Pijane dania
Alkohol często towarzyszy posiłkom. Nie tylko jako dodatek do kolacji podawany w kieliszku. Nierzadko jest też składnikiem serwowanych potraw - czasem nawet podstawowym. Do jakich potraw i po co dodajemy wysokoprocentowe trunki?
Moczone w koniaku
Kucharze polecają dodawanie alkoholu - zazwyczaj koniaku lub wina - do marynat przeznaczonych do ryb i mięsa. Wiele osób uważa, że to zwykły snobizm, bo w trakcie obróbki cieplnej alkohol i tak wyparuje. To prawda, jednak zanim to nastąpi - spełni swoją funkcję. W przypadku mięsa koniak w marynacie ma wydobyć z niego związki, które po połączeniu z sosem wzbogacą jego naturalny smak i aromat. Inna jest rola alkoholu w marynacie do ryb. W tym wypadku działa on jak rozpuszczalnik, który pomaga usunąć z mięsa np. niepożądany zapach.
Najczęściej alkohol dodaje się do sosów. Tym razem nie chodzi o żadne tajemnicze sztuczki. Nadaje on sosom niezwykłego smaku i zapachu. Ważne, by używać dobrych trunków. Podczas gotowania "procenty" wyparują - pozostanie jednak aromat wina, brandy czy koniaku.
Penne alla Vodka
Jednym z najpopularniejszych wysokoprocentowych dań jest Penne alla Vodka. Przepis znajdziemy np. w publikacji "Rodziny Soprano książka kucharska".
Składniki:
- 3 łyżki masła
- 2 duże ząbki czosnku
- 60 g cienkich plasterków szynki prosciutto (lub innej surowej szynki wędzonej)
- 800-1000 g pomidorów z puszki
- pół łyżeczki mielonej papryki
- 1/3 szklanki tłustej śmietany
- 1/4 szklanki wódki
- sól
- 450-500 g penne
- 1/3 szklanki świeżo startego parmigiano reggiano.
Przygotowanie:
W dużym rondlu roztapiamy na średnim ogniu masło. Dodajemy posiekane ząbki czosnku i smażymy, aż się przyrumienią (2 minuty). Dokładamy pokrojone w wąskie paseczki prosciutto i smażymy minutę, potem dodajemy odsączone i pokrojone w grubą kostkę pomidory i mieloną paprykę. Gotujemy na małym ogniu 5 minut. Wlewamy śmietanę i gotujemy, często mieszając, kolejną minutę. Dodajemy wódkę i gotujemy 2 minuty. Doprawiamy solą do smaku. W dużym garnku zagotowujemy wodę. Na osolony wrzątek wrzucamy makaron i gotujemy al dente. Odcedzamy, trochę wody z garnka odlewamy do szklanki. Do rondla z sosem wkładamy makaron i starannie mieszamy. Jeśli sos jest zbyt gęsty, dodajemy trochę wody z gotowania makaronu. Wrzucamy ser i ponownie mieszamy. Natychmiast podajemy.
*Alkoholowe zupy *
Na bazie alkoholu przygotować można też zupy - np. piwną czy pomidorową z wódką. Przepisów na zupę piwną jest mnóstwo, co więcej bardzo się od siebie różnią. Jednym z najprostszych jest jest zupa piwna z chlebem.
Składniki:
- 4 kromki białego chleba
- 4 żółtka
- 1/2 szklanki cukru
- 200 ml śmietany
- butelka piwa
- kawałek laski cynamonu
- skórka z połówki cytryny.
Przygotowanie:
Pozbawiony skórki chleb należy pokroić w kostkę i obsmażyć na grzanki. Roztarte z cukrem żółtka umieszczamy w garnku, dodajemy śmietanę i mieszając podgrzewamy, ale nie gotujemy. Osobno podgrzewamy piwo z cynamonem i skórką z cytryny. Po kilku minutach wyjmujemy z grzańca przyprawy i dodajemy płyn do jajek i śmietany. Podajemy na gorąco z grzankami.
