Najważniejsze zasady grillowania
Polacy uwielbiają grillować, nie zawsze jednak przestrzegają zasad, dzięki którym danie jest smaczne i zdrowe. O czym trzeba więc pamiętać?
Polacy uwielbiają grillować, nie zawsze jednak przestrzegają zasad, dzięki którym danie jest smaczne i zdrowe. O czym należy więc pamiętać?
Sztuka grillowania polega na tym, by nie smażyć produktów na żywym ogniu, bo wtedy tracą swoje właściwości smakowe i aromatyczne, tylko opiekać je nad żarem o różnej intensywności. Chude mięso w trakcie opiekania trzeba co jakiś czas smarować tłuszczem, by nadać mu smak i soczystość, a wołowinę grillować tak, by w zależności od upodobań uzyskać krwisty stek albo mocno wysmażoną sztukę mięsa.
Kucharze radzą, by kilka godzin wcześniej mięso natrzeć przyprawami i zamarynować. W occie zmięknie, w miodzie stanie się słodsze i delikatniejsze, a winie zyska aromat. Na grilla doskonale nadają się również różnego rodzaju kiełbasy. Można je delikatnie ponacinać, a nacięcia posmarować pastą z czosnku, soli i majeranku. Wykwintnie smakują także podlane piwem, z dodatkiem ulubionych przypraw.
– Dobrze sprawdzają się świeże zioła, czosnek, rozmaryn, tymianek i szałwia. Ciekawy smak nadają też kozieradka, czarnuszka, które fajnie wiążą się z wołowiną, baraniną, nadając im taki troszeczkę egzotyczny, świeży smak. Można dodać też sos sojowy czy sos Worcester z dodatkiem octu – tłumaczy Dariusz Zahorański, szef kuchni Hotelu Radisson Blu w Warszawie.
Kucharze radzą unikać produktów wędzonych i peklowanych, bo w wyniku obróbki termicznej mogą wydzielać szkodliwe substancje, m.in. rakotwórcze nitrozaminy. Na ruszt nie powinna też trafiać żywność zamrożona lub rozmrożona tylko częściowo. Najlepiej wybierać produkty świeże lub zaufać producentom, którzy oznaczają dane wyroby jako grillowe.