Gorąco? Sięgnij po lassi
Napój, który świetnie smakuje, jest niskokaloryczny i znakomicie orzeźwia, to marzenie wielu osób w ciepłe dni. Na szczęście istnieje taki przysmak ? to lassi, pyszny i łatwy w przygotowaniu mus rodem z Indii. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że możemy go przyrządzić z dowolnych składników, szczególnie z aromatycznych przypraw, co odróżnia lassi od innych napojów tego typu.
Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na stworzenie orzeźwiającego napoju od słonecznego i gorącego państwa, jakim niewątpliwie są Indie. To właśnie stąd pochodzi lassi – tradycyjny napój z regionu Pendżabu. Najczęściej przygotowuje się go z jogurtu naturalnego, wody i przypraw takich jak chili, szafran, kumin czy mieszanka garam masala.
– Potrawy z mojego kraju są zazwyczaj wyjątkowo ostre. Jeśli dodamy do tego indyjski klimat, to podczas posiłku bywa, że człowiekowi robi się naprawdę gorąco. Na szczęście, oprócz aromatycznych, ostrych dań, wymyśliliśmy w Indiach ten charakterystyczny mleczno-jogurtowy napój, który odpowiednio przyrządzony, z dodatkiem lodu, potrafi przynieść ulgę nawet w najgorętszy dzień i podczas spożywania najostrzejszych dań – mówi Tapinder Sharma, właściciel sieci indyjskich restauracji Ganesh.
Przysmak z pralki
Lassi może być ostre, słone, ale również kwaśne bądź słodkie – w zależności od dodatków, po które sięgniemy, ponieważ przyprawy to nie jedyna możliwość. Z jogurtem i wodą możemy równie dobrze wymieszać truskawki, mango, wodę różaną lub cytrynę – z tym ostatnim składnikiem lassi przyrządza się w Turcji. Tradycyjne słodkie lassi zawiera właśnie owoce oraz cukier lub miód. Mniej popularny jest napój z dodatkiem gęstej śmietany znanej pod nazwą „clotted cream”. Zamiast wody można użyć mleka.
Bez względu na składniki, po które sięgniemy, nie zmienia się jedno – lassi to napój, który świetnie gasi pragnienie, orzeźwia, pobudza zmęczony organizm i daje ochłodę, szczególne jeśli serwuje się go z lodem. Aby przyrządzić lassi, wszystkie składniki należy dokładnie zmiksować w blenderze – w ten sposób powstanie spieniony napój. Proporcje wykorzystanych składników zależą jedynie od naszych preferencji. Przygotowanie napoju zajmie nam kilkadziesiąt sekund. Lassi ma niewiele kalorii.
Podobno niektórzy wytwórcy lassi w Indiach dla uzyskania idealnej konsystencji i przyspieszenia procesu produkcji używają… polskich pralek. Oczywiście trzeba to traktować z przymrużeniem oka, ale takie właśnie zastosowanie znalazła nasza pralka Frania w jednej z hinduskich reklam. Cała historia odnosi się do anegdoty z Pendżabu, gdzie podobno pewna firma przeprowadziła badania, dlaczego bardzo słabo sprzedające się pralki nagle zyskały ogromną popularność. Okazało się, że choć gospodyniom ten niezbyt tradycyjny pomysł prania nie przypadł do gustu, to pralka jako maszyna do sporządzania perfekcyjnie spienionego lassi sprawdziła się znakomicie.
Z papryczką na ostro
Tradycyjne lassi jest słone i doprawione ostrą papryczką. By je przyrządzić, potrzebna nam będzie szklanka mleka, dwie szklanki jogurtu naturalnego, szklanka wody, ostra papryczka chili, pół łyżeczki soli oraz kilka kostek lodu. Przed zmiksowaniem składników, papryczkę trzeba obrać, usunąć pestki i drobniutko posiekać. Następnie wszystko wrzucamy do misy blendera i miksujemy, aż lód się pokruszy, a całość będzie miała jednolitą masę.
Mięta z kminem
W Indiach dużą popularnością cieszy się lassi miętowe, przygotowane ze świeżych liści. Oprócz dwóch gałązek mięty, potrzebujemy szklankę jogurtu naturalnego, 400 ml zimnej wody, sól i pieprz do smaku oraz optymalnie szczyptę kminu rzymskiego. Wykonanie: jogurt naturalny, wodę i gałązki mięty wrzucamy do misy blendera, miksujemy i doprawiamy solą oraz zmielonym kminem. Odstawiamy minimum na 2-3 godziny. Przed podaniem lassi miętowe doprawiamy świeżo zmielonym pieprzem.
Pobudzający aromat kawy
Nietypowy smak ma lassi kawowe, przygotowane np. z kawy rozpuszczalnej. Składniki tego napoju to 120 ml wody, 4 łyżeczki kawy, 300 ml schłodzonego jogurtu naturalnego, 3-4 łyżeczki cukru, lód w kostkach i ewentualnie szczypta kardamonu. Najpierw kawę zalewamy wrzątkiem, a następnie dodajemy cukier, mieszamy i odstawiamy, aby napar wystygnął. W misie blendera rozdrabniamy lód, dodajemy jogurt naturalny, przestudzoną kawę oraz kardamon. Miksujemy na gładką masę, serwujemy z kostkami lodu.
*Klasyka: lassi z mango *
Jednym z najpopularniejszych owocowych lassi jest napój o smaku mango. Do jego przygotowania potrzebne nam będzie duże, dojrzałe mango, pół szklanki zimnej wody (najlepiej mineralnej, niegazowanej), szklanka jogurtu naturalnego, łyżka miodu i ewentualnie pół łyżeczki cukru, gdyby mango nie było zbyt słodkie. Mango bez skórki i pestki należy wrzucić do misy blendera, dodając pozostałe składniki. Miksujemy dokładnie, aż powstanie gładki i gęsty napój w formie musu.
*Bananowo albo truskawkowo *
Równie prosty jest przepis na lassi bananowe według pomysłu Pacala Brodnickiego. Potrzebne składniki to cztery banany, 200 ml jogurtu naturalnego, 400 ml mleka oraz trzy łyżki miodu. Banany dzielimy na nieduże kawałki i wkładamy do misy blendera. Dolewamy mleko i starannie miksujemy. W następnej kolejności dodajemy jogurt naturalny i miód. Gdyby konsystencja napoju okazała się zbyt gęsta, trzeba dolać odrobinę mleka albo wody. Miksujemy ponownie i gotowe. Zamiast bananów można wykorzystać truskawki lub wodę różaną.
Kokos dobry z cytryną
Wybornie smakuje także lassi przygotowane na bazie mleczka kokosowego, np. w połączeniu z cytryną. Do przygotowania tego napoju wykorzystujemy po 200 ml mleka kokosowego i jogurtu naturalnego, a także 2-3 łyżki cukru, sok z połowy niedużej cytryny oraz kilka kostek lodu. Wszystkie składniki wrzucamy do misy blendera i dokładnie miksujemy, aż się połączą, a lód się skruszy. Serwować od razu, najlepiej z plastrem cytryny. Smacznego!
Ewa Podsiadły-Natorska/mmch/kuchnia.wp.pl