Przysmaki z patelni
Smażenie to jedna z najstarszych na świecie metod przygotowywania jedzenia. Nie da się ukryć, że takie dania mają niepowtarzalny smak i aromat, a poza tym robi się je szybko. Może właśnie dlatego miłośników smażonych potraw jest tak wielu...
Smażenie to jedna z najstarszych na świecie metod przygotowywania jedzenia. Nie da się ukryć, że takie dania mają niepowtarzalny smak i aromat, a poza tym robi się je szybko. Może właśnie dlatego miłośników smażonych potraw jest tak wielu...
Patelnia (z łac. patina, czyli miska) jest nieodłącznym wyposażeniem każdej kuchni. Przynajmniej jedna, ale najczęściej dwie. Patelnia żelazna jest ciężka i odporna na zarysowania. Idealna do szybkich dań smażonych na wysokim ogniu (mięso, ziemniaki). Aluminiowa sprawdzi się do smażenia, ale łatwo ulega zarysowaniom (dochodzi do przypalania potraw). Żeliwna najlepsza jest do smażenia mięsa. Po nagrzaniu długo utrzymuje temperaturę i można jej używać także w piekarniku.
Patelnię stalową emaliowaną łatwo jest zadrapać, ale będzie doskonała do dań z ryb, warzyw i mięsa. Również można stosować w piekarniku. Patelnia ze stali szlachetnej nadaje się do użycia w piekarniku. Zalecana do smażenia mięs, ale ze względu na głębokie dno, używana do duszenia potraw. Powlekana najlepiej sprawdzi się nie tylko do smażenia jajecznicy i omletów, ale też dań na bazie ryb oraz warzyw. Chętnie stosowana ze względu na możliwość smażenia bez tłuszczu.
Jeśli nie wyobrażamy sobie smażenia bez tłuszczu, powinniśmy uważać, aby nie przekroczyć temperatury jego maksymalnego rozgrzania. Utwardzane tłuszcze roślinne mogą być rozgrzewane do temperatury ponad 200 st. C. Oleje roślinne będą dobre do duszenia potraw. Do smażenia można używać oliwy z oliwek extra, która może być rozgrzana do 210 st. C. Smalec, wciąż dość chętnie używany, nie powinien być rozgrzewany powyżej 160 st. C.
Masło do smażenia się nie nadaje. Co innego masło roślinne. Ponieważ może być rozgrzewane do temperatury ponad 200 st. C sprawdza się przy krótkotrwałym smażeniu. Uważajcie jednak. Gdy zaczyna dymić lub wydzielać nieprzyjemny zapach, to oznacza, że dalsze smażenie jest niezdrowe. Następuje bowiem proces rozpadu tłuszczu i wydzielają się szkodliwe substancje.
Przy zakupie patelni warto zwracać uwagę na czas jej nagrzewania. Jeśli posiada przykrywkę, powinna szczelnie przylegać. Do przerzucania potraw najlepiej jest używać drewnianych widelców. W ten sposób mamy pewność, że nie porysujemy naczynia. Potrawy nie będą przywierać do patelni, jeśli właściwie ją umyjemy. Oczywiście nie należy używać ostrych myjek, środków myjących i czyszczących. Najlepiej skorzystać z czystej wody zaraz po zakończeniu smażenia.
Pamiętajcie, że robiąc potrawy z patelni należy wcześniej przygotować wszystkie składniki. Jeśli smażycie drobno pokrojone produkty, to trzeba je często mieszać. Ryby i warzywa przygotowuj na średnim ogniu, a mięsa na wysokim. Smażenie zawsze zaczynaj od nagrzania patelni, wlania tłuszczu i dodania produktów. Kotlety i filety obracaj tylko raz.
qk