Winny savoir-vivre
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie wino podać do konkretnego dania. Wiele zależy np. od kraju, w jakim się znajdujemy. Jeśli więc nie mamy pewności - najlepiej trzymać się uniwersalnych zasad.
Jedna z takich uniwersalnych zasad brzmi: nie podaje się wina do zup i potraw zakwaszanych octem. Proste prawda? Jeśli tak, to przejdźmy do konkretów...
Jak i z czym?
Już samo serwowanie wina ma ogromne znaczenie dla tego, w jaki sposób będzie nam smakowało. Ważne jest, aby nie zasłaniać etykiety oraz trzymać butelkę z prawej strony. To jednak nie wszystko. Wielkim nietaktem będzie, jeśli szyjka dotknie kieliszka. Do tego ważna jest także wysokość, z jakiej lejemy wino. Na czerwone wystarczy zaledwie 1 cm, ale dla białego wina wysokość powinniśmy zwiększyć do 5 cm, a dla wina musującego - do 10 cm. Na koniec uwaga - zawsze rozpoczynajcie „degustację" od wina najmłodszego, kończąc na najstarszym.
Znając podstawowe zasady podania, możemy przejść do sedna sprawy, czyli odpowiedzi na pytanie - jakie wino pasuje do jakiej potrawy. Podobno wystarczy zapamiętać jeden wierszyk, aby nie popełnić gafy. Znacie? Leci mniej więcej tak: „Ryby, drób i cielęcina lubią tylko białe wina. Zaś pod woły, sarny, wieprze jest czerwone wino lepsze, a szampana wie i kiep można zawsze: za i przed". W rzeczywistości nie jest to jednak takie proste. Dlatego zacznijmy może od początku. Do przekąski sprawdzą się wina wytrawne, gorzkie. Najlepiej, jeśli będą schłodzone, a kieliszki mogą być napełnione do pełna. Jako aperitif możemy podać np. wermut.
Do dania głównego mamy zdecydowanie większy wybór. Tutaj ogromne znaczenie ma to, co zaserwowano. Do ciemnego mięsa, dań z grzybów i tłustych serów najlepiej podać wytrawne wino czerwone. Białe można zaserwować ewentualnie do drobiu (ewentualnie, bo na eleganckich przyjęciach i tak najczęściej rozlewane jest czerwone). Z białym winem wytrawnym idealnie komponują się ryby, białe mięsa i potrawy z jaj. Gdyby w naszym menu pojawił się kawior, to koniecznie podajmy go w towarzystwie szampana. Do deserów najlepsze są wina słodkie i musujące (koniecznie w temperaturze pokojowej).
Ważne detale
Smak spożywanego przez nas trunku w znacznym stopniu zależy od jego temperatury. Wina czerwone wytrawne i stare rocznikowo najlepiej podawać w temperaturze ok. 18 st. C. Chłodniejsze powinny być wina deserowe - ok. 12 st. C. Białe wytrawne oraz różowe najlepsze będą, gdy rozlejemy je w temperaturze 8 st. C. Najchłodniejsze powinny być wermuty i szampany - idealna temperatura to 6 st. C. Jeśli trudno to zapamiętać, to warto wiedzieć jedno - znacznie lepiej podać wina chłodniejsze niż zbyt ciepłe.
Pamiętajcie, że wino powinno podkreślać smak potrawy, a to oznacza, że jedna nie powinna przyćmić walorów drugiej. Dlatego właśnie do delikatnego dania dobieramy delikatne wina, a do bardziej doprawionego - trunki zdecydowanie wyrazistsze. Najlepiej wcześniej zastanowić się, czy bardziej chcemy wyeksponować wino, czy potrawę. I warto poeksperymentować. Może się bowiem okazać, że nawet nietypowa kompozycja, doskonale się obroni.
qk