Trwa ładowanie...
przyprawy
11-04-2016 11:17

Mięta - zastosowanie i właściwości zioła

Mięta to roślina, która cechuje się przede wszystkim silnym i przyjemnym zapachem. Listki rośliny od lat stosowane są do przyprawiania rożnych dań, a w szczególności apetycznych deserów. Oprócz tego mięta stanowi naturalny środek leczniczy. Warto skorzystać z niej chociażby przy dolegliwościach żołądkowych oraz przeziębieniu. Poznaj wszystkie właściwości i zastosowania aromatycznej mięty.

Mięta - zastosowanie i właściwości ziołaŹródło: Shutterstock.com
dtjboc0
dtjboc0

Mięta zawdzięcza swoją nazwę greckiej nimfie Menthe, która według mitologii była kochanką władcy podziemnego świata zmarłych – Hadesa. Została ona jednak zamieniona w roślinę przez zazdrosną żonę boga – Persefonę. Hades chcąc uchronić Menthe przed zadeptaniem przez swoją małżonkę, przeistoczył kochankę w święte zioło o wyjątkowym zapachu. Smakowe i lecznicze właściwości mięty znane są od najdawniejszych czasów. Dziś rozróżnia się ponad trzydzieści gatunków tej rośliny uprawianych niemal na całym świecie.

Mięta – opis ogólny

Ze wszystkich gatunków mięty najbardziej popularna jest jej odmiana pieprzowa (Mentha ×piperita), będąca w gruncie rzeczy mieszanką mięty zielonej (łac. M. spicata) i nadwodnej (M. aquatica). Mięta pieprzowa pochodzi prawdopodobnie z Anglii, a obecnie hoduje się ją w wielu krajach. Roślina osiąga wysokość maksymalnie jednego metra, jej łodygę porastają szerokie liście o barwie brunatnozielonej z szorstką teksturą i poszarpanymi krawędziami. Zioło kwitnie w okresie od lipca do sierpnia. Wypuszcza ono wówczas kielichowate kwiaty o kolorze jasnoróżowym lub jasnofioletowym. Mięta pieprzowa jest dość łatwa w uprawie – preferuje ona lekko wilgotne i żyzne gleby oraz nasłonecznione stanowiska. Zaliczana do gatunków mrozoodpornych. Ze względu na dużą ekspansywność wymaga odseparowania od innych roślin uprawnych.

Oprócz mięty pieprzowej najczęściej spotykanymi gatunkami [zioła](https://parenting.pl/naturalne-sposoby-na-nawodnienie-organizmu) są:

• mięta zielona
• mięta polna (Mentha arvensis)
• mięta polej (Mentha pulegium)
• mięta długolistna (Mentha longifolia)

dtjboc0

Właściwości lecznicze mięty

Mięta pieprzowa od dawna uważana jest za cenne ziele lecznicze. W jej liściach znajduje się korzystna dla naszego zdrowia substancja roślinna bogata m.in. w olejek miętowy, karoten, rutynę, kwas oleanowy i betainę. Miętę stosuje się przede wszystkim przy różnorodnych dolegliwościach żołądkowych – pobudza ona bowiem narządy do produkcji soków trawiennych, niweluje nudności, gazy, rozluźnia mięśnie gładkie jelit, przynosi ulgę w trakcie zgagi oraz zapewnia odpowiednią perystaltykę jelit. Mięta pieprzowa może także nam pomóc w przypadku schorzeń wątroby i dróg żółciowych. Oprócz tego miętę wykorzystuje się do leczenia nieżytu górnych dróg oddechowych, objawów zapalenia zatok, stanów zapalnych jamy ustnej, opryszczki, grypy, reumatyzmu, bólu ucha oraz choroby lokomocyjnej. Roślina korzystnie wpływa na układ odpornościowy, dlatego za jej pomocą skutecznie można uchronić się przed przeziębieniem lub innymi infekcjami wirusowymi.

Zastosowanie mięty kuchni

Przede wszystkim mięta idealnie komponuje się z deserami. Świeże liście rośliny bardzo często dekorują lody, ciasta, sorbety lub inne specjały owocowe. Mięte dodaje się również do wielu popularnych drinków oraz napojów alkoholowych, np. Mojito, Snow Collins czy Creme de menthe. Przy użyciu zioła można też zaparzyć aromatyczną herbatę lub przyrządzić orzeźwiającą lemoniadę. Odrobina mięty fantastycznie komponuje się z sałatkami, rybami, jagnięciną oraz nabiałem. Ziele bardzo często stanowi dodatek do dań pochodzących z Dalekiego Wschodu. Mięta jako przyprawa znajduje również zastosowanie w tradycjach kulinarnych krajów bałkańskich i hinduskich.

Do czego warto dodać mięty?

• Herbata
• Mojito
• Lody owocowe
• Sałatka owocowa
Sajgonki
• Zupa marchewkowa
• Szejk truskawkowy
• Sałatka z serem feta
Hummus
• Dressing jogurtowy
• Sos czatnej

Czy wiesz, że…?

Olejek uzyskany z mięty (szczególnie tej pieprzowej) stosowany nadmiarze może wywołać silne reakcje alergiczne – np. ból brzucha, wymioty i zaburzenia snu. Nie zaleca się również jego samodzielnego stosowania, ponieważ u niektórych osób powoduje zaczerwienienie skóry lub pokrzywkę.

dtjboc0

Przez swój wyjątkowy aromat mięta bywa wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym (np. do produkcji perfum). Ziele stanowi również podstawowy dodatek do odświeżaczy do ust oraz popularnych gum do żucia.

Wojciech Chentkiewicz

dtjboc0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtjboc0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj