Trwa ładowanie...

Dziś niemal całkiem zapomniana. W PRL-u była prawdziwym hitem

Chrupiąca, łagodna i zaskakująco uniwersalna. Kalarepa to warzywo, które potrafi więcej, niż na warzywo przystoi. Sprawdź, jak przygotować ją na trzy szybkie sposoby i wydobyć z niej wyjątkowy smak.

Kalarepa na surowo, gotowana i pieczona – szybkie inspiracjeKalarepa na surowo, gotowana i pieczona – szybkie inspiracjeŹródło: Adobe Stock
d2qfo3t
d2qfo3t

Kalarepa rzadko trafia na listę warzyw pierwszego wyboru, a szkoda, bo ma w sobie wszystko, czego potrzeba w dobrej kuchni. Jest chrupiąca, delikatna w smaku, szybka w przygotowaniu i świetnie sprawdza się na surowo, ugotowana i upieczona. Może zaskoczyć nie tylko w formie zdrowej przekąski, ale też jako składnik zupy, warzywnej zapiekanki czy alternatywa dla ziemniaków. Wystarczy kilka prostych dodatków, by wydobyć z niej więcej, niż się spodziewasz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zupa sofojka - kapuściany hit na obiad

Kalarepa jako warzywo niedoceniane, ale pełne możliwości

Choć kalarepa jest przez wiele osób pomijana na zakupach, to jedno z tych warzyw, które warto odkryć na nowo. Należy do rodziny kapustnych, ale jej smak jest znacznie łagodniejszy i bardziej orzeźwiający niż klasyczna kapusta czy brukselka.

d2qfo3t


Zawiera błonnik, witaminę C, potas oraz związki o działaniu przeciwutleniającym, a przy tym ma niewiele kalorii i doskonale sprawdza się w szybkich daniach. Można ją chrupać na surowo, gotować, piec lub dodawać do zup i sałatek. Kalarepa świetnie łączy się zarówno z delikatnymi dodatkami, jak i ostrzejszymi przyprawami. To warzywo, które daje naprawdę dużo możliwości, choć często pozostaje w cieniu bardziej popularnych produktów.

Kalarepa na surowo w prostych i lekkich daniach

Na surowo kalarepa smakuje świeżo, lekko i chrupiąco. To świetna baza do prostych przekąsek i szybkich dodatków do posiłków. Wystarczy obrać ją ze skórki i pokroić w cienkie plasterki lub słupki, by nadawała się do sałatki i kanapek albo można w tej formie ją zjeść również z ulubioną pastą warzywną, hummusem czy twarożkiem.

Dobrze sprawdza się także jako składnik surówek, na przykład z marchewką, jabłkiem i jogurtem naturalnym, ponieważ tworzy wtedy orzeźwiającą mieszankę idealną do obiadu. Można ją też zetrzeć na tarce i wymieszać z oliwą, sokiem z cytryny, koperkiem i szczyptą soli, by stworzyć lekką sałatkę o wyrazistym smaku. To szybki sposób na coś zdrowego, chrupiącego i niskokalorycznego, co bez trudu dopasujesz do wielu posiłków.

Kalarepa gotowana jako łagodna baza obiadowa

Po ugotowaniu kalarepa staje się delikatna, miękka i subtelna w smaku, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako lekka alternatywa dla ziemniaków, marchewki czy pietruszki. Można ją dodać do zupy jarzynowej, przygotować z niej krem albo wykorzystać jako bazę do warzywnego purée z dodatkiem masła lub oliwy i świeżych ziół.


Świetnie smakuje także jako warzywo gotowane na parze lub w bulionie, podawane jako dodatek do dań głównych, na przykład z rybą, mięsem lub kotletami warzywnymi. W takiej formie dobrze smakuje z koperkiem, natką pietruszki, czosnkiem i sokiem z cytryny.

d2qfo3t


Gotowana kalarepa to łagodna, lekkostrawna propozycja dla osób szukających zdrowszych i mniej oczywistych dodatków do obiadu. Jej delikatność powoduje, że pasuje niemal do wszystkiego.

Kalarepa pieczona jako wyrazisty składnik posiłku

Po upieczeniu kalarepa nabiera zupełnie innego charakteru. Staje się bardziej intensywna w smaku, lekko karmelizowana i wyrazista. Pokrojona w grube plastry, słupki lub kostkę świetnie sprawdza się jako lżejsza alternatywa ziemniaczanych frytek albo jako składnik pieczonych miksów warzywnych z batatem, cukinią czy marchewką.


Wystarczy odrobina oliwy, sól, pieprz i ulubione przyprawy, na przykład wędzona papryka, czosnek granulowany, rozmaryn lub curry, by zamienić kalarepę w sycący, rozgrzewający dodatek do obiadu lub kolacji. Można ją także zapiec z serem, ziołami i pomidorem, tworząc z jej udziałem lekką zapiekankę warzywną.


Pieczona kalarepa sprawdzi się zarówno w roli głównej, jak i jako uzupełnienie dania. To szybki sposób, by nadać temu warzywu więcej smaku i zaskoczyć domowników nową wersją tego co już znane.

d2qfo3t

Smakowe połączenia, które wydobywają charakter kalarepy

Kalarepa ma łagodny, lekko orzechowy smak z delikatną nutą słodyczy, dlatego dobrze komponuje się zarówno z delikatnymi, jak i bardziej wyrazistymi dodatkami. Na surowo świetnie łączy się z jabłkiem, marchewką, ogórkiem i rzodkiewką, tworząc chrupiące i orzeźwiające sałatki. Wystarczy dodać jogurt, odrobinę musztardy lub soku z cytryny, by podkreślić jej świeżość.


W wersji gotowanej i pieczonej dobrze smakuje z czosnkiem, cebulą, koperkiem, tymiankiem i rozmarynem. Świetnie pasuje też do masła, oliwy z oliwek, soku z cytryny i tartego sera, zwłaszcza parmezanu lub grana padano. Kalarepa lubi się również z ostrzejszymi przyprawami, takimi jak curry, wędzona papryka czy pieprz cayenne, ponieważ ciekawie przełamują jej łagodność.


To warzywo, które łatwo dopasować do różnych stylów kuchni, od klasycznych polskich obiadów po lekkie dania śródziemnomorskie. Wystarczy dodać odpowiednie przyprawy, by z kalarepy wydobyć wszystko, co najlepsze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2qfo3t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qfo3t
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj