Podróż dookoła świata z Olejami Świata
Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk, Indie, Maroko, Włochy, Hiszpania w zasięgu ręki, w jednym czasie i niemal od zaraz? Brzmi egzotycznie, a nie musi. Przeżyj niezapomnianą podróż dookoła świata… w swojej kuchni! Oleofarm przedstawia niezwykłą kolekcję olejów pochodzących z różnych zakątków świata!
Oleje Świata to linia wysokiej jakości olejów ze wszystkich stron świata. Powstają ze starannie wyselekcjonowanych nasion, owoców i pestek metodą tłoczenia na zimno. Dzięki temu zachowują cenne składniki odżywcze, zwłaszcza niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Są smaczne i aromatyczne. Oleje stanowią doskonały składnik sałatek, surówek, dipów, sosów, past serowych, gotowanych warzyw oraz innych potraw na zimno. Sprawdzą się także jako dodatek do lodów, ciast, ryżu i deserów owocowych. W kolekcji Oleje Świata znajdują się także oleje rafinowane, które doskonale nadają się do stosowania na ciepło, również do smażenia i duszenia, pozwalając zachować naturalny smak potraw.
Oleje Świata to bogactwo smaku, zamknięte w eleganckich, szklanych butelkach, które chronią przed utlenianiem cennych wartości odżywczych, między innymi, kwasów omega 3-6-9. Podróż z Olejami Świata zaczyna się w Europie, a dokładniej w Polsce. To stąd pochodzą oleje lniany, rzepakowy, z lnianki i wiesiołka.
Ten pierwszy powstaje ze starannie wyselekcjonowanych nasion lnu metodą tłoczenia na zimno. Charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczów nienasyconych, w tym wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Ma złocisty kolor i charakterystyczny, lekko goryczkowy smak, dzięki czemu stanowi doskonały dodatek do sałatek, surówek, dipów, sosów, past serowych, gotowanych warzyw i innych potraw na zimno.
- Olej rzepakowy powstaje ze starannie wyselekcjonowanych odmian rzepaku również w procesie tłoczenia na zimno. Jest świetnym dodatkiem do surówek z kiszonej kapusty czy sałatki greckiej. Charakteryzuje się także wysoką zawartością kwasów tłuszczowych omega-3.
- Olej z lnianki, zwany także rydzowym, uzyskiwany jest z nasion lnicznika siewnego metodą tłoczenia na zimno. Ze względu na swój wyrazisty smak polecany jest jako dodatek do pieczywa oraz przygotowywanych na zimno potraw mięsnych i rybnych. Olej z lnianki charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczów nienasyconych, w tym tłuszczów wielonienasyconych oraz wysoką zawartością kwasów tłuszczowych omega-3.
- Wiesiołek to niezwykła roślina. Ma szerokie spektrum zastosowania, dzięki czemu sprawdzi się w każdym domu. Jest prawdziwą skarbnicą mikroelementów. Zawiera magnez, cynk, selen, wapń oraz witaminę E. W jego nasionach znajduje się mieszanka wyjątkowo korzystnych składników, w tym niezwykle cennych kwasów tłuszczowych: linolowego i gamma-linolenowego. Najpopularniejszą postacią wiesiołka jest produkowany z niego olej.
- Olej z wiesiołka uzyskiwany jest z nasion metodą tłoczenia na zimno. Posiada delikatny smak i zapach. Może być wykorzystywany do sporządzania surówek, a także jako dodatek do dań mięsnych i rybnych podawanych na zimno. Olej z wiesiołka charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczów nienasyconych, w tym tłuszczów wielonienasyconych, do których należą kwasy omega-6.
Z Polski wyruszamy w podróż do słonecznej Italii, jednego z najstarszych regionów uprawy winorośli na świecie. Tam też produkuje się delikatny olej z pestek winogron. Jego zaletą jest nieporównywalna z żadnym innym olejem właściwość zachowywania naturalnego smaku potraw na nim smażonych. W diecie śródziemnomorskiej jest powszechnie stosowany do sałatek, sosów, a także do smażenia i duszenia.
Kolejnym przystankiem na kulinarnej mapie świata jest Hiszpania oraz ciesząca się niesłabnącą popularnością i uwielbieniem oliwa z oliwek. Dieta śródziemnomorska obfitująca w świeże warzywa, owoce, ryby oraz oliwę z oliwek jest uznawana za jedną z najzdrowszych diet świata. Oliwa z oliwek extra virgin z pierwszego tłoczenia od Oleofarm to najwyższa kategoria oliwy z oliwek, uzyskiwana bezpośrednio z oliwek i wyłącznie za pomocą środków mechanicznych. Oliwa ta charakteryzuje się bogatym aromatem i owocowym smakiem oraz wysoką zawartością tłuszczów nienasyconych, w tym tłuszczów jednonienasyconych. Jest powszechnie stosowana do potraw na zimno. Świetnie sprawdza się jako dodatek do dań z makaronem, ryżem i owocami morza. Na oliwie z oliwek można również krótko podsmażać potrawy, maksymalnie do temperatury 180 stopni.
Po europejskich klimatach czas na smak orientu i nieoczywisty w polskiej kuchni olej arganowy wprost z Maroka. To jeden z najbardziej cenionych olejów na świecie, od dawna wykorzystywany do celów kulinarnych. Charakteryzuje się przyjemnym, orzechowym aromatem oraz wyrazistym smakiem. Olej arganowy ma zastosowanie w kuchni jako dodatek do potraw z ryb i mięs. Znakomicie smakuje w połączeniu z białym pieczywem.
Przemierzając kulinarną Afrykę, odwiedzimy kolejno Kenię i RPA. W obu tych krajach produkuje się jeden z najzdrowszych olejów na świecie - olej z awokado. Olej ten kusi bogatym aromatem i łagodnym, owocowym smakiem. Wspaniale podkreśla potrawy przygotowane na zimno.
Podczas podróży dookoła świata nie może zabraknąć azjatyckiej egzotyki. Podobnie w naszej kuchni - bogactwo smaków i aromatów z tamtej części świata urozmaica kuchnię i nadaje jej charakteru. Z tej szerokości geograficznej, a dokładniej z Indii, na uwagę zasługuje olej krokoszowy tłoczony na zimno z nasion krokosza barwierskiego. Jest wyśmienitym olejem, znanym już w czasach starożytnych, produkowanym z myślą o dostarczeniu nowych doznań smakowych, ale przede wszystkim zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Mieszkańcy Azji stosują go do celów spożywczych, np. jako dodatek do sałatek. Produkt ma delikatny orzechowy smak, wzbogaca walory różnych potraw.
Na tym olejowy podbój świata się nie kończy. Czas na Amerykę Północną i jej specjały. Najpierw lądujemy w Meksyku, jednym z największych producentów sezamu na świecie. A jak sezam, to i olej sezamowy, który posiada bogate walory aromatyczne i smakowe. Będzie doskonałym dodatkiem marynat do mięsa drobiowego i wieprzowego.
Stany Zjednoczone witają podróżnych olejami arachidowym i z orzechów włoskich jako świetny dodatek do słynnych amerykańskich pancake’ów czy innych deserów na zimno. Można polać nimi także budyń, racuchy, ciasta drożdżowe, keksy czy nawet lody. Oba oleje cechuje wysoka zawartość tłuszczów nienasyconych, w tym wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), do których należą kwasy omega-3 i omega-6.
Ostatnim przystankiem w wyprawie po świecie olejów jest Kanada, kraj pochodzenia oleju konopnego, pozyskiwanego z nasion konopi. Olej ten wyróżnia się korzenno-orzechowym smakiem i zapachem i jest bogaty w wielonienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) z wysoką zawartością kwasów tłuszczowych omega-3. W polskiej kuchni olej konopny jest od dawna znany i stosowany jako dodatek do ziemniaków, kasz, gotowanych warzyw, surówek i sałatek.
Kończąc podróż z Olejami Świata warto wspomnieć, że znaczącym producentem olejów tłoczonych na zimno jest także Unia Europejska. To właśnie stąd pochodzi, między innymi, olej z pestek dyni. Wyróżnia się on charakterystyczną, ciemnozieloną barwą oraz unikalnym smakiem i zapachem dyni. Dzięki temu podnosi walory smakowe wielu potraw. Świetnie komponuje się zarówno z deserami lodowymi, jak i bardziej wytrawnymi daniami. UE słynie także z produkcji oleju z orzechów laskowych, z ostropestu oraz wspomnianych: konopnego, arachidowego, z pestek dyni i z orzechów włoskich.
Wszystkie wymienione oleje, o ile nie wspomniano inaczej, należy spożywać na zimno. Nie wolno ich podgrzewać ani smażyć na nich potraw.