Ile jogurtów może zjeść dziecko?
Moje dziecko ma 7 lat i uwielbia jogurty. Czasem mam wrażenie, że to jedyne "danie", do którego nie muszę jej przekonywać. Zastanawiam się ile takich jogurtów może dziennie jeść i czym kierować się przy ich wyborze, a czego starać się unikać?
Warto wzbogacać dietę naszych dzieci w jogurty ze względu na korzystny wpływ na florę bakteryjną ale jak słusznie Pani zauważyła, wybór nie jest taki prosty. Większość jogurtów to już prawie słodkie desery ze względu na dużą zawartość cukru lub innych substancji słodzących. Część „jogurtów” łączona jest ze słodkimi żelkami, chrupkami lub czekoladowymi groszkami. Dzieci uwielbiają te smaki a jeśli do opakowania producent dołączy kolorowy gadżet w postaci naklejki, tatuażu z wizerunkiem bajkowego bohatera lub magnesu na lodówkę zachwyt jest pełen.
W jogurtach owocowych poza substancjami słodzącymi można znaleźć także sztuczne aromaty i barwniki, substancje zagęszczające a przy odrobinie szczęścia i wytrwałości w czasie czytania składu produktu na etykiecie … prawdziwe owoce w zdecydowanie za małej ilości by z czystym sumieniem nazwać produkt jogurtem owocowym.
Jeśli Pani córka lubi jogurty naturalne proszę wybierać te z jak najkrótszą listą składników. Jogurt to mleko i żywe kultury bakterii. Mały kubeczek, 150g może zjadać nawet każdego dnia jako dodatek do śniadania lub podwieczorku. Jeśli woli jogurty owocowe, może je Pani samodzielnie wykonać. Wystarczy tylko zmiksować owoce z jogurtem naturalnym. W sezonie letnim wybór owoców jest dużo większy ale w sezonie zimowym można wykorzystać banana, prażone z miodem jabłka, owoce mrożone (wcześniej krótko ugotowane) lub do jogurtu dodać łyżeczkę dżemu niskosłodzonego lub konfitury. W przypadku dodatków także warto się postarać o naturalny skład produktu.