Brzydkie warzywa i owoce. Dlaczego warto je jeść?
Krzywe, pokręcone, niewymiarowe owoce i warzywa nie cieszą się powodzeniem wśród kupujących. Najczęściej bowiem szukamy równych, pięknie się prezentujących, prawie idealnych kształtów, zarówno w sklepie, jak i na targu czy bazarku. Na dnie skrzynek sprzedawców zostają te "brzydkie", koślawe i nietypowo wyglądające. Przecież te warzywa i owoce smakują tak samo dobrze i tak samo nadają się do jedzenia.
Dlaczego wybieramy tylko ładnie wyglądające owoce i warzywa?
Ponieważ kupujemy oczami i psychicznie jesteśmy tak uwarunkowani, że wybieramy produkty na podstawie ich wyglądu. Większość z nas nie uświadamia sobie, że owoce i warzywa rosnąc, przybierają różne kształty, rozmiary i kolory, nawet na tym samym drzewie czy krzaku i nie ma to żadnego wpływu na ich wartości odżywcze ani smak.
Jeżeli przyjmiemy to do wiadomości, będzie nam łatwiej zaakceptować i polubić nietypowy kształt pomidora czy ziemniaka.
Przepis na tradycyjną sałatkę jarzynową
Czy istnieją inne przyczyny selekcji owoców i warzyw?
Na półki marketów czy drogich sklepów z warzywami i owocami, większość produktów z gospodarstw rolnych nigdy nie trafi właśnie ze względu na nietypowy wygląd. Normy jakości narzucane w tych miejscach, nie uwzględniają takich odstępstw od idealnego wzorca i rolnicy przed dostarczeniem swoich plonów, muszą dokonać selekcji, odrzucając niektóre warzywa i owoce. A podstawą takiego wyboru jest przekonanie sprzedawcy, że warzywa i owoce bliskie ideału sprzedadzą się lepiej, bowiem klienci oceniają ich świeżość na podstawie wyglądu i koloru.
Jak zmienić utarte przyzwyczajenia i polubić nietypowe owoce i warzywa?
Wybierając się na zakupy po owoce i warzywa, starajmy się nie selekcjonować ich pod względem wyglądu. Jeżeli zakodujemy sobie, że jabłko z jedną plamką smakuje tak samo, jak to idealnie gładkie, będzie to już dobra droga do akceptacji "brzydkiego" wyglądu innych produktów.
Łatwiejszą ścieżką do polubienia krzywych i nietypowych kształtów ziemniaków czy śliwek, są zakupy na bazarku od drobnych rolników. Oni rzadziej, niż hurtowi sprzedawcy, selekcjonują swoje plony.
Starając się akceptować koślawe czy mniej dorodne warzywa i owoce, przyczyniamy się tym samym do niemarnowania żywności. Z czasem przyzwyczaimy się do myśli, że te produkty wyglądające inaczej, smakują tak samo dobrze, jak ich piękniejsi odpowiednicy.
Liczy się przecież pyszne wnętrze i wartości odżywcze, nie wygląd zewnętrzny.