Co jeść na poprawę koncentracji?
Masz problem, żeby skupić się na czytaniu gazety czy książki? Nie możesz zogniskować uwagi na wykonywanym zadaniu? Rozprasza cię hałas za oknem albo włączony telewizor? Wprowadź do jadłospisu produkty, które skutecznie poprawiają koncentrację.
Olej z nasion wiesiołka
Ze względu na unikalny skład i cenne właściwości lecznicze olej tłoczony z nasion wiesiołka jest chętnie stosowany w przemyśle farmaceutycznym czy kosmetycznym. Dzięki delikatnemu smakowi i aromatowi świetnie sprawdza się również w kuchni, jako dodatek do sałatek, surówek czy sosów. Warto po niego sięgać jak najczęściej, ponieważ stanowi skuteczne wsparcie systemu nerwowego, m.in. wspomaga koncentrację, ułatwia zasypianie i łagodzi nastroje depresyjne.
Gorzka czekolada
Jeśli nie możemy na niczym skupić uwagi sięgnijmy po 2-3 kostki czekolady, ale koniecznie gorzkiej, o jak największej zawartości miazgi kakaowej (najlepiej powyżej 70 proc.). To skarbnica wielu cennych substancji odżywczych, m.in. pirazyny – związku szczególnie korzystnie wpływającego na koncentrację i sprawność intelektualną. Inne składniki tego przysmaku: teobromina i kofeina zwiększają natomiast energię życiową. Czekolada dostarcza też dużo magnezu, który pozytywnie wpływa na układ nerwowy.
Banan
Do jego jedzenia nie trzeba Polaków specjalnie przekonywać, ponieważ banany już teraz są drugimi, po jabłkach, najpopularniejszymi owocami w naszym kraju. Na pewno warto po nie sięgać, gdy mamy problemy z koncentracją, ponieważ są bardzo bogatym źródłem potasu, który nie tylko reguluje ciśnienie krwi, napięcie mięśniowe, pracę nerek i rytm serca, ale również dotlenia mózg, poprawiając procesy myślowe.
Zdrowe i pyszne pasty na kanapki
Woda mineralna
Dorosły człowiek powinien przyjmować 2-2,5 l płynów dziennie, a przy większej aktywności fizycznej i wyższej temperaturze powietrza – nawet więcej. Najlepiej wybierać średniozmineralizowaną wodę, która skutecznie poprawia koncentrację, pomaga regulować procesy trawienne, usuwa toksyny, stabilizuje poziom cukru we krwi, powstrzymuje rozwój kamieni nerkowych oraz sprzyja odchudzaniu.
Nasiona chia
Ziarenka szałwii hiszpańskiej to jeden z najstarszych produktów spożywczych – na obszarze południowego Meksyku i Gwatemali były spożywane już 3,5 tys. lat przed naszą erą. Nasiona chia są skarbnicą witamin z grupy B, magnezu, żelaza oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu skutecznie poprawiają pamięć i koncentrację. Jak je wykorzystać w kuchni? Świetnie sprawdzają się jako dodatek do jogurtu, musli, owsianki oraz rozmaitych ciast. Można z nich przyrządzać puddingi czy musy, są także znakomitym zagęstnikiem do zup, sosów i dżemów.
Matcha
W Japonii herbaciany puder o szmaragdowym kolorze i szlachetnym smaku jest ceniony od wieków, zaś w ostatnich latach zyskał ogromną popularność na całym świecie. Matcha wykazuje unikalne właściwości prozdrowotne, które zawdzięcza wysokiemu stężeniu antyoksydantów, witamin i minerałów. Dzięki temu dodaje energii, poprawia koncentrację i łagodzi napięcie nerwowe. Można ją spożywać jak zwykłą herbatę, ale świetnie sprawdzi się również jako dodatek do różnych potraw i deserów.
Miód gryczany
Jeden z najbardziej wyrazistych miodów, charakteryzujący się słodko-ostrym, trochę piekącym smakiem. Wyróżnia się silnym działaniem przeciwutleniającym – w znacznym stopniu obniża w organizmie poziom wolnych rodników odpowiedzialnych za przyspieszanie procesów starzenia, rozwój chorób układu krążenia czy nowotworów. Miód gryczany jest też skarbnicą minerałów, m.in. magnezu, dzięki czemu wspomaga pamięć i koncentrację.
Kwas chlebowy
Ciemnozłoty napój o słodko-kwaśnym smaku i przyjemnym słodowym aromacie to świetna alternatywa dla popularnych gazowanych napitków, „wzbogacanych” substancjami słodzącymi, konserwantami oraz barwnikami. Kwas chlebowy, oczywiście wytwarzany z naturalnych składników, może być wartościowym składnikiem naszej diety. To jeden z najsilniejszych naturalnych probiotyków, czyli zbiorowisk dobroczynnych bakterii, które m.in. oczyszczają organizm z toksycznych odpadów, dzięki czemu zapewniają lepsze samopoczucie, sprawniejszą koncentrację i większą energię życiową.
Orzechy włoskie
Niewiele naturalnych przysmaków działa na nasz umysł bardziej efektywnie niż orzechy włoskie. To bogate źródło antyoksydantów i flawonoidów, które znacząco poprawiają zdolność koncentracji. Dzięki wysokiej (nawet 75-procentowej) zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych pozytywnie wpływają też na samopoczucie, a dodatkowo wzmacniają odporność oraz zmniejszają ryzyko zawału serca czy udaru mózgu.
Jagody goji
W smaku niewielkich, czerwonych owoców kolczastego krzewu zwanego kolcowojem pospolitym wyczuwa się żurawinę, pomidory i zioła, dlatego jagody goji mogą być nie tylko ciekawą przekąską, ale i dodatkiem do deserów, sałatek czy owsianki. Już przed 2 tysiącami lat zajadali się nimi buddyjscy mnisi, którzy podczas medytacji chcieli poprawić koncentrację. Może warto wziąć z nich przykład?