Jeśli myjesz kurczaka przed gotowaniem, powinieneś przestać. Możesz sobie tylko zaszkodzić
Michelle No pewien czas temu zadała sobie pytanie "czy powinnam myć kurczaka?". Dla wielu osób odpowiedź może wydawać się oczywista, bo mycie mięsa przed przygotowaniem jest uznawane za jeden z elementów higieny. Jednak według ekspertów jest inaczej.
Szef znanej francuskiej restauracji w Nowym Jorku Le Coq Rico powiedział, że nie powinno myć się kurczaka przed przygotowaniem. Według niego traci przez to "smak skóry". Ale to dopiero jedna sprawa, inną są bakterie. Większość osób myje kurczaka licząc na to, że pozbędzie się patogenów. Niestety, kolejni eksperci zapytani przez Michelle obalają ten mit.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Kelly Reynolds, profesor na Uniwersytecie w Arizonie w Stanach Zjednoczonych, która specjalizuje się w zdrowiu środowiskowym, mówi wprost: "mycie kurczaka nie eliminuje patogenów". Co więcej, potwierdza, że w USA ponad połowa sprawdzanych w sklepach spożywczych kurczaków ma jakąś formę patogenu. Jeśli będziemy próbowali go zmyć zimną wodą, to nie dość, że się tych bakterii nie pozbędziemy, to jeszcze przeniesiemy je na inne powierzchnie.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Na pytanie, w jaki sposób pozbyć się niechcianych patogenów, odpowiada USDA (Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych - przyp.red.). "Bez względu na to, ile razy umyjemy kurczaka, niektóre bakterie są tak ściśle powiązane, że nie uda nam się ich wymyć" - mówi rzeczniczka Marianne H. Gravely. "Jedyny sposób, żeby się ich pozbyć, to ugotowanie kurczaka w wysokiej temperaturze" - dodaje.
Masz historię, którą chciałbyś się podzielić? Prześlij nam ją przez dziejesie.wp.pl