Trwa ładowanie...
21-10-2010 15:20

Zastrzyk energii bez zbędnych kalorii

Z uwagi na warunki panujące za oknem trudno tryskać optymizmem. Jest raczej zupełnie odwrotnie - mało rzeczy nas cieszy, niewiele nam się chce. Najchętniej większość czasu spędzilibyśmy pod ciepłym kocem z kubkiem gorącej herbaty. Rano bardzo ciężko zwlec się z łóżka, a w ciągu dnia równie trudno wskoczyć na wysokie obroty. To normalne, że kiedy brakuje słońca, a dni stają się coraz krótsze zaczyna brakować nam energii. Istnieją na szczęście sposoby, by temu zaradzić. Wystarczy zastosować się do kilku wskazówek.

Zastrzyk energii bez zbędnych kaloriiŹródło: archiwum, fot: archiwum
dlmmf2f
dlmmf2f

Jedzenie = energia

Na początku warto jednak sobie coś uświadomić - organizm ludzki jest niezwykle skomplikowany. W każdej sekundzie zachodzą w nim miliony reakcji chemicznych i fizjologicznych, od których zależy nasze zdrowie. Te procesy wraz ze wszystkimi narządami i układami potrzebują paliwa, aby funkcjonować. Paliwo czyli energia, którą organizm wykorzystuje, pochodzi ze spożywanej żywności. Krótko mówiąc - żywność to nasza „benzyna", a my powinniśmy zadbać o to, by była wysokooktanowa.

*Co na śniadanie? *

Zjedzenie go jest gwarancją, że poziom cukru we krwi nie spadnie, a Ty nie będziesz czuł się senny i znużony. Świetnie sprawdzą się tu płatki z pełnego ziarna z mlekiem lub jogurtem, bądź gotowane jajka i np. pełnoziarniste tosty. Jeśli zjadłeś pierwszy posiłek - to bardzo dobrze - jednak nie zapominaj o zdrowych przekąskach w ciągu dnia, najlepiej o regularnych porach (powinno to dotyczyć wszystkich posiłków). Najlepiej sięgaj po owoce - świeże bądź suszone, koktajle mleczne lub batonik mussli. Każda z tych propozycji na pewno sprawdzi się w roli energetycznego „doładowania".

dlmmf2f

Ponadto zadbaj o to, by w twym menu znalazło się jak najwięcej pokarmów bogatych w żelazo. Pierwiastek ten bierze udział w produkcji hemoglobiny, czerwonego barwnika we krwi, które jest odpowiedzialny za transport tlenu w organizmie. Jego niedobór może powodować brak energii czy inaczej mówiąc sił witalnych, szybsze męczenie się i zaburzenia koncentracji. Dlatego ważne jest, by w diecie nie zabrakło czerwonego mięsa, pełnoziarnistego pieczywa, zielonych warzyw, orzechów i warzyw strączkowych.

dlmmf2f

Płatki owsiane

Owies ma niski indeks glikemiczny, ponieważ zawiera dużo błonnika, dzięki któremu do organizmu dostarczana jest energia na stałym poziomie - a nie nagła fala, po której następuje jej szybki spadek (tak działają np. słodycze). Na długi czas zapewnia uczucie sytości. Płatki owsiane to bogactwo minerałów i witamin. 100 g surowych płatków nie zawiera soli, za to ma potas, wapń, magnez, żelazo i bardzo cenny cynk oraz witaminy B1,B2, PP i E. Możesz je jeść na zimno z mlekiem w postaci muszli lub ugotować sobie owsiankę, która jest niezwykle pożywna przez co przynajmniej kilka godzin nie będziesz odczuwać głodu.

Woda

Dziwne? A jednak. Bez wody twoje ciało nie może wygenerować energii. Jest ona niezbędna by organizm mógł trawić, wchłaniać i transportować składniki odżywcze. Kiedy jesteś odwodniony, twoje komórki otrzymują ich znaczniej mniej i w dodatku niesystematycznie. A to skutkuje apatycznością. Co prawda, gdy temperatura za oknem oscyluje w granicach zera nie bardzo mamy apetyt na wodę, jednak pamiętajmy, że płyny możemy uzupełniać sokami lub herbatkami ziołowymi czy owocowymi.

Orzechy

Mają dość dużo kalorii, bo zawierają sporo tłuszczów. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie tłuszcze są sobie równe. Tłuszcze nasycone, które znajdziemy w maśle czy serach przyczyniają się do obniżenia ilości tlenu krążącego we krwi. Tłuszcze jednonienasycone, których dostarczą nam m.in. orzechy właśnie, są bardzo zdrowe i wywołują odwrotny skutek do tego, który dają "złe" tłuszcze. Ponadto dostarczają nam magnezu, który bierze udział we wszystkich procesach związanych z przemianą energii.

dlmmf2f

Wołowina/dziczyzna

Pierwszym objawem zbyt niskiego spożycia żelaza jest osłabienie i zmęczenie. Czerwone mięso zawiera najwięcej łatwo przyswajalnego żelaza, dlatego powinno się ono pojawiać w menu raz w tygodniu, najlepiej z produktami bogatymi w witaminę C, która ułatwia przyswajanie żelaza.

Zielone warzywa

Zielone warzywa liściaste mają naprawdę dużą zawartość składników pokarmowych, począwszy od białka i błonnika po witaminy i minerały takie jak potas, fosfor, magnez, żelazo, miedź, wapń, selen i cynku. Ponadto, zawierają związki fitochemiczne, takie jak np. beta-karoten. Udowodnione jest, że ludzie, którzy jedzą większe ilości warzyw, mają więcej energii i czują się mniej ospali lub zestresowani.

Aleksandra Dwórznik

dlmmf2f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlmmf2f
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj