Kawa - ile ma kalorii? Bierzemy "małą czarną" pod lupę
Bardzo wiele osób sięga po kawę kilka razy dziennie. Często jest to kawa z dodatkami: cukrem, mlekiem, śmietanką. Kiedy wypijamy taki napój między posiłkami, organizm traktuje go jak dodatkową przekąskę. A jeśli jest bardzo słodka i zawiera sporo kalorii - całkiem kaloryczną przekąskę.
Kawa - czym zabielić?
Kawę najlepiej zabielić świeżym mlekiem, pasteryzowanym lub UHT o zawartości tłuszczu 1,5-3,2 proc. Unikajmy stosowanie śmietanki czy syntetycznych zabielaczy do kawy i sztucznych kremowych pianek. Znacznie podwyższają one wartość kaloryczną napoju i dostarczają tłuszczów nasyconych i trans, cholesterolu i innych chemicznych dodatków.
Dla amatorów "zawiesistej kawy" dużo lepszym, od śmietanek, wyborem będzie zagęszczone mleko niesłodzone, pod warunkiem, że nie ma wskazań do ograniczenia poziomu cholesterolu w diecie. Osoby, które z powodów zdrowotnych stosują dietę lekkostrawną o obniżonej zawartości tłuszczu, powinny sięgać po mleko odtłuszczone (0,5 proc).
Zapomnij o kawie z mlekiem. Najdziwniejsze dodatki do kawy
Kawa - ile ma kalorii
Pamiętajmy jednak, że o ile sama kawa ma 2 kcal (i to w 100 ml), to już dodanie do niej mleka – zwiększa jej kaloryczność, i to znacznie. Filiżanka kawy z mlekiem 3,2 proc. tłuszczu to około 80 kcal. Doliczając jeszcze około 30 kcal na każdą łyżeczkę cukru i 50 kcal na odrobinę bitej śmietany to niemal 200 kcal.
Kawa a odchudzanie
Filiżanka czarnej kawy rano może zwiększyć metabolizm i zmniejszyć apetyt. Dzięki temu ułatwia odchudzanie. Kawa stymuluje termogenezę, a więc proces wytwarzania ciepła, co pozwala szybciej spalić kalorie. Napój zawiera również pomocny w utracie wagi kwas chlorogenowy, który spowalnia wchłanianie węglowodanów oraz rozkład tłuszczów. Nie powinniśmy jednak przesadzać z ilością kawy, ponieważ organizm szybko się do niej przyzwyczaja, co prowadzi do osłabienia jej działania.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl