Trwa ładowanie...
17-12-2008 17:56

Woda gazowana nie jest niezdrowa

W obronie "bąbelków" w gazowanych wodach mineralnych występuje portal "Woda dla zdrowia", któremu patronuje Polskie Towarzystwo Magnezologiczne im. prof. Juliana Aleksandrowicza.

Woda gazowana nie jest niezdrowaŹródło: archiwum, fot: archiwum
d439iuj
d439iuj

W obronie „bąbelków" w gazowanych wodach mineralnych występuje portal „Woda dla zdrowia", któremu patronuje Polskie Towarzystwo Magnezologiczne im. prof. Juliana Aleksandrowicza.

Jak informuje redaktor portalu, Tadeusz Wojtaszek, dwutlenek węgla, którym gazowane są napoje, nie ma wpływu na przyswajalność magnezu i wapnia, co podawane jest czasem w różnych publikacjach źle interpretujących amerykańskie badania na temat stanu układu kostnego u młodych dziewcząt. Naukowcy i dietetycy związani z portalem podkreślają, że bąbelki są w wodzie bardzo korzystne dla zdrowia, bo w ich obecności nie rozwijają się bakterie, które mogą wywoływać choroby zakaźne.

Osteoporoza w płynie

Amerykańscy badacze doszli do wniosku, że dziewczęta pijące napoje gazowane mają problemy z układem kostnym.

- Ale w tym przypadku nie chodziło o napoje gazowane jako takie, tylko o napoje typu cola, które są tam synonimem napoju gazowanego - mówi Wojtaszek.

d439iuj

Jak tłumaczy, zawierają one kwas ortofosforowy - antagonistę wapnia, który źle wpływa na strukturę kości.

- Kości stają się miększe i bardziej łamliwe. Dlatego dzieci i młodzież, zwłaszcza dziewczęta, nie powinny pić tego typu napojów, bo narażają się w późniejszym wieku na osteoporozę - stwierdza redaktor. Podkreśla jednocześnie, że to nie dwutlenek węgla odpowiada za wymienione negatywne zjawiska.

Portal przytacza publikację, będącą popularnonaukowym opisem wyników badań amerykańskich uczonych. Jak zaznacza Wojtaszek, to nie badania, ale właśnie ów opis, powoduje dezinformację w społeczeństwie - także polskim, ponieważ artykuł krąży w polskiej prasie już od kilu lat.

Dwutlenek jest OK

„Częste spożywanie napojów gazowanych przez nastoletnie dziewczyny osłabia ich kości i zwiększa ryzyko osteoporozy w późniejszym wieku" - ostrzegają lekarze z Harvard Medical School w Bostonie (USA). „W diecie wielu nastolatek mleko zostało całkowicie wyparte przez napoje gazowane. Prowadzi to do wypłukiwania z organizmu wapnia - podstawowego budulca kości. Z tego powodu staja się one kruche i podatne na złamania - twierdzi główna autorka badań Grace Wyshak" - brzmi fragment publikacji. W dalszej jej części znajduje się wniosek, że picie napojów gazowanych przy ograniczonej konsumpcji mleka, nabiału i warzyw może być źródłem osteoporozy ujawniającej się w podeszłym wieku.

d439iuj

- Najgorsze jest to, że autorzy tej pierwszej relacji, która teraz jest przez innych bezkrytycznie powielana, nie bardzo „złapali" sens wyników badań i teraz do świadomości wielu ludzi dotarły zupełnie błędne wnioski. Niestety i lekarze, i dietetycy powtarzają te bzdury i lansują pogląd, że dla zdrowia trzeba unikać napojów gazowanych, a napoje te są bardziej pewne pod względem zdrowotnym niż nie gazowane, a poza tym ludziom zdrowym nie szkodzą - ocenia Wojtaszek.

W jego opinii, problem polega na tym, że w USA napoje gazowane utożsamia się z coca colą albo z pepsi colą. Jak wyjaśniają eksperci portalu, badane przez Grace Wyshak nastolatki twierdziły, że piją napoje gazowane, bo w ich świadomości coca cola czy też pepsi cola to był napój gazowany. Ale przyczyną kruchości kości nie był znajdujący się w nich dwutlenek węgla, tylko fosfor, zawarty w kwasie ortofosforowym (E338) używany w napojach typu cola jako czynnik podnoszący kwasowość napoju.

Nie pij odrdzewiacza

- Można go kupić w czystej postaci w sklepie chemicznym pod nazwą „odrdzewiacz" - podkreśla Wojtaszek.

d439iuj

Nadmiar fosforanów, które w organizmie wiążą wapń, prowadzi do zaburzeń w gospodarce fosforowo-wapniowej i to powoduje kruchość kości, czyli osteoporozę.

Redakcja dodaje, że z powodu nierzetelnego opisu badań naukowych pozbawia się wielu ludzi przyjemności picia napojów nasyconych dwutlenkiem węgla, który, drażniąc kubki smakowe w jamie ustnej, powoduje uczucie orzeźwienia i poprawia smak napoju.

- Napoje niegazowane, a co gorsza nisko zmineralizowane, są mdłe i niesmaczne - przyznaje Wojtaszek. Zaznacza jednocześnie, że przy pewnych rodzajach schorzeń związanych z przewodem pokarmowym i gardłem nie jest wskazane picie napojów gazowanych, jednak nie szkodzi ono ludziom zdrowym.

(PAP)

d439iuj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d439iuj
Więcej tematów