Galettes – gryczane naleśniki, które zachwycą każdego
W Bretanii są jednym z najpopularniejszych dań ulicznych, skutecznie rywalizującym z hot-dogami czy hamburgerami. Naleśniki z mąki gryczanej, spożywane zazwyczaj w wersji wytrawnej, na pewno zadowolą gusta najbardziej wybrednych smakoszy. Jak przygotować galettes?
Malownicza kraina położona w północno-zachodniej Francji ma niezwykle długą i bogatą historię. Bretania wyróżnia się dużą odrębnością kulturową, która przejawia się również w tutejszej kuchni, ceniącej przede wszystkim ryby i owoce morza, ale również grykę. Ta mało wymagająca w uprawie roślina od wieków porasta nieurodzajną bretońską ziemię. Według jednych teorii przybyła tutaj w średniowieczu, wraz z rycerzami powracającymi z wypraw krzyżowych. Inni historycy utrzymują, że gryka przywędrowała z plemionami mongolskimi i tatarskimi, które najeżdżały Europę w XIII-XIV w.
Wytwarzana z niej mąka gryczana od wieków cieszy się w Bretanii ogromną popularnością. Znajdziemy ją w składzie wielu potraw pałaszowanych przez mieszkańców tego regionu. Bez wątpienia najsłynniejszą z nich są galettes, czyli gryczane naleśniki, wypiekane niegdyś na gorących płaskich kamieniach, zwanych jalet, skąd pochodzi nazwa przysmaku.
Zobacz też: Bezbłędny patent na naleśniki. Wystarczy czysta patelnia
Do dziś jednym z najbardziej lubianych bretońskich street foodów są grillowane kiełbaski wieprzowe owinięte gryczanym naleśnikiem, jednak istnieje także mnóstwo innych wariacji na temat farszu, zazwyczaj wytrawnego. Z galettes wiąże się także ciekawy miejscowy zwyczaj – przyjęło się, że kobieta po zamążpójściu powinna pierwszego usmażonego naleśnika wrzucić na… szafę, co ma zapewnić szczęście jej nowej rodzinie.
Mąka gryczana – samo zdrowie
Bazą galettes jest oczywiście mąka gryczana, która powinien jak najczęściej gościć w naszym jadłospisie. Dlaczego? Produkt otrzymywany poprzez zmielenie nasion gryki kryje w sobie bogactwo cennych składników odżywczych, przede wszystkim białka o dobrze zbilansowanym składzie aminokwasowym, najkorzystniejszym pod względem żywieniowym spośród wszystkich zbóż. To sprawia, że mąka gryczana wykazuje cenne właściwości, m.in. obniża poziom "złego" cholesterolu we krwi, co powinny docenić osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą oraz otyłością.
Ziarna gryki stanowią bogate źródło cynku, miedzi, manganu, żelaza, potasu oraz fosforu. Szczególną uwagę zwraca jednak bardzo duża zawartość magnezu oraz rzadkich pierwiastków, takich jak bor, kobalt i platyna. Mąka gryczana dostarcza również witamin z grupy B (tiaminy, ryboflawiny, pirydoksyny), a także niacyny i witaminy E, która ma właściwości przeciwutleniające, podobnie jak licznie obecne polifenole, zwłaszcza flawonoidy, których w niektórych odmianach gryki jest znacznie więcej niż w innych zbożach, warzywach, owocach czy herbacie.
Mąka gryczana jest produktem bezglutenowym i może być jednym z elementów diety osób cierpiących na celiakię, czyli nietolerancję glutenu. Zaleca się ją w profilaktyce chorób nowotworowych oraz leczeniu stanów zapalnych i schorzeń układu krążenia. Zawarte w produkcie substancje wzmacniają naczynia krwionośne, obniżają ciśnienie krwi oraz utrzymują w niej niski poziom cukru.
Galettes – jak to zrobić
Przygotowanie galettes nie jest skomplikowane. Mąkę gryczaną (250 g) przesiewamy do miski i robimy w niej wgłębienie, do którego wbijamy jajko. Dosypujemy łyżkę grubej soli morskiej (Francuzi najbardziej cenią sól z Guérande) i stopniowo dolewamy pół litra wody, mieszając aż do uzyskania masy o gładkiej konsystencji. Pod koniec możemy użyć miksera. Następnie przykrywamy miskę z ciastem czystą ściereczką i odstawiamy w chłodne miejsce, na minimum dwie godziny, a najlepiej – całą noc.
Przed smażeniem jeszcze raz mieszamy, dodając dwie łyżki stopionego smalcu. Na patelni rozgrzewamy masło klarowane i wylewamy ciasto. Po chwili końcem noża oddzielamy od patelni przypieczony brzeg naleśnika, przewracamy na drugą stronę i smażymy.
Jak już wspomnieliśmy galettes można podawać na różne sposoby. Najpopularniejszym jest wbicie na środek jajka, a gdy się lekko zetnie posypanie go startym żółtym serem oraz pokrojoną w kostkę szynką, posolenie, złożenie boków naleśnika do środka i podsmażenie, aż do stopienia sera.
Galettes świetnie smakują również z innymi dodatkami: suszonymi pomidorami, serem kozim czy pleśniowym, wędzonym łososiem, czerwoną papryką, szparagami, bardzo lubianymi w Bretanii karczochami albo innym specjałem związanym z tym regionem Francji – przegrzebkami.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także: "Tradycyjnie Pyszne": przepis na torcik