Pyszne różyczki
Kalafior zalicza się do gatunku kapustowatych. Uważany za jedno z cenniejszych warzyw ze względu na fakt, że jest bardzo bogaty w witaminy, smaczny i... dietetyczny.
Kalafior zalicza się do gatunku kapustowatych. Uważany za jedno z cenniejszych warzyw ze względu na fakt, że jest bardzo bogaty w witaminy, smaczny i... dietetyczny.
Pochodzi z Cypru. Na terenie Europy zaczęto go uprawiać już w XVI wieku. W tym samym czasie pojawił się też na terenie Polski. Od tamtego czasu możemy cieszyć się z obecności kalafiora na naszych stołach. Warto, bo warzywo zawiera m.in.: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoteny oraz witaminy: K, B1, B2, B6, C.
Prosto z piekarnika
Potrzebne składniki to: 3 łyżki masła, 3 łyżki mąki, 1 średni kalafior, 1 szklanka mleka, 1 łyżka soku z cytryny, 1 szklanka żółtego sera, gałka muszkatołowa, odrobina tłuszczu, sól i pieprz.
Kalafiora myjemy i czyścimy, a następnie gotujemy w dużej ilości osolonego wrzątku. Odcedzamy, gdy będzie lekko twardy. Czas na przygotowanie „kołderki", pod którą go zapieczemy. Rozpuszczamy masło, do którego dodajemy mąkę, i dokładnie mieszamy. Całość lekko podsmażamy, zdejmujemy z ognia i dodajemy mleko. Cały czas mieszamy, aby nie powstały grudki. Doprowadzamy do wrzenia; sos powinien być gęsty.
Teraz można doprawić do smaku sokiem z cytryny, solą i pieprzem oraz świeżo startą gałką muszkatołową. Kalafiora układamy w żaroodpornym naczyniu, polewamy sosem i posypujemy tartym serem. Zapiekamy w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
Kotleciki w płatkach kukurydzianych
Wegetarianie wiedzą, że kotlety nie muszą być robione z mięsa. Do przygotowania wersji kalafiorowej potrzebować będziemy: 2,5 szklanki płatków kukurydzianych, 3 łyżki mąki, 2 łyżki koncentratu pomidorowego, 2 jajka, 1 średniego kalafiora, 1 cebula, 1 łyżeczka bułki tartej, oregano, sól i pieprz.
Różyczki kalafiora gotujemy do miękkości, a następnie odsączamy, studzimy i miksujemy. Do tak powstałej pasty dodajemy podsmażoną, drobno posiekaną cebulę, jajka, mąkę, tartą bułkę oraz koncentrat pomidorowy. Całość przyprawiamy do smaku i dokładnie mieszamy.
Teraz bierzemy się za dokładne rozdrobnienie płatków kukurydzianych, w których obtaczać będziemy kalafiorowe kotleciki. Pozostaje jeszcze usmażyć danie na złocisty kolor i podać na przykład z ziemniakami.
Kalafiorowa sałatka
Do jej przygotowania przyda się: 150 ml śmietany, 8 ogórków kiszonych, 4 jaja (ugotowane na twardo), 1 mały kalafior, 1 kukurydza w puszce, 1 słoiczek szparagów, 1 mały majonez, sól i pieprz.
Gotujemy kalafior do miękkości. W tym samym czasie możemy pokroić ogórki, jajka i szparagi. Wszystkie składniki wymieszać z kalafiorem, kukurydzą, śmietaną oraz majonezem. Doprawiamy do smaku.
Podsmażone w panierce
Trudno o prostsze danie. Potrzebne będzie: 10 dag mąki, 3 jajka, 2 łyżki mleka, 1 średni kalafior, bułka tarta, olej do smażenia i sól.
Kalafiora myjemy, dzielimy na różyczki i gotujemy je w lekko osolonej wodzie; powinny być średnio twarde. Gdy będą gotowe, odcedzamy i suszymy. Połowa pracy za nami. Teraz wystarczy roztrzepać jaja z mlekiem i odrobiną soli, zanurzać różyczki kalafiora, a następnie obtaczać je w bułce tartej. Cząstki warzywa podsmażamy równomiernie na rozgrzanym tłuszczu. Pychota!
qk
fot. Jupiterimages