Co jeść kiedy dopada nas zmęczenie?
Zmęczenie i znużenie to stany, które dotykają każdego dość często. Ich powodem może być wiele czynników. Głównie zwraca się uwagę na stres, bezsenność , zaburzenia hormonalne, brak ruchu, uboczne skutki przyjmowania leków i niewłaściwe odżywianie. Wybór tego co jemy na co dzień, a także pora jedzenia mają ogromny wpływ na nasz organizm i coraz częściej badania wskazują na jedzenie, jako przyczynę zmęczenia.
Co najczęściej robimy, kiedy udaje nam się wstać z łóżka, chociaż zupełnie brak nam energii? Zjadamy coś słodkiego i niemalże od zaraz czujemy się zdolni do pokonywania wszelkich trudności. Ale cukier dostarczony organizmowi szybko się wyczerpuje i zaczynamy czuć się jeszcze bardziej zmęczeni, niż na początku.
Zatem jaka jest recepta na pokonanie zmęczenia i dobre samopoczucie? Na pewno zdrowy sen, prawidłowe odżywianie, regularna aktywność i umiejętność zarządzania stresem.
Jeżeli chodzi o prawidłowe odżywianie, to należy jeść o wczesnych porach, ponieważ wtedy mamy więcej energii, która pozwala nam być wydajnym przez większość dnia.
Owoce, które pomagają schudnąć
Co jeść kiedy jesteśmy zmęczeni?
- Pić dużo wody, bo to jej brak powoduje zmęczenie. Brak nawodnienia powoduje, że organizm zużywa ją na utrzymanie równowagi wodnej, a nie na wytwarzanie energii. Dlatego wodę powinniśmy pić nieustannie w ciągu dnia. Zaczynamy od szklanki wody zaraz po przebudzeniu. I przez cały dzień powinniśmy jej wypić 8 szklanek.
- Jeść zdrowe tłuszcze, które są najbardziej energetycznymi składnikami pokarmowymi. Chodzi tutaj o tłuszcze nienasycone, które nie powodują otyłości, tylko są nośnikiem energii. Dobrym wyborem będą tłuste ryby, orzechy i awokado. I na przykład poranna grzanka z wędzonym łososiem i awokado da nam gwarancję dobrego energetycznego start. spożywać dużo białka - zarówno to zawarte w mięsie, jak i w roślinach. Dobrą opcją jest jego jedzenie na początku dnia. A zawarte jest w chudym mięsie - ryby, kura, indyk, jak i w roślinach strączkowych - fasola, soczewica, zarodki pszenne i w orzechach.
- Pić kawę i herbatę, pod warunkiem, że nie zawierają cukru, syropów ani śmietanki.
- Dostarczać organizmowi węglowodanów złożonych dostępnych w białej mące, owocach i pełnych ziarnach. Powodują one szybki energetyczny wzrost naszego organizmu. A więc także makarony, kasze, ziemniaki.
- Uzupełniać cynk, który odgrywa ważną rolę w energetycznych przemianach naszego organizmu. Jeść czerwone mięso i owoce morza.
- Dostarczać organizmowi witaminę D, na której niedobór cierpi każdy Polak ze względu na brak słońca. Codzienne suplementowanie w ilości 2000 jednostek.
- Dostarczać witaminę C, która wspomaga wchłanianie żelaza niezbędnego dla naszego organizmu. Duża jej zawartość znajduje się w natce pietruszki, papryce, dzikiej róży i cytrusach.
W jakich porach jeść, aby pokonać zmęczenie?
Na pewno w ciągu 12 godzin w ciągu dnia zaczynając od wczesnych godzin porannych.
- Jeść najwięcej rano i zmniejszać stopniowo ilość jedzenia w ciągu dnia.
- Jeść systematycznie.
- Unikać stereotypów żywieniowych. Na przykład jedzenie ciepłej zupy na śniadanie to bardzo dobra energetyczna bomba dla naszego organizmu.
Zmiana sposobu funkcjonowania w ciągu doby i stosowanie powyższych zasad na pewno zwiększy naszą odporność na zmęczenie, poprawi gospodarkę energetyczną i pozwoli czuć się znacznie zdrowiej.