Warzywa i owoce w lodówce? Tak, ale nie wszystkie
Wszyscy dobrze wiemy, że w diecie każdego z nas powinno być jak najwięcej owoców i warzyw. Jednocześnie te produkty spożywcze w większości nie należą do tych o długim terminie ważności. Codzienne chodzenie na zakupy warzywno-owocowe również nie do końca jest dla nas satysfakcjonujące. Co więc robimy? Kupujemy więcej produktów i zadowoleni wkładamy je do lodówki. Czy to jest jednak zawsze dobry pomysł?
Których warzyw i owoców nie należy przechowywać w lodówce?
Nie wszystkie warzywa i owoce dobrze tolerują lodówkowy chłód. Niektóre powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej lub ewentualnie chłodnych pomieszczeniach piwnicznych. Do takich owoców i warzyw należą:
- owoce cytrusowe, czyli mandarynki, pomarańcze, grejpfruty, cytryny,
- banany,
- mango,
- papaja,
- ananas,
- melon,
- arbuz,
- brzoskwinie,
- nektarynki,
- kiwi,
- morele,
- ogórki,
- pomidory,
- cukinia,
- cebula,
- ziemniaki,
- bakłażan,
- jabłka,
- awokado,
- figi,
- dynia,
- czosnek,
- gruszki.
Tych produktów nie wolno też trzymać w foliowych torebkach. Po zakupie najlepiej od razu je umieścić w koszyczku lub innym przewiewnym pojemniku. Muszą mieć dostęp po powietrza.
W lodówce nie powinny być też trzymane niedojrzałe owoce czy warzywa. Chłodne powietrze nie pozwoli im dojrzeć i nabrać smaku.
Szkodniki w spiżarni. Nie tylko mole uprzykrzają ludziom życie
Które owoce i warzywa można przechowywać w lodówce?
Niektóre warzywa i owoce idealnie przechowują się lodówce, dzięki niej długo zachowując swój kolor, smak, konsystencję i wartości odżywcze. Do takich produktów roślinnych należą:
- maliny,
- jagody,
- truskawki,
- poziomki,
- borówki,
- brukselka,
- por,
- kapusta,
- koperek,
- natka pietruszki,
- papryka,
- seler,
- marchew,
- pietruszka,
- szparagi,
- rzodkiewki,
- szczypiorek,
- sałata,
- kalafior,
- brokuł,
- winogrona,
- śliwki,
- czereśnie,
- wiśnie,
- jeżyny.
Ponadto do lodówki powinny trafić wszystkie warzywa i owoce napoczęte, obrane, pokrojone, a także sałatki i surówki. Tak więc np. cały ananas powinien być przechowywany poza lodówką – warto pamiętać, że stanowi on bardzo ładną ozdobę kuchennego stołu – ale ten pokrojony musi już trafić do lodówki.
Jak prawidłowo przechowywać warzywa w lodówce?
Wiemy już, które warzywa i owoce możemy przechowywać w lodówce. Samo jednak włożenie ich do chłodziarki nie załatwia sprawy. Trzeba jeszcze znać kilka zasad z tym związanych.
- W nowszych lodówkach znajdują się specjalne wysuwane szuflady na warzywa i owoce. Panuje tam optymalna dla warzyw i owoców temperatura i wilgotność. Z tego względu większość tego rodzaju produktów żywnościowych należy umieszczać właśnie w tej szufladzie.
- Ważne, by warzyw nie układać obok owoców. Zielone warzywa dodatkowo powinny być ułożone z daleka od warzyw wydzielających etylen, który to może spowodować ich żółknięcie.
- Szufladę lub półkę, na której mamy przechowywać warzywa i owoce warto wyłożyć papierowymi ręcznikami, które będą chłonęły nadmiar wilgoci, dzięki czemu pomogą dłużej zachować świeżość żywności. Należy je co jakiś czas wymieniać na nowe. W sklepach dostępne są też specjalne maty, które utrzymują warzywa i owoce ponad powierzchnią półki, zapewniając im odpływ wilgoci, a dopływ powietrza.
- Owoców nie należy trzymać w pojemnikach, gdyż skraplająca się para może wspierać rozwój grzybów i gnicie żywności.
- Warzywa najlepiej przechowują się w całości, niekrojone.
- Owoce jagodowe, czyli poziomki, jeżyny, maliny, borówki, jagody, truskawki nie powinny być myte i muszą zachować szypułki. Przechowujemy je w lodówce maksymalnie 2 dni. Nie powinny być przetrzymywane w zbyt niskiej temperaturze, więc warto trzymać je na najwyższej półce w lodówce, która to jest najcieplejsza.
- Brukselka z kolei bardzo lubi niską temperaturę, więc można przechowywać ją nawet do tygodnia w plastikowym opakowaniu.
- Por i kapusta są z kolei na tyle wytrzymałe, że nawet przez miesiąc zachowają swoje walory i właściwości. Przed schowaniem ich do lodówki trzeba je tylko oczyścić i pozbawić zewnętrznych uszkodzonych liści. Warzywa te powinny być umieszczone w dolnej szufladzie lodówki.
- Koperek i natkę pietruszki przed schowaniem warto umyć, osuszyć i posiekać, a potem zamknąć w szczelnym szklanym pojemniku lub słoiku.
Jeśli będziemy przestrzegać powyższych zasad, z pewnością nasze warzywa i owoce dłużej będą świeże, pyszne i zdrowe. W razie potrzeby zawsze możemy część produktów zamrozić, a z części zrobić smaczne przetwory.