Trwa ładowanie...
20-11-2012 13:47

Ketchup, majonez i musztarda - popularne dodatki pod lupą

Wiele osób nie wyobraża sobie posiłku bez tak popularnych dodatków jak majonez, musztarda czy ketchup. Czasem zamiast nich decydujemy się na inne dipy - własnej roboty lub gotowe. Panuje przekonanie, że to niezdrowe, bezwartościowe dodatki, które wpływają tylko na smak. Czy rzeczywiście zasłużyły na taką opinię? Po które sosy możemy sięgać bez oporów, a których powinniśmy unikać?

Ketchup, majonez i musztarda - popularne dodatki pod lupąŹródło: Thinkstock, fot: Thinkstock
dlmmf2f
dlmmf2f

Ketchup

Ten pomidorowy sos jest jednym z najpopularniejszych dodatków. Na sklepowych półkach znajdziemy dziesiątki słoiczków i butelek z ketchupem. Choć smakowo niewiele się od siebie różnią - niemal każdy ma swój ulubiony. Niektórzy twierdzą, że jest tylko namiastką pomidorów i powinno się sięgać jedynie po świeże warzywa. Jednak dietetycy podkreślają, że sos również jest cennym składnikiem diety, a pod niektórymi względami przewyższa nawet pomidory.

- W porównaniu do pomidorów, zrobiony z nich ketchup zawiera więcej likopenu - czerwonego barwnika roślinnego, który wykazuje działanie antyutleniające i przeciwnowotworowe. Dzieje się tak, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury - w czasie przygotowania sosów pomidorowych, koncentratów, zup czy właśnie keczupu - barwnik ulega kondensacji - wyjaśnia specjalistka ds. żywienia człowieka Agata Białek z Poradni Dietosfera.

Sos pomidorowy jest też dietetyczny, a to spora zaleta.

- W jednej dużej łyżce typowego keczupu znajduje się tylko 20 kcal, co czyni go dodatkiem smakowym wartym polecenia w trakcie diet odchudzających oraz zamiennikiem tłuszczów do smarowania, np. masła na kanapkę - mówi dietetyczka.

dlmmf2f

Jednak ketchup ketchupowi nierówny. Wybierając najlepszy sos warto dokładnie przestudiować etykietę. - Należy zwrócić uwagę by zawierał on jak najmniej składników innych niż pomidory, którymi są m.in.: zagęstniki (np. skrobie modyfikowane, które zwiększają masę produktu, ale nie jego wartość odżywczą), cukier czy syrop glukozowo-fruktozowy (podnosi kaloryczność i indeks glikemiczny keczupu), a także konserwanty, barwniki, aromaty itd. - przestrzega Agata Białek. - Zdrowy ketchup możemy też zrobić samodzielnie, pamiętając, żeby dodać do niego odrobinę tłuszczu roślinnego - np. oliwę z oliwek - ponieważ poprawia to wchłanianie likopenu.

Majonez

Równie popularnym dodatkiem jest majonez. Często oba sosy podawane są też razem - są m.in. składnikami sosu krewetkowego. O ile jednak smakowo doskonale do siebie pasują, to różnią się zasadniczo, jeśli chodzi o wartości odżywcze i wpływ na nasze zdrowie.

- Majonez to produkt wysokotłuszczowy na bazie jajek i oleju roślinnego - najczęściej słonecznikowego i rzepakowego. Ten obecny na półkach sklepowych, zazwyczaj produkowany jest z użyciem sproszkowanych jaj, a także z dodatkiem soli, cukru i licznych substancji dodatkowych. Jest to produkt wysokoprzetworzony, niezbyt chętnie polecany przez dietetyków - ostrzega Agata Białek.

Znacznie zdrowszy jest domowy majonez ubijany ze świeżych jajek i oleju. - Pamiętajmy jednak, że ze względu na zawartość żółtek (zwłaszcza z jaj sproszkowanych), majonez jest produktem wysokocholesterolowym i nie nadaje się do spożycia przez osoby, które muszą ograniczać ten składnik - mówi specjalistka ds. żywienia człowieka. - Poza tym jedna duża łyżka majonezu to około 160 kcal, a zazwyczaj dodajemy go do potraw znacznie więcej. Bardzo podnosi kaloryczność wielu potraw, np. sałatek, które wydają nam się zdrowe i dietetyczne, jednak za sprawą majonezu tracą te zalety.

dlmmf2f

Musztarda

W przeciwieństwie do majonezu, musztardzie dietetycy nie mają nic do zarzucenia. Oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy produkt niskoprzetworzony, bez sztucznych dodatków i konserwantów. - Musztarda to przyprawa na bazie gorczycy - pikantnych ziaren o wielu właściwościach prozdrowotnych, w tym antyutleniających. Często zawiera także inne przyprawy i zioła o udowodnionym działaniu prozdrowotnym, np. kurkumę, sproszkowaną paprykę, pieprz. A ocet zawarty w musztardzie, może poprawiać wchłanianie niektórych cennych substancji występujących w przyprawach, np. polifenoli - wyjaśnia dietetyczka. – W sporej łyżce znajduje się około 30 kcal. Nie jest to dużo, zatem produkt ten możemy stosować także podczas diety odchudzającej, np. do smarowania pieczywa czy zapiekania mięsa i ryb bez tłuszczu.

Zdrowe dipy

Ketchup, majonez i musztarda to najpopularniejsze dodatki w naszej kuchni. Jednak nie musimy się do nich ograniczać. Przyrządzając dipy możemy puścić wodze smakowej fantazji, dzięki czemu mamy też gwarancję, że jedzenie będzie świeże i bez dodatków szkodliwych substancji.

Najpopularniejsze dipy to:
- na bazie pomidorów i papryki (np. salsa),

dlmmf2f

- na bazie jogurtu z ziołami (np. ze szczypiorkiem czy koperkiem) oraz czosnkiem,

- na bazie twarogu, z drobno pokrojonymi warzywami,

- na bazie fasoli, soczewicy lub soi,

- na bazie słodkiej kukurydzy, z dodatkiem curry,

- na bazie gotowanych warzyw i twarożku, np. selerowy,

- na bazie jaj lub ryby (pasta rybna lub jajeczna),

- na bazie sezamu (hummus),

- na bazie owoców, warzyw i przypraw (np. chutney).

dlmmf2f

- Jeżeli do wyrobu dipów używamy świeżych warzyw, ziół, przypraw, nasion strączkowych, sezamu, chudego nabiału, ryb i olejów roślinnych, możemy być pewni, że nasze sosy są zdrowe. Niektóre z nich są bardziej kaloryczne (np. hummus, pasty z tłustymi rybami morskimi, pasty z nasion strączkowych czy dip kukurydziany), ale to nie ujmuje im wysokiej wartości odżywczej, więc nie należy z nich rezygnować - mówi dietetyczka. - Takie sosy możemy spożywać po prostu w mniejszych ilościach lub nieco rzadziej niż inne – szczególnie, jeśli jesteśmy akurat w trakcie diety odchudzającej. W codziennym, racjonalnym żywieniu większy nacisk niż na kaloryczność jadłospisu powinniśmy kłaść na urozmaicenie i wartość prozdrowotną diety - dodaje Agata Białek z Dietosfery.

AD/mmch

dlmmf2f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlmmf2f
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj