Solisz rosół na początku czy pod koniec gotowania? To może mieć wpływ na smak zupy
Nie ma nic lepszego niż talerzy aromatycznego, parującego rosołu. Idealny rosół powinien być klarowny i esencjonalny. Okazuje się, że podczas gotowania możemy popełnić wiele błędów, które negatywnie wpływają na smak zupy. Jak ich uniknąć? Oto krótki poradnik.
Rosół - składniki
Podstawą rosołu jest dobrej jakości mięso. Klasyczny rosół gotuje się na wołowinie i drobiu. Najlepsza będzie wiejska kura, a nie porcje rosołowe czy udka kurczaka z supermarketu. Do tego wołowy szponder lub łata. W żadnym wypadku nie powinniśmy używać wieprzowiny.
Rosół - do jakiej wody wrzucić mięso
Mięso zalewamy zimną wodą. W przeciwnym razie wywar może stać się mętny. Ponadto, jeśli użyjemy zimnej wody, rosół stanie się bardziej esencjonalny i aromatyczny, ponieważ przeniknie do niego więcej smaku. Powoli doprowadzamy wodę do wrzenia. Kiedy na jej powierzchni pojawią się tzw. szumowiny, zbieramy je z pomocą łyżki cedzakowej i dodajemy przyprawy - ziele angielskie i liście laurowe.
Jak wykorzystać mięso i warzywa z rosołu
Obrane warzywa dodajemy dopiero po upływie ok. 1,5 godziny. Na pięć litrów rosołu wystarczą: 4 marchewki, 3 pietruszki, pół sporego selera i pora. Jeśli chcemy, by zupa miała bardziej wyrazisty kolor, warto wrzucić opaloną cebulę. Sprawi, że bulion ma piękny, złocisto-brązowy kolor i głęboki smak.
Rosół nie lubi pośpiechu. Zupa ma "mrugać" na najmniejszym ogniu. Im dłużej, tym lepiej. Chodzi o to, by wydobyć wszystkie aromaty mięsa, warzyw i przypraw. Wywar musi pozostać klarowny. Lepiej nie dodawać mięsa zamrożonego lub rozmrażanego na szybko w mikrofalówce. Może to spowodować zmętnienie wywaru.
Rosół - kiedy solić
To kolejny dylemat, który pojawia się podczas gotowania rosołu. Warto więc zapamiętać, ze zupę solimy na końcu, tuż przed podaniem. Woda bez soli jest w stanie wydobyć więcej smaku z warzyw oraz mięsa.