Nie rezygnuj z laktozy, jeśli nie musisz. Możesz sobie zaszkodzić
Żyjemy w czasach, w których wydaje się, że każda osoba eliminuje jakiś składnik ze swojej diety. Począwszy od glutenu, poprzez cukier, mięso, na laktozie skończywszy. Zaplanowanie wspólnego obiadu czy kolacji może graniczyć z cudem.
Ludzie z prawdziwą nietolerancją nie mają wyboru, jednak ci z nas, którzy eliminują gluten czy laktozę wyłącznie ze względu na modę, mogą wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku. Wiele osób unika nabiału, ponieważ wierzy, że pogarsza on stan skóry i tuczy. Ale, jeśli lekarz czy dietetyk nie stwierdził u ciebie nietolerancji na produkty mleczne, nie powinieneś z nich rezygnować. Wyrzucenie z diety wszystkich produktów mlecznych może spowodować nietolerancję laktozy.
Znaczna część światowej populacji ma problemy z trawieniem laktozy. Wynika to z niedoboru lub zbyt małej aktywności laktazy, czyli enzymu odpowiedzialnego za jej trawienie. Dzieci poniżej piątego roku życia na ogół mają wysoki poziom laktazy jelitowej. Jednak zmniejsza się on wraz z wiekiem. Co ciekawe, im więcej produktów mlecznych zjadamy, tym więcej laktazy wytwarzają bakterie jelitowe.
- Bakterie w jelicie grubym muszą być karmione, aby przetrwać – mówi w rozmowie z "The Independent" Dennis Savaiano, profesor z Uniwersytetu Purdue. - Osoby, które są przyzwyczajone do jedzenia laktozy, mają nawet osiem razy więcej laktazy, niż ludzie którzy unikają produktów mlecznych - dodaje.
Nie warto więc odmawiać sobie jedzenia nabiału, jeśli nie musimy. Jednak, jeśli zdecydujesz się na wyeliminowanie tego składnika z diety, pamiętaj, że wprowadzając go ponownie do jadłospisu, możesz się nabawić problemów trawiennych, a nawet nietolerancji pokarmowej.
Nie oznacza to jednak, że musisz na zawsze zrezygnować z latte czy lodów śmietankowych. Możesz przyzwyczaić swoje ciało do laktozy na nowo. Jak? To proste. Zacznij od niewielkich ilości i stopniowo zwiększaj porcje. Savaiano zaleca również łączenie produktów o wysokiej zawartości laktozy z innymi składnikami, aby nie przeciążać układu trawiennego.
Ważne jest również, aby pamiętać, że nie wszystkie produkty mleczne zawierają taką samą ilość laktozy. Jogurt i twardy ser mają jej o wiele mniej niż mleko.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl