Wpierają serce, regulują trawienie. Dorzuć do słoika z ogórkami albo zaparz jak herbatę
Widząc krzak porzeczki, raczej skupiamy się na jego owocach – zbieramy je, a następnie zajadamy się na surowo lub dodajemy do ciast czy przetworów. Okazuje się jednak, że na uwagę zasługują również liście krzaku. Mają właściwości zdrowotne i powinny na stałe znaleźć miejsce w każdej kuchni.
Liście porzeczki, choć często niedoceniane, zasługują na wyróżnienie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ich prozdrowotnych właściwości – najczęściej trafiają do kosza albo po prostu zostają na krzaku, niezauważone. Tymczasem warto się nimi zainteresować, bo skrywają w sobie szereg cennych zalet, dzięki którym mogą stać się wartościowym dodatkiem w codziennej kuchni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Truskawki polewam octem. Od pierwszego spróbowania pokochasz ten smak
Zdrowotne zalety liści porzeczek
Liście czarnej porzeczki skrywają w sobie bogactwo witamin, minerałów i naturalnych związków, które wspierają organizm na wielu poziomach – szczególnie w obszarze pracy serca i układu trawiennego. Zawierają m.in. witaminę C, magnez, antyoksydanty, garbniki, kwasy organiczne, olejki eteryczne oraz fitoncydy – związki o działaniu przeciwzapalnym, bakteriobójczym i grzybobójczym. Szczególnie cenne są ich właściwości wspomagające krążenie – poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych, wspierają pracę serca i pomagają w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia.
Z kolei obecność garbników i kwasów organicznych korzystnie wpływa na trawienie – liście porzeczki łagodzą wzdęcia, wspomagają wydzielanie soków trawiennych i regulują przemianę materii. Ssą cenione również za działanie moczopędne i detoksykujące – wspomagają pracę nerek i wątroby oraz pomagają usuwać toksyny z organizmu. Choć najczęściej sięgamy po owoce porzeczki, warto docenić także ich liście – to naturalne wsparcie dla zdrowia, które z powodzeniem można włączyć do codziennej diety.
Zastosowanie liści porzeczki w kuchni
Można z nich przygotować herbaty, które wspierają organizm i zachwycają delikatnym, ziołowym smakiem. Wystarczy zalać kilka świeżych lub suszonych liści wrzątkiem i parzyć przez kilka minut, by uzyskać kojący napój. Odpowiednio dobrane mieszanki ziołowe z dodatkiem liści porzeczki mogą wspierać konkretne funkcje organizmu. Jeśli zależy ci na wzmocnieniu pracy serca warto sięgnąć po połączenie liści czarnej porzeczki, ziela serdecznika i kwiatostanu głogu. Natomiast jeśli zmagasz się z problemami trawiennymi, to sprawdzi się mieszanka z liści porzeczki, rumianku, babki lancetowatej i majeranku.
Świetnie sprawdzają się również jako dodatek do kiszonych ogórków. Dzięki wysokiej zawartości garbników poprawiają chrupkość warzyw i wspierają proces fermentacji. Wystarczy dorzucić kilka umytych liści do każdego słoika – to prosty sposób, by nie tylko wzbogacić smak przetworów, ale także wprowadzić do kuchni odrobinę naturalnej świeżości i zdrowia.