Trwa ładowanie...
02-06-2013 12:35

Lunch box - moda czy konieczność?

Kanapki, sałatki, przekąski, nawet zestawy obiadowe? To wszystko można nie tylko zabierać do pracy, ale mieć ze sobą niemal wszędzie. Możemy przygotować je sami albo kupić gotowe. Która forma jest tańsza, zdrowsza i wygodniejsza?

Lunch box - moda czy konieczność?Źródło: Thinkstock, fot: Thinkstock
d166pen
d166pen

Lunch box można zabierać do szkoły, pracy czy na wycieczkę. Dla niektórych to nowa moda, starsi grzebią w pamięci i wspominają słynne aluminiowe „trojaki”. Za komuny to w nich nosiło się posiłki. Zamysł był jednak nieco inny. W trojakach bowiem przynosiło się jedzenie ze stołówki do domu. W ten sposób gospodynie oszczędzały cenny czas. Po pracy nie musiały już spędzać długich godzin na gotowaniu, tylko w pełni oddać się rodzinie.

Lunch boxy powstały w innym celu. Przechowuje się w nim żywność, aby w dowolnym miejscu móc się posilać. W skrócie można powiedzieć, że to nic innego, jak pudełko na lunch, w którym nosi się tez śniadania i kolacje. Co kto lubi.

Śniadanie z Rambo
Myli się ten, kto myśli, że lunch boxy to wymysł naszych czasów. Najstarsze pudełka tego typu pochodzą jeszcze z XIX wieku, choć na dużą skalę wszystko zaczęło się w latach 30. XX wieku od amerykańskich uczniów, którym mamy zamiast pakować kanapki do foliowych toreb, zaczęły wkładać je do specjalnych pojemników. Z czasem pojemniki zyskały specjalne zamknięcia, a nawet modną grafikę. Dzieci miały różne preferencje, zwykle związane z bohaterami ulubionych filmów. W 1935 roku, wyprodukowano pierwszy licencjonowany lunch box z grafiką Mickey Mouse. Później przyszedł czas na kowbojów, piratów, samochody i lalki.
Opakowania na kanapki ewoluowały do niewielkich walizek. Z podobnych opakowań korzystali dorośli. Coraz więcej Amerykanów pracowało poza domem. Ci, którzy nie mieli możliwości, by wrócić do domu na obiad, z chęcią zabierali ze sobą pojemniki na posiłek. Pudełka na początku były wykonane z cyny lub z aluminium. Dopiero w latach 60. ubiegłego wieku producenci wprowadzili na rynek opakowania z formowanego plastiku. Były tańsze w produkcji. Ostatni lunch box z metalu zszedł z taśmy w 1987 roku. Widniała na nim postać Rambo.

Moda na jedzenie

Dziś amerykańskie metalowe pudełka na pożywienie znajdują się wyłącznie w rękach kolekcjonerów. Te, które spotykamy w sklepach, w przeważającej części są miękkie, izolowane pianką. Znaleźć można też pojemniki produkowane z materiałów pochodzących z recyklingu.
Choć są wykonane z nowoczesnych materiałów, ich charakter nie wyszedł z mody. Na tych przeznaczonych dla dzieci, wciąż zobaczyć można telewizyjnych ulubieńców, choćby Hannah Montana. Linie dla eleganckich kobiet cechuje modny design i stonowane kolory. Na rynku nie brakuje też specjalnych opakowań dla poważnych biznesmenów.

d166pen

Niespodzianka w środku

Jeśli już wiemy w co zapakować posiłek, który utrzyma nas przy życiu w ciągu dnia, warto zastanowić się, co włożyć do środka, by rzeczywiście był on wartościowy. Sjesta w Hiszpanii trwa od 2 do 3 godzin. W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych funkcjonuje tzw. meal break. Nasi zagraniczni przyjaciele mają również tzw. snack break, to 10-15 minutowa przerwa na każde 3,5 godziny pracy. W Polsce przerwa obiadowa trwa zazwyczaj od 30 minut do godziny. Badania potwierdzają, że Polacy nie odczuwają jeszcze konieczności zapewnienia sobie dłuższej przerwy na lunch. W specjalnej ankiecie zaledwie 4 proc. respondentów potwierdziło, że odchodzi od stanowiska pracy, aby zjeść pełen obiad. Pozwala sobie na nie zwykle kadra kierownicza. Ci, którzy nie mogą odejść od biurka, korzystają (lub powinni korzystać) z lunch boxów.

- Rezygnacja z jedzenia w trakcie pracy nie jest najlepszym rozwiązaniem. Omijanie posiłków przyczynia się do spowolnienia metabolizmu, osłabienia funkcji poznawczych (koncentracja, uwaga), a w konsekwencji do nadmiernego jedzenia w porach wieczornych i tycia. W pracy, jeśli nie mamy wyznaczonego czasu na lunch, zawsze warto mieć ze sobą przygotowaną przekąskę. Posiłki powinniśmy spożywać co 3-4 godziny, maksymalna przerwa między nimi nie powinna przekraczać 6 godzin. W ciągu 8 godzinnego dnia pracy warto więc zjeść przynajmniej raz. Oczywiście najzdrowiej i najrozsądniej byłoby zawsze mieć przygotowany posiłek czy to w postaci sałatki, surówki, czy kanapki na bazie pieczywa pełnoziarnistego z dodatkiem dużej ilości warzyw. Może to też być oczywiście domowy obiad - jeśli mamy możliwość podgrzania - tłumaczy Sandra Nowacka - Jaskólska, dietetyk.

Osobom, które nie mają czasu na przygotowywanie posiłków do pracy, naprzeciw wychodzą specjalistyczne firmy. Bez problemu zamówimy w nich lunch box np. z zestawem fit. Może w nim być 3 daniowy zestaw, w skład którego wchodzi koktajl owocowo-warzywny, danie główne oraz zupa. Cena? Z dowozem ok. 70 zł. Wykupienie posiłków na cały miesiąc (dni pracujące) to koszt ok. 300 zł.

ml/mmch/kuchnia.wp.pl

d166pen
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d166pen
Więcej tematów