Francuskie makaroniki według przepisu z 1895 roku
Te małe, kolorowe ciasteczka prosto z Paryża zawładnęły podniebieniami ludzi na świecie. Zachwycają nie tylko wyglądem, ale też smakiem. Przypominają minibezy ze słodkim, kremowym nadzieniem.
Te małe, kolorowe ciasteczka prosto z Paryża zawładnęły podniebieniami ludzi na całym świecie. Makaroniki zachwycają nie tylko wyglądem, ale też smakiem. Przypominają minibezy ze słodkim, kremowym nadzieniem.
Makaroniki nie są nowym deserem, pojawiły się w VIII wieku w weneckich zakonach. To wtedy do Włoch zawitały migdały, które przywieźli kupcy z podróży po krajach arabskich. Ich nazwa pochodzi od włoskiego macarone, co oznacza włoską bezę. Wypromowali je Francuzi w XVI wieku. Żona króla Henryka II - Katarzyna Medycejska, przywiozła je z Włoch do Francji. W tamtym czasie przygotowywano je na główne danie, a nie deser.
Przepis na makaroniki nie należy do najtrudniejszych, jednak trzeba pamiętać o kilku szczegółach, by ich konsystencja była delikatna. Lena z bloga "Przepisy tradycyjne" zaprezentowała przepis na makaroniki oraz dwa kremy: czekoladowy i cytrynowy. Zobaczcie.
Składniki:
100 g drobno mielonych migdałów
200 g cukru pudru
45 g cukru
100 g białek w pokojowej temperaturze
Przygotowanie:
- Oddzielam białka od żółtek. Białka zostawiam w pokojowej temperaturze na 12 godzin.
- Odmierzam dokładną ilość składników: 200 g cukru pudru, 100 g mielonych migdałów i 45 g zwykłego cukru.
- Migdały blenduję kilka minut, aby były maksymalnie rozdrobnione. Można użyć mąki migdałowej albo mielonych migdałów.
- Migdały i cukier puder przesypuję do sitka. Dokładnie przesiewam wszystko, a te grudki, które zostają wyrzucam.
- W osobnym naczyniu ubijam białka na sztywną pianę. W trakcie ubijania dosypuję stopniowo cukier.
- Do ubitej piany dodaję przesiane migdały wymieszane z cukrem pudrem i masę dokładnie mieszam.
- Masę przekładam do woreczka silikonowego. Używam okrągłej końcówki.
- Na blaszkę do pieczenia wykładam papier. Zaczynam formować małe kółka.
- Makaroniki zostawiam w takiej postaci na godzinę. W tym czasie ukształtują się, a na powierzchni powstanie cieniutka błyszcząca powłoczka.
- Nagrzewam piekarnik do 150C. Grzanie góra-dół. Wstawiam makaroniki na 13 minut. Obserwujcie jak się zmieniają podczas pieczenia. Makaroniki nie powinny się rumienić.
- Upieczone makaroniki zostawiam na blaszce, póki całkowicie nie wystygną (zajmie to ok. 20 minut). Gotowe makaroniki przekładam ulubionym kremem.
POLECAMY RÓWNIEŻ: *szarlotka z jabłek na kruchym cieście *