarówno filet z piersi kurczaka lub indyka, jak i karkówka, łopatka, a nawet baranina i wołowina. Można również sięgnąć po owoce morza i ryby: krewetki, kalmary, łososia, tuńczyka.
Należy jednak mieć na uwadze czas grillowania poszczególnych produktów. Jeśli połączymy na jednym patyczku kurczaka, który będzie gotowy po 10-15 minutach, i wołowinę, która potrzebuje nawet ponad 20 minut obróbki, może dojść do tego, że kurczak się przypali, a wołowina jeszcze nie będzie gotowa.
Sprawdzony sposób na młode ziemniaki i ogórki małosolne. Idealnie sprawdzą się na grillu
Krok 2. Przygotuj wszystkie składniki
Zanim przystąpimy do nadziewania naszych szaszłyków, powinniśmy odpowiednio przygotować składniki. Przede wszystkim należy pamiętać, że zarówno warzywa, jak i mięsa, a nawet owoce nie powinny być pokrojone na zbyt małe kawałki. W trakcie obróbki termicznej produkty zmniejszają swoją objętość i konsystencję, więc mogą przypalić się, wysuszyć lub spaść z patyczka.
Warto sięgać po produkty, których w ogóle nie trzeba będzie kroić: młode pieczarki, pomidorki koktajlowe, szalotka. Te z kolei, które trzeba będzie podzielić, pokrójmy na podobnej wielkości kawałki, by mniej więcej w tym samym czasie mogły być zdjęte z grilla.
Mięso kroimy w grubszą kostkę, paprykę w kawałki, większe pieczarki i cukinię w grube plastry. Cebulę można podzielić na warstwy.
Zarówno mięso, jak i warzywa można, a nawet warto wcześniej zamarynować.
Krok 3. Przygotuj patyczki na szaszłyki
Dla własnego spokoju patyczki na szaszłyki dobrze namoczyć w wodzie na ok. 15 minut przed nadziewaniem i grillowaniem. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie zajmą się one ogniem w trakcie obróbki termicznej.
Ciekawym, ale i sprytnym pomysłem jest przygotowanie po dwa patyczki na każdy szaszłyk. Nabijanie poszczególnych produktów w ten sposób zapewni im stabilność i łatwiejsze przewracanie.
Krok 4. Skup się na sąsiadach
Nie, nie chodzi o to, by być cicho w trakcie grillowania i nie zagłuszać sąsiadów. Chodzi o sąsiadujące ze sobą na patyczkach produkty. Pamiętajmy, że obok siebie powinny znajdować się produkty soczyste i bardziej suche. Dzięki temu np. kurczak nabity obok boczku nie wyschnie w czasie grillowania.
Oczywiście ważna jest też przemienność i kolorystyka. Papryka i pomidorki nie powinny być obok siebie, by nie zlały się jedno naszemu zmysłowi wzroku. Można je więc rozdzielić kawałkiem łopatki wieprzowej i cebulki albo też nabitym na patyczek szparagiem. Warto też sięgnąć po owoce. W szaszłykach sprawdzi się np. ananas lub jabłko.
Krok 5. Grillowanie szaszłyków
Gdy już wszystko mamy gotowe, zostaje tylko ugrillowanie naszych szaszłyków. Warto pamiętać, by nie układać ich bezpośrednio na ruszcie. Znacznie lepiej grillować je na tackach lub zawinięte w folię aluminiową. Przed przystąpieniem do obróbki termicznej skropmy je oliwą z oliwek.
Szaszłyki grillujemy z każdej strony do czasu aż warzywa będą miękkie, a mięso zarumienione i nie surowe w środku.
Nie obawiajmy się łączyć w szaszłykach różnych smaków. Mogą nam wyjść bardzo ciekawe kompozycje, które można potem podać z sałatką ze świeżych warzyw i dowolnymi dipami. Grillowanie nie musi być nudne, a czasem wystarczy tylko trochę chęci i pomysłu, by przygotować fantastyczne propozycje.