Deser dla kawoszy - tiramisu
Wielbiciele nazywają kawę napojem bogów. A prawdziwy przysmak, który z jej pomocą można łatwo i szybko przyrządzić, to tiramisu. Nawet mało doświadczona kulinarnie osoba jest w stanie je przygotować. Co więcej, tiramisu jest na tyle efektowne, że pasuje na każdą okazję – kolację z najbliższą osobą, wieczór z dawno niewidzianą przyjaciółką czy też obiad z teściami.
Wielbiciele nazywają kawę napojem bogów. A prawdziwy przysmak, który z jej pomocą można łatwo i szybko przyrządzić, to tiramisu. Nawet mało doświadczona kulinarnie osoba jest w stanie je przygotować. Co więcej, tiramisu jest na tyle efektowne, że pasuje na każdą okazję - kolację z najbliższą osobą, wieczór z dawno niewidzianą przyjaciółką czy też obiad z teściami.
Trudno znaleźć osobę, która nie lubi i nie pija kawy. Już co piąty Polak zawsze zaczyna od niej dzień. Może ona być nie tylko dodatkiem do potraw, ale również grać w nich główną rolę, tak jak w tiramisu. Nazwa tego włoskiego ciasta w wolnym tłumaczeniu oznacza deser, który, w przeciwieństwie do większości słodyczy, nie usypia, ale stawia na nogi. To cudowna kombinacja kawy, serka mascarpone o gładkiej konsystencji musu, delikatnych biszkoptów oraz kakao.
Lekko gorzkie akcenty kawy z likierem amaretto uchronią ciasto przed przesadną słodyczą i mdłym smakiem. Klasycznemu tiramisu można również nadać owocowe nuty, na przykład truskawkowe, malinowe lub bananowe.Jeśli masz ochotę na zrobienie tego pysznego deseru, bardzo dobry i prosty przepis na doskonałe, klasyczne tiramisu znajdziesz na stronie www.przepisynakawe.pl
Deser tak smaczny, że ma wiele ojczyzn i autorów
Nazwa tego ciasta – tirami sù, tłumaczona dosłownie z włoskiego, oznacza "podnieś mnie", a jego pobudzających właściwości, na które wpływ ma przede wszystkim zawartość kawy, nie trzeba chyba nikomu wyjaśniać. Natomiast prawdziwa historia powstania tiramisu niestety nie jest w żaden sposób udokumentowana, dlatego też powstało wiele wersji dotyczących rzekomego pochodzenia tego deseru. Za ojczyznę tiramisu uważa się Wenecję - skąd pochodzi serek mascarpone, Treviso, Siena i Florencja. Każdy z tych regionów ma swój sposób na jego wykonanie i uważa go za ten jedyny i oryginalny. Jedna z opowieści głosi, że autorem tego deseru był władca Toskanii, który miał zwyczaj podawania go na posiedzeniach rady księstwa. W Wenecji twierdzi się natomiast, że tiramisu było od niepamiętnych czasów ulubioną potrawą dożów. Współcześnie wiadomo, że podczas II wojny światowej włoscy żołnierze przebywający w alianckiej niewoli otrzymywali ów deser w paczkach nadsyłanych od rodzin. Jedno jest pewne – ciasto to zrobiło ogromną
międzynarodową karierę, a uwielbiają je smakosze kawy na całym świecie.