Kuchnia tajska
Kuchnia tajska ukształtowała się dzięki relacjom z innymi krajami. Wpływ na nią miały kontakty z Birmą, Laosem, Kambodżą, Malezją a nawet Chinami czy Indiami. Nawet znane wszystkim tajskie curry przywędrowało do Tajlandii z Indii w XVIII wieku.
Podobnie jak w innych azjatyckich krajach, w Tajlandii spożywa się różne potrawy w zależności od regionu. Dominującymi smakami jest kwaśny i ostry. Północna Tajlandia to region chłodny, górski. Spotkamy tam mniej ryb i owoców morza niż na południu a więcej mięsa i kapusty. Potrawy są tam łagodniejsze niż w innych regionach. Dodatkiem do dań jest ryż kleisty, który pozwala na formowanie kulek i moczenie ich w sosie.
Mieszkańcy Tajlandii ograniczają użycie suszonych ziół, a starają się korzystać głównie z tych świeżych. To właśnie różni tajskie curry od indyjskiego. Dominuje w nim świeża trawa cytrynowa, galangal i papryczka chilli, a nie mieszkanka przypraw typu masala. Tradycyjny posiłek składa się z zupy, curry i ryżu. Podobnie jak Chińczycy, Tajowie uznają zasadę pięciu smaków. Aby uzyskać smak słony używają sosu sojowego lub rybnego, słodki smak podkreśla cukier palmowy, ananas lub miód. Za kwaśny odpowiada limonka lub ocet ryżowy a gorzki zielone warzywa. Dopełnieniem jest smak ostry, czyli papryczki chilli, czosnek, cebula i imbir.
Dania przygotowywane w centrum i na południu kraju są najbardziej znane i lubiane przez turystów. W centrum popularne są potrawy stir-fry oraz sałatki. Południe nazywane krainą kokosa, słynie z dań na bazie mleka kokosowego i ryb oraz owoców morza. Najwięcej kontrowersji budzi kuchnia północno-wschodnia. To najbiedniejszy rejon Tajlandii. Można tam zjeść mrówki, koniki polne, szarańcze, mrówcze jaja, ślimaki czy żaby. Podaje się je smażone na głębokim oleju lub w ostrym sosie.