Trwa ładowanie...

Zachowaj piękną opaleniznę przez wiele miesięcy

Lekko opalona skóra wygląda pięknie i zdrowo. Niestety w naszej szerokości geograficznej sezon an łapanie promieni słonecznych i witaminy D, trwa jednak bardzo krótko. Jednak efekt letniego plażowania możemy zatrzymać na dłużej. Pomoże nam w tym odpowiednia dieta.

Kąpiele słoneczne pięknie zmieniają koloryt naszej skóryKąpiele słoneczne pięknie zmieniają koloryt naszej skóryŹródło: 123RF
d3dgkl7
d3dgkl7

Beta-karoten - przedłużamy efekt opalenizny

W zachowaniu pięknego kolorytu skóry, z pewnością pomogą nam te produkty, które zawierają dużo beta karotenu. Prowitamina A nie tylko przyspiesza opalanie, ale też przedłuża jego efekt. Jednocześnie poprawia kondycję cery trądzikowej i dojrzałej.

Bogate w beta karoten są, m.in. pomidor, dynia, marchew, papryka, szpinak czy sałata. Te warzywa są nie tylko zdrowe, ale też pyszne i niskokaloryczne. Możemy się nimi zajadać do woli, a przy okazji zadbać o wygląd.

  • Pomidory oprócz beta karotenu zawierają wiele niezbędnych składników dla zdrowia: soli mineralnych, witamin z grupy B, witaminy C, E, żelaza, potasu i błonnika pokarmowego.
  • Papryka to prawdziwa bomba witaminowa, przyprawa i afrodyzjak w jednym.
  • Dynia jest bogata w witaminy i minerały, zwłaszcza cynk, a przy tym ma niewiele kalorii.
  • Marchew to warzywo, o którego właściwościach decydują witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Wśród tych ostatnich jednym z ważniejszych jest właśnie beta karoten, który nie tylko wzmaga opaleniznę, ale także zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wzroku.
  • Właściwości lecznicze szpinaku to zasługa wspomnianego już beta karotenu, ale także luteiny. Sałata jest dobrym źródłem błonnika, potasu, wapnia, fosforu, żelaza i magnezu oraz antyoksydantów, tj. beta karotenu, witaminy C oraz E. Te dwie ostatnie witaminy również pomogą nam zadbać o piękną opaleniznę.


Sposoby mycia owoców i warzyw

Witamina E i C – ten duet chroni przed poparzeniami

Witamina E odpowiada za odbudowę naszego naskórka, gdyż jest doskonałym przeciwutleniaczem, a co najważniejsze – hamuje procesy starzenia. Zwana witaminą młodości, nie tylko chroni przed poparzeniami słonecznymi, ale też zapewnia jej zdrowy wygląd. Witamina E jest obecna w nasionach i orzechach, a także tłuszczach, które można z nich uzyskać - nasionach słonecznika, dyni, migdałach czy orzechach włoskich.

d3dgkl7

Z pomocą witaminy C można nie tylko skutecznie rozświetlić cerę, ale i zredukować przebarwienia, które po opalaniu czasem się pojawiają. Najwięcej witaminy C znajdziemy w natce pietruszki, czarnych porzeczkach, czerwonej papryce, kapuście czy owocach cytrusowych.

Aby wspomóc działanie witaminy E, warto zadbać o prawidłowy poziom witaminy C. Zarówno jedna, jak i druga zapewniają ochronę przed poparzeniami słonecznymi, jednak dopiero połączenie obu tych witamin wykazuje najlepsze rezultaty.

Omega-3 zapobiega wysuszeniu skóry

Kąpiele słoneczne pięknie zmieniają koloryt naszej skóry. Niestety prowadzą też do przesuszenia skóry i przyspieszają jej starzenie.

Aby przeciwdziałać tym procesom, warto zadbać o odpowiedni poziom zdrowych tłuszczów, w tym omega-3. Zapobiegają one wysuszeniu i odwodnieniu skóry, a jak wiadomo – opalenizna nie trzyma się skóry pozbawionej wody.

d3dgkl7

Kwasy omega-3 działają też ochronnie w przypadku poparzeń słonecznych i łagodzą podrażnienia. Doskonałym źródłem tej kwasów są ryby. Znajdziemy je też w orzechach, które poza jedno- i wielonienasyconych kwasami tłuszczowymi, dostarczą nam także białko, błonnik, witaminę E, witaminę z grupy B oraz składniki mineralne (fosfor, magnez, żelazo, wapń, potas, cynk, sód).

Warzywa 123RF
Źródło: 123RF

Dla pięknej skóry sięgajmy też po awokado, bogate w tłuszcze nienasycone z dobrą proporcją kwasów omega 6 do omega 3.

d3dgkl7

Pij wodę, będziesz dłużej cieszyć się opalenizną

Dostarczanie spragnionej skórze nawilżenia "od wewnątrz" w postaci 2 litrów płynów dziennie pomoże nam nawodnić skórę, a więc wpłynąć pozytywnie na jej wygląd. Nawodnienie organizmu jest kluczowym czynnikiem decydującym o kondycji cery. Woda oczyszcza organizm i wypłukuje toksyny, co przekłada się na zdrowy.

Odpowiednie nawodnienie pomaga nam też walczyć z cellulitem. Już niewielkie ubytki wody w organizmie mają negatywny wpływ na wygląd. Skóra staje się sucha, szorstka, może pojawić się uczucie "ściągania" i pieczenia. Jest podatniejsza na działanie czynników zewnętrznych: wiatru, temperatury czy promieni słonecznych.

Pamiętajmy też o zasadzie, że opalenizna nie trzyma się suchej skóry. Żeby na dłużej zachować jej złocistą barwę, zadbajmy o jej nawilżenie od wewnątrz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3dgkl7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dgkl7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj