Kakao. Zdrowe dla ciała i pyszne dla zmysłów
Indianie, rdzenni Amerykanie, spożywali napoje wykonane z drzewa kakaowego Theobroma od tysiącleci. Starożytni uzdrowiciele używali owoców tego drzewa w leczeniu różnych problemów zdrowotnych.
Kakao występuje w trzech głównych, różniących się aromatem i zawartością składników odżywczych odmianach:
- Criollo – pochodzi z Ameryki Środkowej i Karaibów, posiada najpełniejszy, długo utrzymujący się smak i bardzo wysoką zawartość składników odżywczych. Criollo jest najrzadszą i najcenniejszą odmianą posiadającą czerwone, białe lub żółte owoce oraz jasne ziarna. Najbardziej wymagająca w uprawie.
- Forastero – najbardziej popularna, wytrzymała, przemysłowa odmiana, o mocno czekoladowym, ale krótkotrwałym smaku. Fotastero ma ciemnofioletowe owoce, jest bardziej gorzka niż criollo i posiada zdecydowanie mniej składników odżywczych.
- Trinitario – uprawiana na Trynidadzie, jest krzyżówką Criollo i Forastero. Jest mniej aromatyczna niż Criollo i posiada mniej składników odżywczych, ale jest bardziej aromatyczna niż Forastero.
Reguluje ciśnienie krwi
Jeden na czterech Polaków ma wysokie ciśnienie krwi. Chirurgia i leki mogą rozwiązać ten problem, ale takie zabiegi mogą mieć poważne skutki uboczne. Produkty naturalne, takie jak ekstrakty z kakao, mogą zastąpić te tradycyjne metody. Badanie kliniczne przedstawione w "British Journal of Nutrition" w 2010 r. sprawdzało wpływ kakao na ciśnienie krwi u zdrowych, dorosłych osób. Uczestnicy otrzymali dwie różne dawki zawierającej wysoki procent kakao gorzkiej czekolady. W stosunku do wartości początkowych w obu przypadkach nastąpiło podobne obniżenie rozkurczowego i skurczowego ciśnienia krwi. Naukowcy zaobserwowali identyczną odpowiedź u ludzi otyłych i z normalną wagą. Badani nie doświadczyli efektów niepożądanych.
Może pomóc w walce z rakiem
Co najmniej 20 proc. amerykańskich mężczyzn powyżej 80 roku życia ma raka prostaty według analizy "Prostate" z 2011 r. Podatność na występowanie tego nowotworu wzrasta w niektórych populacjach. Ćwiczenia i zmiana diety może pomóc odwrócić te tendencje, a przyjmowanie kakao może polepszyć ich efekty działania. Eksperyment opisany w "European Journal of Cancer" z 2008 r. oceniał wpływ kakao na raka prostaty u zwierząt.
Przez dziewięć miesięcy zwierzęta otrzymywały substancje wywołujące powstawanie nowotworów. Leczone zwierzęta otrzymywały te substancje oraz proszek kakaowy. Szczury, którym podane zostały ekstrakty z kakao, miały mniej nowotworów prostaty i żyły dłużej niż grupa nieotrzymująca kakao. W rzeczywistości wiele zwierząt leczonych kakao nie rozwijało żadnych zmian nowotworowych.
Może pomóc w walce z cukrzycą
Cukrzyca dotyka ponad 3 miliony Polaków według raportu z 2014 roku "Cukrzyca. Ukryta Pandemia". Duża częstotliwość występowania tej choroby mocno obciąża system opieki zdrowotnej. Lekarze podkreślają, że bardzo ważne jest zarówno zapobieganie cukrzycy, jak i walka z jej objawami. Kakao zawiera substancje, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów cukrzycy. W doświadczeniu opublikowanym w 2007 r. w "Nutrition" sprawdzano efekty używania proantocyjanidyn w doświadczalnym leczeniu cukrzycy. Substancja ta pochodzi z ekstraktów kakao. Zwierzęta cierpiące na nadwagę i cukrzycę otrzymywały sól fizjologiczną lub proantocyjanidyny przez trzy tygodnie. Zwierzęta, którym podawano ekstrakt, miały niższy poziom cukru we krwi do końca badania. Ekstrakt nie wpływał na apetyt i wagę, nie stwierdzono żadnych efektów ubocznych.
Poprawia zdrowie psychiczne
Zaburzenia nastroju, takie jak depresja, pojawiają się u około 8 proc. Polaków, zgodnie z wypowiedzią prof. dr. hab. Marka Jaremy, kierownika III Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Długotrwałe stosowanie leków przeciwdepresyjnych wpływa niekorzystnie na zdrowie całego organizmu i skraca długość życia. W przyszłości dietetyczne środki pomocnicze, takie jak kakao, mogą wyeliminować te leki. Raport opublikowany w "Nutritional Neuroscience" z 2008 r. sprawdzał właściwości poprawiające stan zdrowia psychicznego przez kakao. Autorzy testowali zwierzęta, wykorzystując wymuszone utrzymywanie się na wodzie (procedura ta powoduje objawy depresji). Zwierzęta otrzymywały ekstrakt kakaowy, grupa kontrolna nie otrzymywała żadnych dodatków. Zwierzęta, którym podano kakao, wykazywały mniejszą rozpacz i większą "wolę walki" niż te, którym nie podano ekstraktu. Ludzie spożywający kakao również czują zastrzyk energii i bardzo rzadko doświadczają jakichkolwiek skutków ubocznych. Oczywiście kakao może powodować reakcje alergiczne, więc trzeba uważać przy jego spożywaniu.
Paweł Lisiecki - specjalista ds. jakości produktów w sieci sklepów Naturalna Medycyna. Autor artykułów poświęconych tematyce zdrowia i profilaktyki.
W najnowszym numerze dwumiesięcznika "Żyj Naturalnie" znajdziesz więcej tekstów na ten temat.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl