Trwa ładowanie...
ryba
Dorota Gepert
Dzisiaj, 3 kwietnia 2025, 10:44

Dietetyk z czystym sumieniem poleca tanią rybę. Wspiera mózg, wzmacnia serce

Bartek Kulczyński przyznał w jednym ze swoich filmików, że lubi tę rybę w wielu wersjach, nawet po prostu z puszki na kanapce. Jest wiele powodów, by jeść ją jak najczęściej. Ekspert wyjaśnił, dlaczego to takie ważne.

Dietetyk zachwala makrelęDietetyk zachwala makrelęŹródło: Adobe Stock
d30xpj6
d30xpj6

Bartek Kulczyński to popularny dietetyk, który dzieli się swoimi poradami i wskazówkami dotyczącymi zdrowego odżywiania w sieci. W jednym z filmików zwrócił uwagę na to, że jemy zbyt mało ryb. Najlepiej, żeby były w naszym menu 2, a nawet 3 razy w tygodniu. Choć też wiadomo, że ryba rybie nierówna. Często za najzdrowszą uchodzi łosoś, a ekspert twierdzi, że lepiej postawić na makrelę atlantycką.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zupa rybna z łososiem - mnóstwo smaku i aromatu

Jaką makrelę wybrać?

Z zakupem makreli nikt nie będzie miał problemu. Można ją znaleźć w puszce, wędzoną, a także świeżą. Według dietetyka każda ma swoje zalety, ale szczególnie warto zwrócić uwagę na tę ostatnią. Ta ryba ma delikatnie słodkawy posmak, a jej mięso jest niezwykle soczyste. Jednak nie chodzi tu tylko o smak, to bardzo zdrowa ryba.

d30xpj6

Co zawiera makrela?

Dr Bartek Kulczyński od razu na początku zwraca uwagę na bardzo cenny składnik makreli, czyli kwasy tłuszczowe omega-3. Ma ich aż o 40 proc. więcej niż łosoś. Kwasy omega - 3 wspierają prace układu krwionośnego, ale również obniżają poziom cholesterolu oraz regulują ciśnienie krwi. Korzystnie wpływają również na pamięć. Makrela jest także doskonałym źródłem wysokiej jakości białka, niezbędnego do budowy i regeneracji tkanek oraz witamin, takich jak B, C i D, które wspierają układ odpornościowy, wzmacniają kości i poprawiają funkcjonowanie mięśni.

Ważny selen i witaminy

Dietetyk wspomina też o selenie. Tego pierwiastka brakuje większości z nas, a ma on olbrzymi wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. W tym zakresie też wygrywa makrela. Ma selenu więcej niż łosoś. Pokrywa aż 80 proc. zapotrzebowania dziennego na selen. Kolejna zaleta? Witamina B12, która ma duży wpływ na dobre funkcjonowanie układu nerwowego. Na koniec wspomina jeszcze o niacynie. Tutaj też odnotowuje przewagę makreli nad łososiem. Ta witamina zmniejsza uczucie zmęczenia, dodaje energii.

Najlepszy wybór dla zdrowia

Dr Bartek Kulczyński przyznał, że zajada się makrelą pod każdą postacią. Lubi nawet rybę z puszki po prostu do kanapek. Jeśli chodzi o makrele wędzone, zwraca uwagę, że zawierają one sporo soli. Zawsze korzystniej wybrać tę przygotowaną na zimno. Jednak najlepszy wybór dla zdrowia to zawsze świeża makrela atlantycka. Przygotowanie jej wcale nie jest trudne. Dietetyk podzielił się z obserwatorami swoim ulubionym przepisem.

Makrela z przepisu Bartka Kulczyńskiego

Składniki:

  • 2 filety ze świeżej makreli,
  • 50 g orzechów włoskich,
  • 3 łyżki posiekanej natki pietruszki,
  • 1 łyżka oliwy,
  • 1 ząbek czosnku,
  • skórka otarta z 1 cytryny,
  • po pół łyżeczki soli, pieprzu i tymianku.

Sposób przygotowania:

  1. Rozgrzej piekarnik do 190 stopni Celsjusza, grzanie góra-dół bez termoobiegu. Blachę lub naczynie do zapiekania wyłóż papierem.
  2. Drobno posiekaj orzechy, natkę pietruszki i czosnek. Dodaj do nich skórkę cytrynową oraz przyprawy. Następnie dodaj oliwę i sok z cytryny, wszystko dokładnie wymieszaj.
  3. Umyte i osuszone filety z makreli posól i ułóż skórą do dołu na papierze.
  4. Nałóż na nie posypkę z orzechów i natki.
  5. Ryby zapiekaj przez 15-20 minut.
d30xpj6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30xpj6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj