Jak sprawdzić świeżość jajka?
Lato to czas, gdy z wyjątkową czujnością powinniśmy wybierać miejsca, w których jadamy. O tej porze roku zatrucia i biegunki są przypadłościami atakującymi ze zdwojoną siłą. Przy wysokich temperaturach łatwiej o rozwój bakterii, w tym pałeczek salmonelli. ?Winne? są między innymi jajka, które znajdziemy w wielu produktach. Radzimy więc, jak sprawdzić, czy jajko jest świeże.
Sprawdzone sposoby
- Nieświeże jajo można łatwo rozpoznać, nieważne, czy jest ze skorupką, czy bez – mówi Beata Prusińska, dietetyk z Centrum Naturhouse. - Nieświeże jajo w skorupce przy energicznym potrząsaniu wydaje charakterystyczny „chlupoczący” odgłos - jakbyśmy odbijali gumową piłeczkę o ścianki naczynia. Kolejny sposób, zanim rozbijemy jajko, polega na zanurzeniu go w wodzie (może być lekko słona, ale niekoniecznie). Świeże od razu opada na dno. Im jest starsze, tym bliżej powierzchni wody się utrzymuje. Dzieje się tak, ponieważ z czasem zwiększa się ilość powietrza wewnątrz skorupki.
Na sprawdzenie, czy jajko nie zagraża naszemu zdrowiu i czy można je jeszcze wykorzystać, są też sposoby, gdy pozbawimy je skorupki.
- Gdy nie jesteśmy pewni, czy jest świeże, należy je dokładnie obejrzeć. Jeśli żółtko kształtem najbardziej zbliżone jest do kuli, czyli jest wypukłe i w całości pokryte dość grubą warstwą białka – to dobry znak. Białko świeżego jaja powinno być zwarte, lśniące i zajmować dość mały obszar wokół żółtka – podpowiada mówi Beata Prusińska. - Jeśli jajo jest nieświeże, wtedy rozlewa się dość szeroko wokół żółtka. A żółtko jest wówczas płaskie, może też być lekko mętne i mieć zmieniony zapach.
Chroń się przed szpitalem
Latem, w wielu kurortach, dla wczasowiczów przygotowywane są sałatki na bazie gotowanych jaj. Podaje je się również z majonezem. Ten zestaw bywa ryzykowny dla zdrowia. Gdy danie jest już na talerzu, trudno sprawdzić świeżość jajka. Jednak, gdy sami przygotowujemy potrawę, nawet po ugotowaniu możemy poddać je testowi.
- Jeśli jaja są ugotowane, to ich świeżość możemy poznać po położeniu żółtka wewnątrz jaja. Po rozkrojeniu żółtko powinno znajdować się w centralnej części. Jeśli znajduje się blisko ścianek, to jajko świeże było, ale jakiś czas temu – mówi dietetyk.
Warto sprawdzać, w jakim stanie są jajka, które zamierzamy zjeść. Zajmie to nam chwilę, a może uchronić przed poważnymi następstwami, łącznie z leczeniem szpitalnym.
- Zjadając nieświeże jaja lub potrawy z nich przyrządzone, możemy narazić się na zatrucie pokarmowe. Im dłużej leżało, tym dolegliwości mogą mieć gwałtowniejszy przebieg. Najczęściej są to wymioty i biegunki. Zdążają się też tzw. nadkażenia bakteryjne, jeśli potrawy z jaj dodatkowo nie były przygotowywane w higienicznych warunkach – dodaje Beata Prusińska.
Objawy chorobowe występują zwykle po 18-24 godzinach od zjedzenie nieświeżego produktu. Aby wyeliminować możliwość zakażenia się salmonellą, drób i jaja należy w lodówce trzymać oddzielone od innego pożywienia. Podczas przygotowania posiłków, po każdym kontakcie z jajami czy mięsem drobiowym, trzeba koniecznie umyć ręce.
ml/mmch