Eksperymentuj z nadzieniem!
Mięso drobiowe doskonale nadaje się do nadziewania. Faszerowanie drobiu nie tylko podnosi jego atrakcyjność wizualną, lecz także nadaje mięsu lepszy aromat, smak i zwiększa jego objętość.
Drób można nadziewać w różny sposób. Kury i kurczaki faszeruje się zwykle wkładając nadzienie do jamy brzusznej, w indyku na ogół farszem napełnia się miejsce powstałe po usunięciu wola, niekiedy także jamę brzuszną. Gęsi i kaczki nadziewa się podobnie jak kury, wypełniając nadzieniem jamę brzuszną, a czasem również szyję. Po napełnieniu drobiu należy zaszyć lub spiąć otwór. Do kaczek i gęsi, czyli bardziej tłustego drobiu, stosuje się tradycyjnie pikantne przyprawy i nadzienia. Z kolei kury, kurczęta i indyki nadziewamy delikatniejszym farszem.
Jaki farsz?
Wybór nadzienia zależy przede wszystkim od indywidualnych upodobań smakowych. Możemy faszerować drób zarówno na ostro, jak i na słodko. Dobrze sprawdzają się nadzienia z kaszy, ryżu, kuskusa, a także różnych warzyw (np. kapusta biała lub czerwona). Lubianym nadzieniem do mięs drobiowych są także owoce.
Do faszerowania idealnie nadaje się gęś z certyfikatem QAFP. Możemy ją nadziewać jabłkami lub brzoskwiniami, suszonymi śliwkami, a także migdałami i rodzynkami. Efektowne danie główne może stanowić gęś QAFP w pomarańczach z dodatkiem imbiru. Drób możemy nadziewać również innym mięsem. Kurczaka z powodzeniem nafaszerujemy mięsem z udka gęsi QAFP, a samą gęś QAFP surową cielęciną. Charakterystyczny smak nada potrawie farsz z wątróbek drobiowych. Podczas obróbki termicznej drobiu, należy pamiętać o kurczeniu się nadziewanego mięsa. Dlatego objętość farszu nie powinna przekroczyć 3/4 pojemności nadziewanej tuszki. W przeciwnym razie mięso może pęknąć, a nadzienie zacznie wypływać na zewnątrz. Aby farsz miał odpowiednią konsystencję, można do niego dodać jedno jajko i namoczoną czerstwą bułkę.
Jakie mięso?
Aby przygotowana przez nas potrawa miała pożądany smak i wartości odżywcze należy pamiętać o wyborze odpowiedniego mięsa drobiowego. Wysoką jakość zapewnia drób z certyfikatem QAFP. Jest to System Gwarantowanej Jakości Żywności uznany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za krajowy system jakości żywności. QAFP gwarantuje konsumentom świeżość kontrolowaną na każdym etapie produkcji i dystrybucji, a także bezpieczeństwo zapewnione poprzez badania weterynaryjne mięsa i kontrole jakości. Drób oznaczony certyfikatem QAFP jest przede wszystkim świeży, posiada ładny kolor, smak i aromat. Ma zwartą, jednolitą strukturę, a jego pochodzenie jest znane konsumentowi.
Dla walorów spożywanych przez nas produktów ważny jest już etap początkowej hodowli drobiu. W praktyce istotna może okazać się każda czynność, która wpływa na finalną jakość produktu. System QAFP gwarantuje stworzenie odpowiedniej infrastruktury przez hodowców, zapewniającej dobrostan drobiu, a także odpowiedni pokarm dla zwierząt, który w żadnym wypadku nie zawiera antybiotyków, hormonów czy stymulatorów wzrostu. Wybierając mięso z certyfikatem QAFP mamy pewność, że zostało ono przebadane pod kątem chorób na różnych etapach jego produkcji. Z kolei kontrole przeprowadzane w ramach wspominanego systemu, gwarantują przechowywanie mięsa w odpowiedniej temperaturze przez cały czas aż do momentu zakupu produktu w sklepie. Mięso produkowane w tym systemie jest zawsze wysokiej jakości.
Nawet najbardziej smakowite i wymyślne nadzienie może nie wystarczyć, jeśli wybrane przez nas mięso nie będzie spełniało określonych standardów. Dlatego tak ważne jest abyśmy używali produktów, do których możemy mieć zaufanie. Drób oznaczony znakiem QAFP gwarantuje wysoką jakość mięsa i pożądany smak i aromat przygotowywanych potraw.
artykuł sponsorowany