Trwa ładowanie...

Najczęstsze błędy podczas przygotowywania mięsa

Nie od dziś wiadomo, że mycie surowego mięsa pod bieżącą wodą w zlewie nie jest dobrym pomysłem. W ten sposób możemy rozsiać bakterie po całej kuchni. O czym jeszcze warto pamiętać, kiedy mamy do czynienia z surowym mięsem?

Najczęstsze błędy podczas przygotowywania mięsaŹródło: 123RF
dm457zh
dm457zh

Mycie mięsa pod kranem

Mycie mięsa może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlaczego? Surowe mięso, szczególnie drobiowe, może być zanieczyszczone bakteriami chorobotwórczymi, np. salmonellą. Drobnoustroje giną jedynie podczas obróbki termicznej w temperaturze powyżej 70 stopni. Mycie mięsa po wyjęciu z opakowania jest więc niebezpieczne. Rozbryzgująca się woda może umożliwić przeniesienie bakterii na różne powierzchnie w kuchni – zlew, blat, kran, naczynia, a także nasze ciało, ubrania czy akcesoria kuchenne i produkty, które będziemy jeść na surowo.

Rozmrażanie w zbyt wysokiej temperaturze

Wiele osób jest przekonanych, że skoro mrozimy umieszczając dany produkt w niskiej temperaturze, to rozmrażając powinniśmy skorzystać z wysokiej. Tymczasem to nie do końca prawda. Jednym z najbardziej polecanych i najbezpieczniejszych sposobów jest włożenie mięsa do lodówki (temp. 4 - 7 st. C). Im wolniej przebiega proces, tym mniejsza utrata smaku i zmiana struktury mięsa.

Szybszym sposobem jest rozmrażanie w wodzie. Ważne, by była zimna - ewentualnie chłodna. W ciepłej mięso wprawdzie szybciej zmięknie, jednak straci smak, zmieni kolor i może zacząć brzydko pachnieć. Stosując tę metodę, należy przynajmniej co pół godziny zmieniać wodę, by się zbytnio nie ogrzała. Utrzymanie niskiej temperatury produktu zwalnia tempo namnażania się bakterii - co może wystąpić w odmrożonych już zewnętrznych warstwach. Mięso włożone do wody, powinno znajdować się w wodoodpornym woreczku.

Dlaczego warto jeść wątróbkę

Panierowanie wilgotnego mięsa

Mrożone mięso przed usmażeniem musimy dokładnie rozmrozić, a potem osączyć z wody. Wiele osób o tym zapomina i zaczyna panierować wilgotne kawałki mięsa. W efekcie panierka zaczyna się oddzielać w trakcie smażenia.

dm457zh

Smażenie na zimnej patelni

Zimna powierzchnia patelni sprawia, że mięso do niej przywiera i szybciej się przypala. Mocno nagrzana patelnia sprawi, że mięso uzyska piękny kolor i pozostanie kruche. Potrawa będzie dobrze przypieczona, ale nie spalona. Tak samo nie należy wlewać tłuszczu na zimną patelnię.

Mięso 123RF
Źródło: 123RF

Krojenie od razu po upieczeniu

Unikaj krojenia mięsa bezpośrednio po zdjęciu z patelni czy wyjęciu z piekarnika. Odstaw je na 10 minut. Aby mięso nie wystygło, przykryj je papierem do pieczenia lub folią aluminiową. Po tym czasie krojenie nie będzie sprawiało żadnych trudności. Soki z mięsa nie wypłynął i nie spowoduje to jego stwardnienia.

Zła deska do krojenia

Używaj plastikowej lub szklanej deski do krojenia mięsa. Po każdym użyciu dokładnie ją umyj i sparz wrzątkiem. Nie trzymaj jej w pobliżu deski, na której kroisz pieczywo czy warzywa. To samo dotyczy pozostałych kuchennych przyborów, których używasz do obróbki mięsa. Nie kładź mięsa na kuchennym blacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dm457zh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm457zh
Więcej tematów