Zupa pomidorowa dla dorosłych
Składniki:
- 3-4 ząbki czosnku
- 1 duża cebula
- 6 - 8 plastrów boczku
- szklanka wódki
- 2 puszki pomidorów w zalewie
- 2 szklanki bulionu warzywnego
- 1 szklanka wódki (czystej lub aromatyzowanej - np. pomarańczowej)
- cukier, sól, pieprz, tymianek - do smaku
- sos tabasco
- masło
- kwaśna śmietana do dekoracji.
Przygotowanie:
W garnku roztapiamy masło i podsmażamy posiekany czosnek, cebulę, paseczki lub kostki boczku oraz szczyptę tymianku. Dodajemy alkohol. Możemy go podpalić, by pozbyć się spirytusowego posmaku. Gdy płomień zgaśnie, dodajemy zmiksowane z zalewą pomidory i bulion. Przyprawiamy i ozdabiamy kleksem kwaśnej śmietany.
Drób w alkoholu
Najbardziej znanym przepisem na kurczaka, a raczej koguta z dodatkiem alkoholu, jest oczywiście coq au vin. Danie to promowała m.in. wielka gwiazda kuchni Julia Child. Kurczak lubi też szampana. Żeby go przygotować wystarczy natarte solą i pieprzem 4 porcje kurczaka podsmażyć na oliwie. Do rondla dodajemy też podsmażoną wcześniej cebulkę i dolewamy 125 ml szampana. Mięso dusimy do czasu wyparowania alkoholu. Kurczaka wraz z sosem przekładamy do naczynia żaroodpornego, zalewamy taką samą ilością szampana i pieczemy przez ok. pół godziny w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni C. W połowie pieczenia dodajemy ostatni tajny składnik - układamy na kurczaku pokrojone w cienkie plasterki czarne trufle (około 50 gr). Jeśli nie mamy trufli, możemy podlać kurczaka oliwą truflową.
Rybka lubi pływać
Kolejnym daniem, przygotowywanym zazwyczaj na powitanie Nowego Roku, jest pijany śledź sylwestrowy.
Składniki:
- pół kg solonych filetów śledziowych
- 2 małe cebule
- por
- szklanka mleka
- szklanka białego wytrawnego wina
- 1/3 szklanki oleju, pieprz, ziele angielskie, szczypta imbiru, łyżeczka cukru i sok z dwóch cytryn
Przygotowanie:
Umyte i wymoczone w zimnej wodzie filety należy moczyć w mleku przez dwie godziny. Po odsączeniu - pokroić na dzwonka. Cebulę pokroić w drobną kostkę, białą część pora w plasterki. Przygotować zalewę - do wina dodać imbir, 3 ziarna ziela angielskiego i 5 ziaren czarnego pieprzu. Zagotować i wystudzić. Do zimnej zalewy dodać olej, łyżeczkę cukru i sok z cytryny. Układać warstwami śledzia na przemian z porem i cebulą. Całość zalać marynatą i włożyć do lodówki na 1 - 2 dni, żeby smaki się przegryzły.
Alkoholowe desery
Napoje procentowe doskonale nadają się do deserów. Słodkie likiery pasują do lodów, wino czy rum podkreślą smak owoców. Na imprezę można też przygotować zdecydowanie mniej elegancki, ale z pewnością bardzo oryginalny deser w postaci pijanych żelowych misiów. Alkoholowymi żelkami możemy ozdobić ciasto, lody albo podać je saute jako zagryzkę. Do zrobienia takich miśków wystarczy szklanka żelków i półtorej szklanki wódki. Do naczynia wrzucamy żelki i zalewamy je alkoholem. Całość umieszczamy w lodówce na kilka dni, pamiętając by przynajmniej raz dziennie je zamieszać. Przez 4 - 5 dni żelki wchłoną prawie cały alkohol, niemal dwukrotnie powiększając swą objętość. Pamiętajmy tylko, że miśki są naprawdę pijane - więc trzymajmy je z dala od dzieci.
AD/mmch