Truskawkowa uczta
Świeży smak truskawek łatwo podbija serca - a co ważniejsze, także żołądki - największych smakoszy. Te owoce to nie tylko prawdziwe bogactwo witaminy C, fosforu i żelaza. Stanowią też niezastąpiony składnik wielu pysznych deserów.
Świeży smak truskawek łatwo podbija serca - a co ważniejsze, także żołądki - największych smakoszy. Te owoce to nie tylko prawdziwe bogactwo witaminy C, fosforu i żelaza. Stanowią też niezastąpiony składnik wielu pysznych deserów.
Truskawki powstały z połączenia dwóch gatunków poziomek - chilijskiej z Ameryki Południowej i wirginijskiej z Ameryki Północnej. Gdy w XVII wieku oba gatunki sprowadzono do Europy i posadzono blisko siebie, doszło do krzyżowego zapylenia. Efektem była poziomka, jakiej nikt dotąd nie widział. Duża i soczysta. Początkowo nazywano ją poziomką ananasową, wielkoowocową lub wielkokwiatową. Teraz najbardziej znana jest jako truskawka.
Mariaż z marscapone
Na początek prawdziwie wykwintny deser. Potrzebujemy: 25 dag sera mascarpone, 25 dag truskawek, 4 jaja i 2 czubate łyżki cukru pudru.
Z jajek oddzielamy żółtka i ucieramy je z cukrem. Gdy powstanie „kogel-mogel", łączymy go z serkiem mascarpone. Teraz miksujemy umyte i pozbawione szypułek truskawki i dodajemy je do masy serowej.
Białka ubijamy na sztywną pianę. Ją także łączymy z kremem serowo-truskawowym. Gotowe. Teraz nakładamy do niewielkich miseczek i wstawiamy na kilka godzin do lodówki.
Znikające pierożki
Niektórzy mogą powiedzieć, że pierożki z truskawkami to żaden deser. Może i tak, ale szybkość, z jaką znikają z talerzy, jest naprawdę zaskakująca. Do przygotowania tego przysmaku potrzeba niewiele: 2 szklanki mąki, 1 łyżeczka soli, 1 łyżeczka oleju, 1 jajko i 0,75 szklanki ciepłej wody do ciasta oraz oczywiście truskawki jako nadzienie. Przyda się także śmietana i cukier puder.
Mąkę przesiewamy na stolnicę, robimy w niej wgłębienie, dodajemy sól, olej i jajko. Dodając ciepłą wodę, wyrabiamy ciasto, aż będzie miękkie i elastyczne. Przykrywamy je ściereczką i bierzemy się za truskawki. Trzeba je opłukać, usunąć szypułki i pokroić.
Teraz wracamy do ciasta. Dzielimy je na dwie części i wałkujemy na placki. Gdy będą gotowe, za pomocą szklanki wycinamy kółka i układamy w nich truskawki. Powinno ich być tyle, aby ciasto można było złożyć na pół i zlepić brzegi. Pierożki gotujemy we wrzącej, osolonej wodzie przez około 5 minut. Podajemy ze śmietaną, posypane cukrem pudrem. Smacznego!
Sernik owocowy
Do przygotowania sernika potrzebować będziemy: 50 dag sera twarogowego, 30 dag biszkoptów, 25 dag truskawek, 10 dag cukru, 1,5 szklanki śmietany kremówki, 1 torebkę galaretki truskawkowej, 1 torebkę cukru waniliowego i 0,5 cytryny.
Galaretkę rozpuszczamy w gorącej wodzie i studzimy, a następnie dodajemy do niej sok i startą skórkę z cytryny. Ser miksujemy z cukrem, cukrem waniliowym oraz 1 szklanką śmietany. Gdy powstanie jednolita masa, mieszamy ją ze zmiksowanymi truskawkami. Teraz można połączyć ją z galaretką.
Tortownicę wykładamy biszkoptami i wykładamy masę. Wstawiamy na kilka godzin do lodówki. Przed podaniem wykładamy na wierzch pozostałą, ubitą na sztywno śmietanę.
Ciasteczka truskawkowo-pomarańczowe
Istnieje też prostsza wersja ciasta, a raczej... ciasteczka z truskawkami. Przygotujmy: 20 małych biszkopcików, 45 dag truskawek, 4 łyżki soku pomarańczowego, 2 łyżki cukru i bitą śmietanę.
Połowę truskawek kroimy w paski, a drugą połowę miksujemy z cukrem. Biszkopciki nasączamy delikatnie sokiem pomarańczowym. Na każdy wykładamy porcję bitej śmietany, polewamy ją zmiksowanymi truskawkami i wykładamy kilka pokrojonych truskawek. Na to kładziemy biszkopcik i znowu robimy jak wyżej. Przekładaniec powinien mieć ze 3 warstwy. Dla większego efektu można udekorować go z góry odrobiną bitej śmietany i truskawkowego syropu.
qk
fot. Jupiterimages