Pieczywo z tradycją
Od tysięcy lat chleb jest jednym z podstawowych produktów żywnościowych naszej diety.
Jest w naszym jadłospisie od zawsze. To za nim jeżdżą ludzie poszukujący pracy. Bo chleb jest nie tylko częścią posiłku, ale także symbolem. Od tysięcy lat chleb jest jednym z podstawowych produktów żywnościowych naszej diety.
Różne oblicza
Pierwszy „bochenek" upieczono już 6 tys. lat przed naszą erą. W niczym nie przypominał jednak obecnej wersji. Była to po prostu mączna pasta. Dopiero później zaczęto wypiekać go w gorącym popiele, a potem w piecach. Jednak i wtedy różnił się od dzisiejszej wersji, gdyż miał formę płaskich placków. Zresztą w wielu krajach dalej jest tak robiony.
Dopiero po wielu latach zaczęto dodawać do ciasta zakwas, czyli naturalny środek spulchniający i... na stałe wpisał się w codzienne menu. Obecnie pojawia się na stole każdego dnia. W jakiej formie? To już zależy od gustów, bo rodzajów pieczywa mamy całkiem sporo. Są chleby pszenne, razowe, wieloziarniste i z licznymi dodatkami. Słowem - dla każdego coś dobrego!
Do wyboru....
W Polsce wypiekane są chleby pszenne, żytnie i mieszane. Pierwszy przygotowywany jest z mąki pszennej. Ciasto służy do wyrobu chleba, bułek, kajzerek i produktów półcukierniczych - np. chałki. Pieczywo żytnie (chleb razowy, pełnoziarnisty) wypiekane jest z mąki żytniej jasnej lub ciemnej na zakwasie. Pieczywo mieszane powstaje z mąki pszennej i żytniej z dodatkiem drożdży lub zakwasu.
Najbardziej wartościowy pod względem odżywczym jest ciemny chleb razowy wypiekany z ziaren zmielonych tylko raz (tzw. pełny przemiał). Zawiera najwięcej cynku, żelaza, magnezu, wapnia, miedzi, manganu, fosforu oraz witamin z grupy B. Warto wybierać chleby razowe z dodatkiem roślin oleistych, takich jak: słonecznik, dynia, sezam, orzechy, soja, kukurydza, bo wzbogacają codzienne posiłki w nienasycone kwasy tłuszczowe. Najmniej wartościowe jest pieczywo białe, pieczone z oczyszczonej mąki z dodatkiem ulepszaczy.
Ulepszacze psują
Jednak najsmaczniejsze są chleby pieczone zgodnie z recepturą naszych przodków i tylko z produktów tradycyjnych. Prawdziwy chleb razowy na zakwasie zawiera żywe kultury bakterii, które ułatwiają trawienie i chronią układ pokarmowy. Jak poznać, czy kupione przez ciebie pieczywo zostało przygotowane z naturalnych składników. To proste, bo takie produkty nie pleśnieją, tylko czerstwieją.
Chleb tradycyjny może być droższy od pieczywa z masowej produkcji. Cóż jednak z tego, skoro jest zdecydowanie zdrowszy i smaczniejszy. Niestety, kontrole prowadzone przez Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych pokazują, że wielu producentów fałszuje skład pieczywa dodając do „tradycyjnego" wypieku składniki, które nie powinny się w nim znaleźć (np. sztuczne konserwanty, spulchniacze, polepszacze, a także barwniki).
Nie tuczy
Amerykańscy dietetycy zalecają, by jeść 4 do 5 kromek chleba dziennie. Najlepiej razowego. Przekonują, że chleb sam w sobie nie ma zbyt wielu kalorii, a najbardziej tuczące są takie dodatki jak masło, ser, czy wędlina. Co więcej - węglowodany roślinne zawarte w pieczywie nie podlegają trawieniu, ale pochłaniają wodę i w ten sposób wypełniają żołądek zapewniając uczucie sytości. Jedzenie chleba bogatego w błonnik zwiększa przemianę materii, oczyszcza organizm z toksyn i obniża poziom cholesterolu we krwi.
qk