Rybka lubi pływać... w zupie
Na polskich stołach, zwłaszcza w porze obiadowej, często podawane są zupy. Serwujemy buraczkową, ogórkową, szczawiową, tradycyjny rosół oraz dziesiątki innych smaków. Niewielu jednak jada zupy przyrządzone z ryb. Ok, może brzmi trochę egzotycznie, ale procedury przygotowania są bardzo proste, a efekt przepyszny.
Na polskich stołach, zwłaszcza w porze obiadowej, często podawane są zupy. Serwujemy buraczkową, ogórkową, szczawiową, tradycyjny rosół oraz dziesiątki innych smaków. Niewielu jednak jada zupy przyrządzone z ryb. Ok, może brzmi trochę egzotycznie, ale procedury przygotowania są bardzo proste, a efekt przepyszny.
Taką zupę można ugotować z każdego rodzaju ryby. Doskonale sprawdzą się zarówno najlepsze gatunki (np. jesiotr), jak i te bardziej pospolite (dajmy na to: płotki). Zazwyczaj używane są te mniejsze i tańsze.
Łatwa i trochę wykwintna
Najprostsza zupa będzie wywarem z ryb, warzyw i przypraw. Możemy ją doprawić śmietaną, żółtkami, miąższem z chleba, zasmażką lub ugotować na wywarze z grochu. Podajemy ją z kawałkiem ugotowanej ryby i innymi dodatkami, takimi jak grzanki, paszteciki czy pulpeciki. Innym sposobem na zrobienie zupy jest zmiksowanie ryby i dodanie jej do wywaru.
Potrzebne będzie: 500 g sprawionych i opłukanych małych ryb, 1 marchewka, 2 pietruszki, kawałek selera, 3 cebule, liść laurowy, sól oraz pieprz.
Warzywa razem z liściem laurowym i przyprawami gotujemy w wodzie (1,5 litra) tak, by pozostał litr wywaru. Dodajemy do niego ryby, po czym całość gotujemy jeszcze około 10 minut. Po tym czasie przecedzamy rosół.
Z ryb usuwamy skórę i ości, zaś mięso dzielimy na kawałki. Warzywa kroimy na plasterki i razem z rybą wkładamy do wazy. 30 g kawioru rozcieramy z białkiem i zagotowujemy razem z rosołem. Jeszcze raz przecedzamy wywar i zalewamy nim rybę oraz warzywa ukryte w wazie. Tę wyśmienitą zupę można podawać z pasztecikami rybnymi.
Mule z krewetkami
Smakoszom owoców morza proponujemy coś innego. Przy tej zupie trzeba będzie się troszkę napracować, ale warto! Potrzebujemy: 2 kg morskich ryb, kalmarów i skorupiaków (mule, krewetki), 1 marchewka, 1 cebula, 2 małe pory, 4 pomidory, suszona skórka z pomarańczy, czosnek, 1/4 łyżeczki tymianku, 1/4 łyżeczki szafranu.
Ryby sprawiamy i dokładnie opłukujemy. Odcinamy głowy, ogony i płetwy, wyjmujemy ości i odkładamy do przyrządzenia wywaru. Mięso z ryb kroimy na kawałki. Krewetki obieramy ze skorupek, usuwamy żyłki i płuczemy. Skorupki odkładamy do wywaru. Mule szorujemy, zaś warzywa obieramy i myjemy. Posiekaną cebulę i roztarty czosnek łączymy z porami pokrojonymi w kawałki.
Głowy, płetwy, ogony, kręgosłupy ryb, skorupki z krewetek, suszoną skórkę z pomarańczy i marchewkę wkładamy do dużego garnka, przyprawiamy i zalewamy wodą. Gotujemy przez 30 minut. Wywar przecedzamy i wyciskamy.
W oddzielnym garnku dusimy pokrojone kalmary, a mule zalewamy wodą i gotujemy na dużym ogniu. Gdy skorupiaki się otworzą - odcedzamy je.
W płaskim garnku rozgrzewamy olej, wrzucamy czosnek, cebulę i pory. Po chwili dodajemy pokrojone w kawałki pomidory i dusimy jeszcze przez 5 minut. Następnie przecieramy przez sitko i z powrotem wkładamy do garnka. Dodajemy przecedzony wywar, tymianek oraz szafran. Wkładamy kawałki ryb i gotujemy na małym ogniu. Po chwili dodajemy kalmary oraz mule i gotujemy jeszcze około 5 minut. Na koniec dorzucamy krewetki i doprawiamy. Zupę możemy podawać z tostami czosnkowymi. Pyszne!
qk
fot. Jupiterimages