Jak czekolada wpływa na nasz organizm?
Przez wielu określana mianem królowej wśród słodyczy. Czekolada uważana jest za afrodyzjak lub lek na wszelkie smutki. Niestety jej konsumpcja najczęściej nie kończy się na jednej kostce, ale zachowawszy umiar możemy dostarczyć sobie nie tylko wspaniałych doznań smakowych. Ten smakołyk pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie.
Magiczna moc czekolady
Co się dzieje z naszym ciałem, kiedy jemy czekoladę? Przede wszystkim jej jedzenie niesie ze sobą błyskawiczną poprawę nastroju. Dzieje się tak za sprawą tłuszczu z ziaren kakaowca, który pobudza produkcję naturalnych hormonów szczęścia, czyli endorfin. Dodatkowo w jej składzie znajdują się śladowe ilości anandamidu, czyli związku psychoaktywnego, który odpowiada m.in. za przyjemność w trakcie palenia marihuany. Z kolei zawartość fenyloetyloaminy sprawia, że czujemy charakterystyczne "motyle w brzuchu" - podobne emocje, jak w przypadku zakochania.
Spożywanie kontrolowanych dawek czekolady dodaje energii. Odpowiada za to jeden z przeciwutleniaczy - epikatechina, a także kofeina i teobromina. Ponadto, korzystnie wpływa na pracę serce - naukowo dowiedziono, że jedzenie ciemnej czekolady obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału. Antyoksydanty zawarte w czekoladzie usprawniają również funkcjonowanie mózgu i wzmacniają pamięć krótkotrwałą. Dlatego w okresie wytężonej pracy umysłowej poleca się picie prawdziwego kakao.
Która czekolada jest najlepsza?
Na sklepowych półkach nie brakuje kuszących propozycji, ale najlepszym wyborem jest czekolada gorzka i dlatego jest ona najczęściej polecana. Produkt ten, w porównaniu z innymi rodzajami czekolad, zawiera największe ilości witamin, minerałów i cennych składników.
Poniżej przepis krok po kroku na pyszne, czekoladowe babeczki z delikatnym, gruszkowym kremem.
TVN Style/mp/WP Kuchnia