Trwa ładowanie...
jedz zdrowo
30-11-2011 12:36

Dieta na jesienną chandrę

Szaro, zimno i wietrznie. Typowa końcówka polskiej jesieni. Nic dziwnego, że wówczas czujemy się zniechęceni, rozleniwieni i smutni. Jesienne chandry,?doły? czy spadki nastroju nie są zjawiskiem niezwykłym i wiele osób zmaga się z nimi każdego roku. Zamiast jednak ulegać złym nastrojom, lepiej z nimi powalczyć. Jak? Jedząc odpowiednie produkty.

Dieta na jesienną chandręŹródło: Thinkstock, fot: Thinkstock
d1dnvua
d1dnvua

Wprawdzie na pogodę wpływu nie mamy, możemy jednak zadbać o naszą jesienną dietę. Bo odpowiednie menu może z powodzeniem zniwelować skutki depresyjnej pogody. Co więc jeść jesienią i zimą, by cieszyć się dobrym humorem, nie tracić sił witalnych i do tego nie przywitać wiosny w ubraniach o dwa rozmiary większych? Na to pytanie odpowiada Magdalena Czyrynda-Koleda, specjalistka ds. żywienia człowieka z Poradni Dietetycznej Dietosfera, która specjalnie dla naszych czytelników opracowała listę produktów, z których powinniśmy komponować nasze jesienne, antydepresyjne menu.

Herbata z imbirem. Napój rozgrzewający, który dzięki teinie wpływa pobudzająco na pracę centralnego układu nerwowego i poprawia nastrój. Imbir natomiast zwiększa koncentrację i wydajność umysłową poprzez ukrwienie mózgu oraz chroni organizm przed przeziębieniami, o co w jesienne słoty bardzo łatwo.

Kasza manna z syropem malinowym (najlepiej własnej roboty) lub owocami. Wprawdzie nie jest to ciastko z kremem, ale jednak danie to dostarcza organizmowi trochę tak pożądanej słodkości. Kasza manna bogata jest w tryptofan, który w organizmie ludzkim przekształcany jest w serotoninę – neuroprzekaźnik przyczyniający się do zmniejszenia napięcia nerwowego oraz stresu, a tym samym działający uspokajająco i relaksująco. Inne produkty bogate w tryptofan to sery żółte (w rozsądnych ilościach oczywiście) oraz soja. Słodycz syropu malinowego również wpłynie na poprawę nastroju, zaś dodatkowo zawarta w nim witamina C ochroni organizm przed infekcjami.

Drożdże, chude mięso i rośliny strączkowe. To kilka produktów zawierających witaminy z grupy B. Witaminy te poprzez oddziaływanie na centralny układ nerwowy łagodzą objawy lękowe, mają działanie przeciwdepresyjne i pośrednio wpływają również na zwiększenie odczuwania satysfakcji.

d1dnvua

Ryby, chude mięso, jaja, chude mleko i inne produkty mleczne. To wszystko produkty bogate w białko. Zawierają dużo fenyloalaniny, która na skutek wielu procesów przekształcana jest w organizmie w dopaminę czy noradrenalinę. A niskie poziomy wspomnianych neuroprzekaźników przyczyniają się do wahań nastroju, senności oraz problemów z koncentracją.

Pomidory, pomarańcze oraz jaja. Ta różnorodna mieszanka produktów ma cechę wspólną. Dzięki odpowiedniej podaży witamin – m.in. witaminy C, E oraz beta-karotenu skutecznie walczy ze stresem i przeciwdziała apatii, które często prowadzą do depresji.
Orzechy. Dzięki dużej zawartości magnezu orzechy pozytywnie wpływają na nasz nastrój i poprawiają samopoczucie. Pod warunkiem, że będziemy jeść orzechy naturalne, a nie solone.

Kasza gryczana z czerwonym mięsem i buraczkami. Idealny jesienny obiad. Dzięki dużej dawce żelaza uchroni nas przed anemią i przyczyni się do częstszego pojawiania się uśmiechu na naszej twarzy. Po kaszę i buraczki możemy sięgać regularnie. Jednak czerwone mięso jedzmy nie częściej niż raz w tygodniu.

Gałka muszkatołowa, kardamon, chili. To niektóre z przypraw warunkujące dobry nastrój. Jednocześnie uznawane są one za afrodyzjaki. Swoje działania pobudzające zawdzięczają obecności substancji drażniących, powodujących lekkie przekrwienie w obrębie miednicy małej, w tym także narządów płciowych.
* Tłuste ryby morskie (np. łosoś, makrela czy tuńczyk), oliwa z oliwek, olej rzepakowy.* To grupa produktów, które zadbają o odpowiednią podaż kwasów omega-3, czyli „dobrych tłuszczy” redukujących skutki stresu, poprawiających pamięć i stan naszej skóry. Zbyt niski poziom kwasów omega-3 w diecie zmienia bowiem komunikację pomiędzy komórkami w regionie mózgu odpowiedzialnym za zachowanie i emocje oraz powoduje obniżenie nastroju.

d1dnvua

Gorzka czekolada. Dla wielu osób czekolada to niezastąpiony lek na jesienną chandrę. Sięgajmy jednak po gorzką. Dlaczego gorzka? Ponieważ zawiera zdecydowanie więcej poprawiającego nasz nastrój i samopoczucie magnezu niż jej mleczna odmiana. Ponadto ma sporą dawkę selenu i cynku, które zwiększają wydzielanie endorfin – naturalnych substancji znieczulających i osłabiających destrukcyjną rolę stresu.

Jednak nic nie poprawia naszego humoru tak, jak endorfiny wytwarzane podczas uprawiania sportu. Więc zamiast ślęczeć przed telewizorem i zjadać kolejną paczkę snacków, zróbmy coś pozytywnego dla siebie i wybierzmy się na spacer.

AD/mmch

d1dnvua
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dnvua
Więcej tematów