Trwa ładowanie...
24-08-2012 11:57

Traperski piec zamiast grilla

Lato to czas pieczonego mięsa. Wszędzie możemy poczuć charakterystyczny zapach grilla. Dla tych, którzy lubią pieczyste, a nie znoszą pilnować, czy potrawa się nie przypala, jest znakomita alternatywa - piec ziemny.

Traperski piec zamiast grillaŹródło: Thinkstock, fot: Thinkstock
dlmmf2f
dlmmf2f

Ten traperski sposób przygotowywania jedzenia staje się coraz bardziej popularny. Przyrządzone w takim nieskomplikowanym piecu mięso jest z reguły soczyste, smaczne i pachnące przyprawami i dymem. A piec ziemny może zrobić sobie każdy.

Zacznijmy od konstrukcji. Do pieczenia mięsa wystarczy najprostszy piec - a dokładniej dół w ziemi - głęboki na około pół metra. Obok rozpalamy ognisko, rozgrzewamy w nim kilkanaście średniej wielkości kamieni. W tym czasie wykładamy dół gałązkami świerkowymi. Nagrzane kamienie przy pomocy szczypiec lub dwóch kijków wrzucamy do dołu, kładziemy na nie przygotowane mięso, po czym wrzucamy gorące, ale nie płonące resztki z ogniska. Teraz wystarczy tylko zasypać wszystko ziemią i poczekać od godziny do dwóch godzin w zależności od tego, ile mięsa przygotowaliśmy.

Jak przygotować mięso? W odróżnieniu od zwykłego grilla, mięso w piecu ziemnym pieczemy w jednym kawałku. Najlepsza jest karkówka lub łopatka, ale kurczak pieczony w całości czy ryby są równie dobre. Ważne, by mięso było dobrze przyprawione. Przed włożeniem do pieca, trzeba dobrze owinąć je kilkoma warstwami folii aluminiowej, tak, by ziemia nie zabrudziła naszej potrawy.

Oto garść przepisów:

dlmmf2f

Dwukilogramowy kawał karkówki solimy obficie, dodajemy pieprz, kroimy w plastry kilka cebul i sześć ząbków czosnku. Mięso umieszczamy w misce, dodajemy cebulę i czosnek, smarujemy oliwą i octem. Przykrywamy i czekamy godzinę. Potem zawijamy w folię, razem z czosnkiem i cebulą. Pieczemy około półtorej godziny.

Pieczona łopatka

Półtorakilogramowy kawałek łopatki smarujemy musztardą, solimy, dodajemy pieprz i trochę cukru. Kładziemy w misce i dodajemy kilka liści laurowych. Po godzinie zawijamy w folię i pieczemy. Im mniejsza temperatura będzie w piecu, tym mięso będzie mogło piec się dłużej i będzie lepsze.

Kurczak z pieca

To prawie błyskawiczne danie. Z kurczaka wycinamy kręgosłup i rozpłaszczamy go. Solimy, pieprzymy, kropimy obficie sokiem z cytryny. Od razu zawijamy w folię, razem z pęczkiem zielonej pietruszki. Pieczemy około pół godziny.

dlmmf2f

Ryba z pieca ziemnego

W ziemnym piecu łatwo upiec ryby. Szczególnie smaczne będą te świeżo złowione - to będzie prawdziwy traperski posiłek. Ryby skrobiemy z łusek, patroszymy, ale nie obcinamy głów! Solimy, pieprzymy, do brzucha każdej wkładamy krążek cebuli i trochę zielonej pietruszki, zawijamy w folię (mniejsze rybki możemy zawinąć razem) i pieczemy około 15 minut. Palce lizać!

Dla tych, którzy lubią egzotykę, proponujemy zastąpienie folii aluminiowej liśćmi bananowca (można je coraz częściej kupić w sklepach z egzotyczną żywnością). Wtedy mięso czy rybę zawijamy w mokry liść i przewiązujemy go włóknami z innego liście lub cienkim drucikiem. Przyrządzona w ten sposób potrawa będzie o wiele bardziej aromatyczna.

W ziemnych piecach możemy także przygotowywać placki, tzw. podpłomyki. W takim wypadku jednak nie zasypujemy pieca ziemią, a podpłomyki kładziemy na rozgrzane kamienie, między które wsypujemy gorący popiół z ogniska.

Najprostszy przepis na podpłomyki

W misce mieszamy mąkę z solą i powoli- cały czas wyrabiając - dodajemy wodę, aż do otrzymania konsystencji gęstego ciasta. W rękach kształtujemy placki i kładziemy je na kamienie. Po kilku minutach odwracamy. Trzeba będzie zeskrobać trochę popiołu, ale smak jest niepowtarzalny.

AD/mmch

dlmmf2f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlmmf2f
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj