Trwa ładowanie...
13-01-2009 17:48

Nie daj się chłodom

Zimą warto uważać, aby nie dać się wirusom i bakteriom. Dobre zdrowie pomogą nam zachować rozgrzewające napoje.

Nie daj się chłodomŹródło: archiwum, fot: archiwum
d19tna8
d19tna8

Zimą warto uważać, aby nie dać się wirusom i bakteriom. Dobre zdrowie pomogą nam zachować rozgrzewające napoje.

Po długim spacerze z psem, zabawie z dziećmi, wycieczce na narty lub wyjściu do znajomych... Nie ma znaczenia gdzie i kiedy. Gdy za oknem zima i temperatury bliskie lub poniżej zera - warto się rozgrzać.

Z nutką alkoholu

Jednym z łatwiejszych do przyrządzenia napojów będzie mleczny poncz. Potrzebujemy szklanki gorącego, chudego mleka, łyżeczkę cukru pudru, odrobinę gałki muszkatołowej i 25 ml koniaku. Do szklanki z mlekiem wsypujemy cukier, wlewamy koniak i dodajemy szczyptę gałki. Całość dokładnie mieszamy.

Doskonale smakuje także poncz z jałowcówką. Do jego przygotowania potrzebujemy ok. 35 ml jałowcówki, tyle samo rumu, pół litra ciemnej herbaty, pół cytryny, 2 łyżki cukru pudru i 1/4 łyżeczki mielonych goździków oraz cynamonu. Zaczynamy od zmieszania rumu z jałowcówką. Do tego dodajemy wszystkie przyprawy i sok z cytryny, a następnie zalewamy gorącą herbatą.

Po staropolsku

Grzaniec staropolski, jak sama nazwa wskazuje, jest sposobem sprawdzonym, bo z wiekową tradycją. Jednak jego sporządzenie jest nieco bardziej skomplikowane niż opisanego wyżej ponczu.

d19tna8

Niezbędna będzie butelka półsłodkiego czerwonego wina, szklanka pitnego miodu, 5 łyżeczek przyprawy do pierników, 300 g suszonych śliwek, moreli, wiśni (wedle gustu) i około 100 g mniej więcej 3 godziny. Po tym czasie do naczynia dodajemy wino i przyprawę do pierników. Całość wstawiamy na ogień, ale musimy uważać, by nie dopuścić do wrzenia. Przed podaniem warto skosztować napoju - może się bowiem okazać, że nasz grzaniec wymaga dosłodzenia. W takim przypadku najlepiej użyć naturalnego miodu.

Wymieniając rozgrzewające trunki, nie wolno oczywiście zapomnieć o miłośnikach piwa. Oni także mają swojego dobrze znanego grzańca, tym razem jednak na zimowe chłody proponujemy im wersję z... żółtkiem.

Do przygotowania napoju potrzebować będziemy pół litra jasnego piwa, 2 żółtka, 2 łyżki cukru, 4 goździki i odrobinę cynamonu. Piwo wlewamy do niewielkiego rondelka i wstawiamy na ogień. Gdy będzie gorące, dodajemy do niego cynamon i goździki, a także żółtka utarte z cukrem do białości. Całość bardzo dokładnie mieszamy. Piwo musi zgęstnieć i nie może się zagotować.

Moc przypraw

Osoby stroniące od alkoholu mogą zaserwować sobie napoje z dodatkiem rozgrzewających przypraw.

d19tna8

Najprostszym będzie bawarka z cynamonem. Zaczynamy od zaparzenia mocnej, czarnej herbaty. Następnie dodajemy do niej odrobinę mleka i dużą szczyptę cynamonu. Całość można dosłodzić cukrem lub miodem.

W prosty sposób możemy przygotować także rozgrzewający napój kawowy. Potrzebna będzie: łyżeczka kawy rozpuszczalnej, łyżeczka syropu czekoladowego, filiżanka mleka sojowego lub niskotłuszczowego mleka, 2 łyżeczki ubitej śmietany, ćwierć łyżeczki ekstraktu migdałowego i szczypta startej gorzkiej czekolady. Zaczynamy od zmieszania kawy, syropu i ekstraktu migdałowego. Do tego dodajemy mleko i podgrzewamy, uważając, by nie doprowadzić do wrzenia. Przed podaniem przyozdabiamy bitą śmietaną i czekoladą.

Jednym z najstarszych rozgrzewających, bezalkoholowych trunków jest rosyjski zbiteń. Do jego wykonania potrzebujemy: 5 szklanek wrzątku, 15 dag cukru i tyle samo miodu, 2 listków laurowych, 2 goździków i po połowie łyżeczki cynamonu, imbiru oraz kardamonu. Zaczynamy od zagotowania wody z miodem i przyprawami. Nasz wywar utrzymujemy w stanie wrzenia przez ok. 10 minut. Po tym czasie całość należy przecedzić i zostawić na 3 godziny pod przykryciem. Podgrzać przed podaniem.

qk

fot. Raymond Brown/CC

d19tna8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19tna8
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj